Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU tələbələri “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində “Təmiz Şəhər” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinə ekskursiya ediblər
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Aprel 2024 16:19
SDU tələbələri “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində “Təmiz Şəhər” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinə ekskursiya ediblər
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin Ekologiya və Ekologiya mühəndisliyi ixtisası üzrə 3-cü kurs tələbələri “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində Ekologiya kafedrasının müəllim heyətinin rəhbərliyi ilə “Təmiz Şəhər” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinə ekskursiya ediblər.
Məlum oluduğu kimi, “Təmiz şəhər” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Bakı şəhərində məişət tullantıları ilə bağlı idarəetmənin təkmilləşdirilməsi haqqında “2008-ci il 6 avqust tarixli Sərəncamı ilə təsis edilmişdir. 12 mart 2009-cu ildə dövlət qeydiyyatına alınan “Təmiz Şəhər” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti Bakı şəhərində tullantıların yerləşdirilməsi və zərərsizləşdirilməsi sistemini ən müasir texnologiyalara əsasən quraraq ekoloji vəziyyətin stabilləşdirilməsi istiqamətində fəaliyyətə başlamışdır.
Ekskursiya ərzində tələbələr Balaxanı bərk məişət tullantılarının çeşidlənməsi zavodu, Balaxanı Sənaye Parkı və Bakı bərk məişət tullantılarının yandırılması zavodları ilə tanış oldular. Onlara zavodlarda gedən proseslər, iş prinsipləri, sxemlər aydın şəkildə izah olunub.

Home | News | SSU STUDENTS MADE AN EXCURSION TO "CLEAN CITY" OPEN JOINT STOCK COMPANY WITHIN THE "YEAR OF SOLIDARITY FOR THE GREEN WORLD"
Yerləşdirilmə tarixi : 22 April 2024 16:19
SSU STUDENTS MADE AN EXCURSION TO "CLEAN CITY" OPEN JOINT STOCK COMPANY WITHIN THE "YEAR OF SOLIDARITY FOR THE GREEN WORLD"
The 3rd year students of Sumgait State University, majoring in Ecology and Ecological engineering, went on an excursion to "Clean city" Open Joint Stock Company under the leadership of the teaching staff of the department of Ecology as part of the "Year of Solidarity for the Green World".
As it is known, "Clean city" Open Joint Stock Company was founded by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev "On improving the management of household waste in Baku" dated August 6, 2008. On March 12, 2009, "Clean city" Open Joint Stock.
Company, which was registered with the state, started to work in the direction of stabilizing the environmental situation by establishing the waste placement and neutralization system in Baku city based on the most modern technologies.
During the excursion, the students got acquainted with the Balakhani solid household waste sorting plant, Balakhani Industrial Park and Baku municipal solid waste incineration plants. They were clearly explained the processes, working principles and schemes in the factories.