Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Azərbaycan dilinin saflığının qorunması, problemlər və həlli yollarına həsr olunmuş seminar keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Aprel 2024 17:23
SDU-da Azərbaycan dilinin saflığının qorunması, problemlər və həlli yollarına həsr olunmuş seminar keçirildi
Aprelin 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikası Dövlət Dil Komissiyası yanında Monitorinq Mərkəzinin “Ana dilimiz və təhsil” layihəsi çərçivəsində SDU-nun Filologiya fakültəsinin Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan dilinin saflığının qorunması: problemlər və həlli yolları” adlı seminar keçirildi.
Seminarda Dövlət Dil Komissiyası yanında Monitorinq Mərkəzinin rəhbər heyəti, Filologiya fakültəsinin müəllim və tələbələri iştirak edirdilər.
Giriş sözü ilə çıxış edən Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Günel Paşayeva qonaqları və iştirakçıları salamladı, mövzunun aktuallığına toxunaraq ana dilimizin inkişaf yolundan və zənginliyindən danışdı. Dövlət Dil Komissiyası yanında Monitorinq Mərkəzi ilə əməkdaşlıq münasibətlərinin daha da inkişaf etdirilməsi məqsədilə belə görüşlərin davamlı olmasını arzuladı.
SDU-nun Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Böyükxanım Eminlinin moderatorluğu ilə keçən seminarda Azərbaycan dilinin saflığının qorunması, dövlət dilindən istifadənin təmin olunması, dilçiliyin inkişaf etdirilməsi və bu aspektdə gerçəkləşdirilən mühüm tədbirlər haqqında söhbət açıldı.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dil Komissiyası yanında Monitorinq Mərkəzinin direktoru professor Sevinc Əliyeva çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurumun yaranma tarixi və fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı bəhs edərək mərkəzin son dövrlərdə həyata keçirdiyi işlərdən danışdı. Ana dilinin qorunmasında önəmli olan faktorlardan, dilin zənginləşməsi prosesindən, KİV-də ədəbi dilin normalarının pozulması və və digər məsələlər haqda məlumat verdi.
Dövlət Dil Komissiyası yanında Monitorinq Mərkəzinin direktor müavini filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Gülarə Əmirova Azərbaycan dilinin mövcud vəziyyəti və ədəbi dil normalarının qorunması uğrunda mübarizədən danışdı. Bildirdi ki, ölkəmizdə ardıcıl şəkildə Azərbaycan dili ilə bağlı mühüm işlər görülür, tədqiqatlar aparılır.
Digər çıxışçılar da Azərbaycan dilinin saflığı və onun qorunması məsələsindən danışdılar, dilimizin incəliyinə xələl gətirən nöqsanların aradan qaldırılması üçün məktəb, ailə və cəmiyyətin birliyinə böyük ehtiyac olduğunu bildirdilər.
Seminarda ana dilinə verilən dəyər, dilimizin zənginliyi və saflığının qorunması, ədəbi dilin düzgün istifadəsi, dil və nitq mədəniyyətinin yüksəldilməsi, dilin ifadə üslubları, dil normalarına riayət olunması, eləcə də
beynəlxalq terminlərin istifadəsi haqda geniş fikir mübadiləsi aparıldı. Müzakirələr zamanı internet resurslarında, mətbu orqanlarda yol verilən yanlışlıqlar, eləcə də dilimizin qorunması və inkişafına xidmət edə biləcək maraqlı nüanslara toxunuldu, problemlərin həlli istiqamətində müxtəlif təkiflər səsləndirildi.

Home | News | A SEMINAR DEDICATED TO PRESERVING THE PURITY OF THE AZERBAIJANI LANGUAGE, PROBLEMS AND SOLUTIONS WAS HELD AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 05 April 2024 17:23
A SEMINAR DEDICATED TO PRESERVING THE PURITY OF THE AZERBAIJANI LANGUAGE, PROBLEMS AND SOLUTIONS WAS HELD AT SSU
On April 5, at Sumgait State University, within the framework of the ‘Our mother tongue and education’ project of the Monitoring Center under the State Language Commission of the Republic of Azerbaijan, the seminar ‘Protection of the purity of the Azerbaijani language: problems and solutions’ organized by the department of the Azerbaijani language and its teaching methodology of the Faculty of Philology of SSU was held.
The management team of the Monitoring Center under the State Language Commission, teachers and students of the Faculty of Philology took part in the seminar.
The dean of the Faculty of Philology, Associate Professor Gunel Pashayeva, who gave an introductory speech, greeted the guests and participants, spoke about the development path and richness of our mother tongue, touching on the relevance of the topic.She wished such meetings to be continued in order to further develop cooperation relations with the Monitoring Center under the State Language Commission.
In the seminar moderated by Associate Professor Buyukkhanim Eminli, Head of the Department of Azerbaijani Language and its Teaching Methodology of SSU, a conversation was opened about preserving the purity of the Azerbaijani language, ensuring the use of the state language, developing linguistics and the important measures implemented in this aspect.
Professor Sevinj Aliyeva, director of the Monitoring Center under the State Language Commission of the Republic of Azerbaijan, made a speech and spoke in detail about the history of the establishment and directions of activities of the institution she leads, and talked about the work carried out by the center in recent times. She gave information about the important factors in protecting the mother tongue, the process of language enrichment, violation of norms of literary language in mass media and other issues.
Deputy Director of the Monitoring Center under the State Language Commission, Ph.D. in Philology, Associate Professor Gulara Amirova spoke about the current state of the Azerbaijani language and the struggle for the protection of literary language norms. She said that in our country, important works and researches are being carried out in connection with the Azerbaijani language.
Other speakers also spoke about the purity of the Azerbaijani language and its protection, and stated that there is a great need for the unity of school, family and society in order to eliminate the defects that harm the delicacy of our language.
At the seminar, a wide range of ideas were exchanged about the value given to the mother tongue, the protection of the richness and purity of our language, the correct use of the literary language, the promotion of language and speech culture, language expression styles, observance of language norms, as well as the use of international terms. During the discussions, mistakes made in internet resources, as well as interesting nuances that could serve the protection and development of our language were touched upon, and various suggestions were made in order to solve the problems.