Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da milli kəlağayımızın təbliğinə həsr olunmuş “Sazlı sözlü kəlağayı günləri” tədbiri keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Mart 2024 15:17
SDU-da milli kəlağayımızın təbliğinə həsr olunmuş “Sazlı sözlü kəlağayı günləri” tədbiri keçirildi
Azərbaycan xalqı zəngin milli-mənəvi dəyərlərə malikdir. Bu dəyərlərin qorunması və təbliği, əlbəttə ki, çox mühüm məsələdir. Bu gün dəyərlərin təbliği və tanıdılması üçün imkanlar daha genişdir. Bu istiqamətdə martın 13-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə “Mirvarid Dilbazi Poeziya Məclisi” İctimai Birliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə “Sazlı sözlü kəlağayı günləri” layihəsi çərçivəsində tədbir keçirildi.
Əvvəlcə iştirakçılar universitetin Akt zalının foyesində təşkil olunmuş Kəlağayı ev muzeyinə aid qədim kəlağayılardan ibarət sərgi ilə tanış oldular.
Sonra universitetinin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov çıxış edərək tədbirin mahiyyətindən və milli-mənəvi dəyərlərin qorunması istiqamətində aparılan işlərdən, Azərbaycan kəlağayısının tarixi, formaları, naxışları, bəzəkləri barədə geniş məlumat verdi. Milli-mənəvi dəyərlərin xalqın mənəvi sərvəti, mənəvi xəzinəsi olduğunu vurğulayan dosent Elmar Xəlilov bildirdi ki, Azərbaycan xalqı daim öz milli dəyərlərinə sadiqliyini tarixi proseslərin bütün dövrlərində nümayiş etdirmişdir. Milli dəyərlərimizin qorunmasına yüksək diqqət və qayğının bariz nümunəsi olaraq ölkəmizdə kəlağayı sənətinin inkişafı diqqət mərkəzindədir. Bu sənətin Azərbaycan xalqının milli-mənəvi dəyərlər sistemində və adət-ənənələrimizdə ən mühüm mədəniyyət nümunəsi olduğu beynəlxalq səviyyədə öz təsdiqini tapmışdır. Belə ki, UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin 2014-cü il noyabrın 26-da keçirilən iclasında Azərbaycan kəlağayı sənəti “Kəlağayı simvolizmi və ənənəvi sənəti” adı ilə UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilmişdir. Kəlağayı milli geyimlərimizi tamamlayan baş örtüyü kimi əsrlərdən-əsrlərə, nəsillərdən-nəsillərə keçərək günümüzə qədər gəlib çatmışdır.
Daha sonra “Mirvarid Dilbazi Poeziya Məclisi” İctimai Birliyinin sədri, şəxsi “Kəlağayı Muzeyi”nin direktoru və “Sazlı sözlü kəlağayı günləri” layihəsinin rəhbəri, şair, publisist Güllü Eldar Tomarlı çıxış edərək bildirdi ki, tədbirin keçirilməsində məqsəd milli-mənəvi dəyərlərin gənc nəsil arasında təbliği, adət-ənənələrin yaşadılmasıdır. Birlik sədri vurğuladı ki, milli dəyərlərin bir atributu kimi Azərbaycan kəlağayısı ölkədə və xaricdə geniş təbliğ olunur. O, tədbirin ərsəyə gəlməsində əziyyəti olan hər kəsə təşəkkürünü ifadə etdi və kəlağayının Azərbaycanın milli-mənəvi dəyərlərində yeri, tarixi, istehsal ənənələri, naxış növləri haqqında məlumat verdi.
Tədbir tələbələrin hazırladığı ədəbi-bədii hissə ilə davam etdi, mövzuya uyğun musiqi nömrələri və şeirlər səsləndirildi.
Qeyd edək ki, 2024-cü il kəlağayımızın UNESCO-ya daxil olmasının, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın sayəsində dünya birliyi tərəfindən tanıdılmasının 10 illik yubileyidir. Bu münasibətlə “Anam- kəlağaydı, kəlağay-anam” kitabı nəşr edilib, ictimai birliyin layihəsi olaraq 2022-ci ildə “Kəlağayı muzeyi” yaradılıb və müxtəlif təhsil ocaqlarında kəlağayımızın təbliği məqsədilə ədəbi-bədii tədbirlər keçirilir. Sumqayıt Dövlət Universitetində keçirilən bu tədbir də kəlağayının təbliğinə həsr olunmuşdur.

Home | News | THE EVENT DEDICATED TO THE PROMOTION OF OUR NATIONAL CULTURE "DAYS OF MELODIOUS KELEGHAYI" WAS HELD AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 13 March 2024 15:17
THE EVENT DEDICATED TO THE PROMOTION OF OUR NATIONAL CULTURE "DAYS OF MELODIOUS KELEGHAYI" WAS HELD AT SSU
The people of Azerbaijan have rich national and moral values. Protection and promotion of these values is a very important issue. In this direction, on March 13, an event was held at Sumgayit State University within the framework of the project "Days of melodious kalaghayi " under the initiative and organization of "Mirvarid Dilbazi Poetry Assembly" Public Union with the support of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
First, the participants got acquainted with the exhibition of ancient kalaghayi belonging to the Kalaghayi house museum organized in the lobby of the assembly hall of the university.
Then the vice-rector for Social affairs and public relations of the university, associate professor Elmar Khalilov, gave a speech about the nature of the event carried out in the direction of protecting national and moral values, the history, forms, patterns, and decorations of the Azerbaijani kalaghayi. National  and moral values are the moral wealth and moral treasure of the nation, associate professor Elmar Khalilov stated that the people of Azerbaijan have always demonstrated their loyalty to their national values in all periods of historical processes. As a clear example of the high attention and care for the protection of our national values, the development of the art of kalaghayi in our country is in the center of attention. It has been confirmed at the international level that this art is the most important cultural example in the system of national and moral values of the Azerbaijani people. Thus, at the meeting of UNESCO's Intergovernmental Committee on Intangible Cultural Heritage held on November 26, 2014, the art of Azerbaijan Kalaghayi was included in UNESCO's Representative List of Intangible Cultural Heritage under the name "Kelaghayi Symbolism and Traditional Art". Kalagayi, as a head covering that completes our national costumes, has passed from centuries to centuries, generations to generations, and has reached the present day.
Later, the chairman of the "Mirvarid Dilbazi Poetry Assembly" Public Union, the director of the private "Kelagayi Museum", poet, publicist Gullu Eldar Tomarli made a speech and stated that the purpose of the event is to spread national and moral values among the young generation. The chairman of the Union emphasized that the future of Azerbaijan as an attribute of national values is widely promoted in the country and abroad. She expressed her  gratitude to everyone who contributed to the organization of the event.
The event continued with the literary and artistic part prepared by the students, musical numbers and poems were played.
It should be noted that 2024 is the 10th anniversary of our country's entry into UNESCO and its recognition by the world community thanks to First Vice-President Mehriban Aliyeva. On this occasion, the book "My mother was kelaghayi, kelaghayi- my mother" was published, "Kelaghayi museum" was established in 2022 as a project of the public union, and literary and artistic events are held in various educational institutions to promote our kelaghayi.