Əmanətlərin Sığortalanması Fondu SDU-da təlimlərə başlayıb
Aprelin 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Əmanətlərin Sığortalanması Fondu tərəfindən maliyyə xidmətləri təminatçılarının və mütəxəssislərin, əsasən də istehlakçıların maarifləndirilməsi, əmanətlərin qorunması ilə bağlı maliyyə savadlılığının yüksəldilməsi istiqamətində “Əmanətlərin Sığortalanması Sisteminin Maliyyə Sabitliyində rolu” mövzusunda təlim keçirildi.
Təlimdə Əmanətlərin Sığortalanması Fondunun Risklərin idarə edilməsi, təhlil və investisiya departamentinin baş mütəxəssisləri Fərid Kazımzadə, Əli Əhmədli, universitetin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin müəllim və tələbələri iştirak etdilər.
Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının baş müəllimi Şəlalə Məmmədova, assistent Səmirə Seyidovanın moderatorluğu ilə keçən təlimdə kafedra müdiri dosent Loğman Abdullayev çıxış edərək iştirakçıları salamladı, bu kimi təlimlərin keçirilməsinin uyğun ixtisaslarda təhsil alan tələbələrə praktiki təcrübə verməklə yanaşı, onların gələcək kadr hazırlığı prosesinə də təkan verəcəyini vurğuladı.
Baş mütəxəssis Fərid Kazımzadə çıxış edərək təmsil etdiyi Fondun fəaliyyəti və təlimin əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, Fond yarandığı tarixdən sonrakı illər ərzində kredit təşkilatlarının fəaliyyətinə birbaşa olaraq təsir edərək öz töhfələrini vermiş, vətəndaşlar arasında bank sisteminə güvən və etibarın yaranmasında mühüm rol oynamışdır.
Təlimdə Əli Əhmədli Azərbaycanda əmanətlərin sığortalanması sisteminin təşkili, ƏSF-nin yaradılmasının məqsədi və funksiyaları, risklərin idarə edilməsi sistemində tətbiq olunan tənzimləyici dəyişikliklər, əmanətçilərin hüquqları, habelə praktiki risklərin idarə edilməsi bacarıqları ilə bağlı geniş məlumat verdi.
Sonra mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, spikerlər tərəfindən iştirakçıların sualları cavablandırıldı.
Qeyd edək ki, iki gün davam edəcək təlimin sonunda iştirakçılara Fond tərəfindən sertifikatlar təqdim olunacaq.

DEPOSIT INSURANCE FUND HAS STARTED TRAINING AT SSU
On April 24, Sumgait State University conducted a training on "Role of Deposit Insurance System in Financial Stability" in order to educate financial service providers and specialists, mainly consumers, and increase financial literacy regarding the protection of deposits by the Deposit Insurance Fund.
Farid Kazimzadeh, Ali Ahmadli, senior specialists of the Risk Management, Analysis and Investment department of the Deposit Insurance Fund, teachers and students of the university's faculty of Economics and management took part in the training.
In the training moderated by Shalala Mammadova, assistant professor of Finance and accounting department, assistant professor Samira Seyidova, associate professor Loghman Abdullayev spoke and welcomed the participants, emphasizing that the holding of such trainings will not only give practical experience to students studying in relevant specialties, but will also stimulate their future personnel training process.
Chief specialist Farid Kazimzade spoke about the activities of the Fund he represents and the necessity of training. He said that the Fund has contributed directly to the activities of credit organizations in the years since its establishment, and has played an important role in creating trust and confidence in the banking system among citizens.
In the training, Ali Ahmadli provided extensive information on the organization of the deposit insurance system in Azerbaijan, the purpose and functions of the creation of the DIS, the regulatory changes applied in the risk management system, the rights of depositors, as well as practical risk management skills.
Then there was an exchange of ideas on the topic, the speakers answered the questions of the participants.
It should be noted that at the end of the two-day training, participants will be presented with certificates by the Fund.