Mayın 16-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr olunmuş Magistrantların XXIV Respublika elmi konfransı keçirildi.
Konfransda respublikamızın elm və təhsil müəssisələrinin magistrantları, struktur rəhbərləri və professor-müəllim heyəti iştirak edirdilər.
Əvvəlcə Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) rektoru dosent Rüfət Əzizov və Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) rektoru Anar Nağıyev Ulu öndər Heydər Əliyevin universitetin foyesindəki büstü önünə gül dəstələri düzərək ona dərin ehtiramlarını bildirdilər.
Böyük Akt zalında davam edən konfransda Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi, ərazimizin bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Sonra Elm və innovasiyalar üzrə prorektor dosent Elşad Abdullayev konfransın proqramı barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, iki gün davam edəcək Magistrantların XXIV Respublika elmi konfransı öz işini 13 bölmədə davam etdirəcək. Konfransa ümumilikdə 19 elm və təhsil müəssisəsindən 560 tezis daxil olmuş, onlardan Plagiat yoxlanmasından sonra 519 tezis qəbul olunaraq konfrans materialları toplusu şəklində çap olunmuşdur.
Dosent Elşad Abdullayev konfransda Sumqayıt Dövlət Universiteti- 221, Bakı Slavyan Universiteti - 201, Odlar Yurdu Universiteti - 42, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti – 25, Azərbaycan Texniki Universiteti – 7 və digər elm və təhsil müəssisələrinin iştirak etdiyini bildirdi.
Konfransda SDU-nun rektoru dosent Rüfət Əzizov çıxış edərək qonaqları və iştirakçıları salamladı, onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə edərək gənclərin elmi işlərə cəlb edilməsinin əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, Elm və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti artıq 24-cü ildir ki, Magistrantların Respublika Elmi Konfransına ev sahibliyi edərək gənc tədqiqatçılara geniş imkanlar açır və dəstək olur. Bu da magistrantlarda elmə, elmi tədqiqatlara olan marağı daha da artırır.
Rektor həmçinin universitetdə gənclərin inkişafı və gənc tədqiqatçıların uğurlu fəaliyyəti üçün yaradılan şəraitdən söz açdı. Bildirdi ki, elmin maliyyələşdirilməsinin optimallaşdırılması, elm, təhsil və iqtisadiyyatın inteqrasiyasının dərinləşdirilməsi, beynəlxalq əlaqələrin inkişafı və s. dövlət siyasətinin əsas prioritetləridir. Bu istiqamətdə klassik
universitet modelinə malik SDU-da elmin inkişafı, dünya elminə inteqrasiyası və elmi-tədqiqat istiqamətində böyük işlər aparılır. Tədqiqat yönümlü bacarıqların artırılması üçün təşviq proqramlarının hazırlanması və həyata keçirilməsi istiqamətində addımlar atılır. Bu baxımdan SDU elmi tədqiqat institutları ilə əməkdaşlığını uğurla davam etdirir.
Rektor həmçinin BP-nin dəstəyi ilə SDU-da yeni magistr proqramına start verildiyini, SABAH.HUB və Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə ortaq MBA proqramının tədrisi barədə məlumat verdi və konfransın işinə uğurlar arzuladı.
Konfransda BSU-nun rektoru Anar Nağıyev çıxış edərək ənənəvi olaraq hər il SDU-da gənclərin elmi fəaliyyətə cəlb olunması istiqamətində həyata keçirilən konfransın yüksək səviyyədə təşkilindən və gənc tədqiqatçıları bir araya gətirmək, bu sahədə əldə olunan elmi nailiyyətləri və təcrübələri bölüşmək baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladı, rəhbərliyə və təşkilatçılara dərin təşəkkürünü ifadə etdi.
Plenar iclasda çıxış üçün söz müxtəlif universitetləri təmsil edən magistrantlara verildi. Sumqayıt Dövlət Universitetinin I kurs magistrantı Ayşə Əmrahova və Bakı Slavyan Universitetinin II kurs magistrantı Sezər Məmmədli çıxış edərək elm və təhsilin inkişafına dövlət səviyyəsində göstərilən qayğıdan, habelə, bu iki sahənin davamlı inkişafının hərəkətverici qüvvəsi olan gənclərin rolundan, o cümlədən dövlətçiliyin qorunması uğrunda mübariz ruhlu gənc nəslin yetişdirilməsində Ulu öndər Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərindən danışdılar.

Home | News | The 24th Republican Scientific Conference has started at SSU
On May 16, Sumgait State University held the XXIV Republican scientific conference of Masters students dedicated to the 101st anniversary of the birth of the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev.
The conference was attended by graduate students, heads of structures and teaching staff of scientific and educational institutions of our republic.
Associate Professor Rufat Azizov, rector of Sumgait State University (SSU) and Anar Nagiyev, rector of Baku Slavic University (BSU), laid flowers in front of the bust of great leader Heydar Aliyev in the lobby of the university and expressed their deep respect to him.
At the conference held in the Great Assembly hall, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, and the dear memory of our
martyrs who died for the battle of our territory was commemorated with a minute"s silence.
Then Vice-Rector for Science and Innovations Associate Professor Elshad Abdullayev gave information about the program of the conference. He noted that the XXIV Republican Scientific Conference of Masters, which will last for two days, will continue its work in 13 sections. The conference was attended by 560 people from 19 scientific and educational institutions, 519 theses were accepted after the plagiarism check, and a collection of conference materials was printed.
Associate Professor Elshad Abdullayev stated that Sumgait State University - 221, Baku Slavic University - 201, Odlar Yurdu - 42, Azerbaijan State Agrarian University - 25, Azerbaijan Technical University - 7 and other scientific and educational institutions participated in the conference.
At the conference, the rector of SSU, associate professor Rufat Azizov, greeted the speakers and spoke about the involvement of young people in scientific work with the satisfaction of seeing them at the university. He said that with the Science Education Project, Sumgait State University has been hosting the Master"s Republican El Conference for the 24th year and opening opportunities and supporting young researchers. This also increases the interest in science and scientific research among undergraduates.
Rector talked about the conditions created for the development of young people and the successful activity of young researchers at the university. He stated that optimization of science funding, deepening of science, education and economy construction, direct development, etc. are the main priorities of state policy. The development of science in SSU with the model of this company, the construction of a world classical science university and the restoration of scientific research works. Steps are being taken to develop and implement programs to acquire research-oriented skills. In this regard, SSU is successfully continued together with scientific research institutes.
The rector also informed about the launch of a new master"s program at SSU with the introduction of BP, the teaching of a joint MBA at SABAH.HUB and Sumgait State University, and wished success to the work of the conference.
At the conference, BSU rector Anar Nagiyev drew attention to the opportunity to increase the scientific activity of SSU-young people every year in the output industry, to bring together the high achievements of the conference and young researchers, to share the scientific achievements of this product, and to make special use of them. , expressed deep gratitude to the management and organizers.
The word was given to graduate students representing universities to speak at the plenary session. Aysha Amrahova, a first-year graduate student of Sumgait State University, and Sezer Mammadli, a second-year graduate student of Baku Slavic University, spoke about the high level of concern for the development of science and education, the role of young people, who are the driving force of the continuous development of these two fields, as well as raising a young generation with a militant spirit for the protection of statehood and becoming great leaders. They talked about the unparalleled services of Heydar Aliyev.