Əsas səhifə | Xəbərlər | “Peşəkar Spikerlər Seriyası” çərçivəsində növbəti təlim keçirilib
2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planına əsasən Sumqayıt Dövlət Universitetinin Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Peşəkar Spikerlər Seriyası” layihəsi çərçivəsində tanınmış spikerlərlə görüşlər davam edir.
Mayın 20-də SDU-da Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin (ADSEA) mühəndisi Fuad Cavadzadənin iştirakı ilə növbəti təlim keçirilib.
Təlimdə SDU-nun Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzinin direktoru Nəsibə Əmirbəyova çıxış edərək son dövrlər universitetdə gerçəkləşən tələbəyönümlü layihələrdən danışaraq bildirib ki, SDU-da ixtisaslı kadr hazırlığında yeni yanaşma və metodologiyaların tətbiqi, məzunların işlə təmin olunmasına xidmət edən Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzinin fəaliyyətinin effektivliyinin yüksəldilməsi və elmi fəaliyyət nəticələrinin səmərəliliyinin artırılması istiqamətlərində ciddi uğurlar əldə olunur. PSS layihəsi çərçivəsində təşkil olunan təlimlərdə tələbələr iş, təcrübə imkanları, habelə müxtəlif şirkətlərin mütəxəssisləri ilə ünsiyyət qurmaq imkanı əldə edirlər. Bu təlimin də tələbələr üçün faydalı olacağını bildirən Nəsibə Əmirbəyova təlimçi Fuad Cavadzadəni iştirakçılara təqdim edib.
Qonaq spiker - Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin mühəndisi Fuad Cavadzadə təmsil etdiyi şirkətin fəaliyyəti, strategiyası və iş prinsipi haqqında məlumat verib, “Proqressiv mühəndislik” mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edərək COP29-un əhəmiyyətindən və enerji, su ehtiyatlarından danışdı. Bildirdi ki, dünyanın hər yerində olduğu kimi, ölkəmizdə də iqlim dəyişikliklərinin fəsadlarına qarşı mübarizədə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, su ehtiyatlarından və enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təmin edilməsi əsas prioritetlərdəndir. Bu istiqamətdə Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər sosial-iqtisadi inkişafa dair 5 milli prioritetindən biri “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” kimi müəyyən edilib.
Sonra Fuad Cavadzadə “İstehsalat mühəndisləri üçün sorğu” kitabının təqdimatını etdi.
Tələbələr QR kod vasitəsilə Fuad Cavadzadənin 3 kitabını (“Mühəndis-mexanikin əl kitabı”, “Tullantı sutəmizləyici qurğuların istismarı” və “İtkiyə gedən suların idarə olunması beynəlxalq təcrübə”) əldə ediblər.

THE NEXT TRAINING WAS HELD WITHIN THE "PROFESSIONAL SPEAKERS SERIES".
Meetings with well-known speakers within the framework of the "Professional Speakers Series" project, organized by the Career and graduate employment center of Sumgait State University, are continuing according to the Action Plan regarding the declaration of 2024 as the "Year of Solidarity for the Green World".
On May 20, the next training was held at SSU with the participation of Fuad Javadzadeh, engineer of the Azerbaijan State Water Resources Agency (ASWRA).
Nasiba Amirbeyova, director of the Career and graduate employment Center of SSU, spoke at the training and spoke about the student-oriented projects implemented at the university in recent times. and serious successes are achieved in the direction of increasing the efficiency of scientific activity results. In the trainings organized within the framework of the PSS project, students get working experience resources, as well as the opportunity to communicate with specialists of various companies. Stating that this training will also be useful for students, Nasiba Amirbayova introduced the trainer Fuad Javadzade to the participants.
The guest speaker - Fuad Javadzade, an engineer of the Azerbaijan State Water Resources Agency, informed about the activity, strategy and working principle of the company he represents, made a broad presentation on "Progressive engineering" and talked about the importance of COP29 and energy and water resources. He said that in our country, as everywhere in the world, in the fight against the consequences of climate change, the improvement of the environment, the efficient use of water resources and energy sources are among the main priorities. In this direction, one of the 5 national priorities for social and economic development of Azerbaijan until 2030 was defined as "Country of clean environment and green growth".
Then Fuad Javadzade presented the book "Inquiry for Production Engineers".
Through the QR code, the students received 3 books by Fuad Javadzade ("Mechanical engineer's handbook", "Operation of waste water treatment facilities" and "International practice of waste water management").