SDU-da “Elmdə yeni üfüqlər: dünəndən bu günə” adlı görüş keçirildi
Mayın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Türkiyə Cümhuriyyəti Koç Universitetinin kimya üzrə fəlsəfə doktoru, tədqiqatçı Toğrul Alməmmədovun iştirakı ilə “Elmdə yeni üfüqlər: dünəndən bu günə” adlı görüş keçirildi.
Rektorun müşaviri professor İsmayıl İsmayılov görüşü açaraq təlimçi qonağı tələbələrə təqdim etdi. Toğrul Alməmmədovun Türkiyə Respublikasındakı Orta Doğu Teknik və Koç universitetlərində kimya, analitik kimya və biokimya sahələri üzrə təhsil aldığını qeyd edən Rektor müşaviri onun hazırda Koç universitetində elmi tədqiqat işləri apardığını bildirdi. Toğrul Alməmmədovun hazırda elmi araşdırmalarını “Ağıllı molekullar” layihəsi çərçivəsində davam etdirdiyini vurğulayan professor İsmayıl İsmayılov bugünkü təlimin tələbələr üçün faydalı olacağını bildirdi.
Orta məktəbi Sumqayıtda bitirdiyini qeyd edən Toğrul Alməmmədov təlim tipli görüşün araşdırma fəlsəfəsi üzərində qurulduğunu vurğulayaraq bildirdi ki, nəzəriyyə nə qədər uğurlu görünsə də, hər şey onun praktikliyi ilə ölçülür. Təlimçi bu fikrin riyaziyyat, məntiq, təbiət, texnoelmlər, sosial və humanitar elmlər sahəsində xüsusilə aktual olduğunu vurğuladı.
Yüksək elmi və peşə hazırlığına malik, müstəqil elmi fəaliyyətə qadir mütəxəssislərə həmişəkindən daha çox ehtiyacdan söhbət açan Toğrul Alməmmədov təhsil müəssisələri üçün bunun prioritet istiqaməti barədə danışdı. Elmin paktik məhsuldarlığına ayrılan diqqət tendensiyasını Sumqayıt Dövlət Universitetinin son bir illik fəaliyyətində müşahidə olunduğunu bildirən təlimçi bunun müasir əmək bazarının standartı olduğunu qeyd etdi.

Home | News | A MEETING CALLED "NEW HORIZONS IN SCIENCE: FROM YESTERDAY TO TODAY" WAS HELD AT SSU
On May 7, a meeting called "New horizons in science: from yesterday to today" was held at Sumgait State University with the participation of researcher PhD in chemistry Togrul Almammadov.
Rector's adviser professor Ismayil Ismayilov opened the meeting and introduced the guest instructor to the students.Togrul Almammadov studied chemistry, analytical chemistry and biochemistry at Middle East Technical and Koch universities in the Republic of Turkey, rector's adviser said that he is currently conducting scientific research at Koch University. Togrul Almammadov is currently continuing his scientific research within the framework of the "Smart Molecules" project, professor Ismayil Ismayilov said that today's training will be useful for students.
He graduated from secondary school in Sumgait, Togrul Almammadov emphasized that the training-type meeting was based on the research philosophy and stated that no matter how successful the theory seems, everything is measured by its practicality. The trainer emphasized that this idea is especially relevant in the field of mathematics, logic, nature, technosciences, social and humanitarian sciences.
Togrul Almammadov spoke about the need for specialists with high scientific and professional training, who are capable of independent scientific activity more than ever, and talked about the priority direction for educational institutions. Stating that the trend of paying attention to the practical productivity of science was observed in the last one-year activity of Sumgait State University. The  trainer noted that this is the standard of the modern labor market.
Questions of various content were answered at the meeting, which was held in an interactive environment.