Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU TEC-in təşkilatçılığı ilə “Eco talk” adlı tədbir keçirildi
Martın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Elmi Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə ingilis dilində “Eco talk” adlı tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru dosent Rüfət Əzizov açaraq tədbirin mövzusunun aktuallığından danışdı. Ölkəmizdə 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edildiyini xatırladıb, dünyanı və respublikamızı narahat edən ekoloji problemlər, onların yaranma səbəbləri və həlli yollarından danışdı. Bildirdi ki, XXI əsrin ən böyük problemlərindən biri də texnogen inkişafın daha böyük miqyasa çatması və bunun nəticəsində təbiətə təzyiqin yüksək templə artmasının doğurduğu problemlərdir. Başqa sözlə, ekoloji böhranın yaşanmasında antropogen təsirlərin rolu ən yüksək həddə çatıb ki, bu da özünü anormal iqlim şəraitində, təbii fəlakətlərin artmasında və ərzaq məhsulları istehsalının aşağı düşməsində göstərir. Artıq əksər dövlətlər bu nəticələrin aradan qaldırılması üçün böyük qüvvə sərf etməyə məcbur olurlar. Azərbaycan hökuməti də ekoloji problemlərin həll edilməsi üçün müxtəlif tədbirlər həyata keçirir. Bu istiqamətdə Azərbaycanın COP 29-a 2024-cü ildə ev sahibliyi etməsi qlobal səviyyədə iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizə prosesinə və milli səviyyədə olan uğurlu addımları ilə yaşıl keçid prosesinə töhfə olacaqdır.
SDU TEC-in sədri Solmaz Bəhrəmzadə “Ekologiyamızda baş verən problemlər və onların həll yolları”, Təbiət elmləri fakültəsinin 355 saylı qrup tələbəsi Rəsul Bəlirzadə və Filologiya fakültəsinin 944 saylı qrup tələbəsi Xumar Rzayeva “Cop 29 ilə əlaqələndirmə”, Filologiya fakültəsinin 944a saylı qrup tələbəsi Jalə Ağadadaşova və Mühəndislik fakültəsinin 662a saylı qrup tələbəsi Əli Qulamov “İqlim dəyişikliyi” mövzularında çıxış etdilər. Çıxışçılar müasir ekologiyanın strukturu, qlobal iqlim dəyişikliyinə antropogen amillərin təsiri, torpağın deqradasiyası və çirklənməsi, səhralaşma və onun səbəbləri, Azərbaycanın su ehtiyatlarından səmərəli istifadə yollarına dair konseptual təkliflər, ərzaq təhlükəsizliyi, atmosfer, hidrosfer və litosferə antropogen təsirlər, ətraf mühitin bioloji çirklənməsi, elektromaqnit sahəsinin və şüalanmanın canlı orqanizmlərə təsiri, neftlə çirklənmə, ekoloji təhlükəsizlik və idarəetmə, ölkənin əsas ekoloji problemləri və s. məsələlər barədə geniş məlumat verdilər.

Home | News | An event called ‘Eco talk’ was held under the organization of SSU SSO
On March 14, an event called ‘Eco talk’ was held in English at Sumgait State University, organized by the Student Scientific Society.
Rector of the university, associate professor Rufat Azizov, opened the event and spoke about the relevance of the theme of the event. He reminded that 2024 has been declared the ‘Year of Solidarity for the Green World’ in our country, and talked about the environmental problems that concern the world and our republic, their causes and ways to solve them. He said that one of the biggest problems of the 21st century is the problems caused by man-made development reaching a larger scale and as a result of this, the pressure on nature is increasing at a high rate. In other words, the role of anthropogenic influences in experiencing the ecological crisis has reached its highest level, which manifests itself in abnormal climate conditions, the increase of natural disasters and the decrease of food production. Most states are now forced to spend a lot of effort to eliminate these consequences. The government of Azerbaijan also implements various measures to solve environmental problems. In this direction, Azerbaijan's hosting of COP 29 in 2024 will contribute to the process of combating climate change at the global level and the green transition process with its successful steps at the national level.
Solmaz Bahramzade, chairman of SSU SSO, ‘Problems in our ecology and their solutions’, Rasul Bayerzade, student of group 355 of the Faculty of Natural Sciences, and Khumar Rzayeva, student of group 944 of the Faculty of Philology, ‘Connecting with Cop 29’, Jalah Aghadadashova, student of group 944a of the Faculty of Philology and Ali Gulamov, a student of the Faculty of Engineering group No. 662a, spoke on the topic of ‘Climate change’. The speakers discussed the structure of modern ecology, the impact of anthropogenic factors on global climate change, land degradation and pollution, desertification and its causes, conceptual proposals on ways to efficiently use Azerbaijan's water resources, food security, anthropogenic effects on the atmosphere, hydrosphere and lithosphere, biological pollution of the environment, electromagnetic field and effects of radiation on living organisms, oil pollution, environmental safety and management, major environmental problems of the country, etc. they gave extensive information about the issues.
Then a video about nature and climate change was shown.
At the end of the event, students who actively participated in the question-and-answer session were evaluated.