SDU-da “İxtisasdan peşəyə” mövzusunda görüş keçirilib
Martın 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetində İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi ilə “Grandmarket” şəbəkələrinin birgə təşkilatçılığı ilə “İxtisasdan peşəyə” mövzusunda görüş keçirildi.
Görüşdə Grandmart MMC-nin marketinq rəhbərləri Tural Hacıyev, Raul Emre və İnsan Resursları Departamentinin rəhbəri Xaliqə Ağadadaşova iştirak edirdilər.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yahyayeva çıxış edərək qonaqları və iştirakçıları salamladı, görüşün əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, ixtisaslı kadrların hazırlanması üçün belə görüşlərin keçirilməsi zəruridir. Dosent Aynurə Yəhyayeva tələbələrin təhsil alması üçün universitetdə yaradılan şərait və imkanlar, sənaye-universitet əlaqələrindən və rəhbərlik etdiyi fakültənin fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, SDU öz fəaliyyətini daha da genişləndirərək, ali təhsilli kadrların hazırlanması sahəsində bir sıra nailiyyətlər əldə edib. Bugünkü təlimin də məqsədi gənclərin əmək bazarının tələbinə uyğun ixtisas təhsilli kadr və mütəxəssis hazırlığının təmin edilməsinə dəstək olmaq, bu sahənin inkişafına töhfə verməkdir.
Sonra Grandmart MMC-nin Marketinq rəhbəri Tural Hacıyev çıxış edərək təmsil etdiyi şirkətin fəaliyyətindən bəhs etdi, SDU ilə əməkdaşlıq əlaqələrindən danışdı. Bildirdi ki, yüksək ixtisaslı peşəkarlar kimi yetişən və elm sahəsində öz sözünü deyə biləcək gənclərimizin hər biri ölkəmizin güclü kadr və intellekt potensialıdır. Tural Hacıyev çıxışında marketlər şəbəkəsində həyata keçirilən marketinq strategiyalarından, AİDA modeli və bir sıra müasir marketinq metodlarının mahiyyətindən bəhs etdi. İstehlakçıları cəlb etmək və satışın həcmini artırmaq üşün həyata keçirdikləri müxtəlif kompaniyalardan nümunlər üzərində bəhs etdi.
Qeyd edək ki, hazırda SDU-nun qiyabi təhsil alan tələbələri Grandmart MMC-nin marketlər şəbəkəsində təcrübə keçirlər. May ayında isə əyani bakalavr səviyyəsi üzrə təhsil alan tələbələr də təcrübəyə gedəcəklər.
“Grandmart” MMC-ninİnsan Resursları Departamentinin rəhbəri Xaliqə Ağadadaşova çıxış edərək müasir dövrdə yeni işçilərin müsabiqədənkeçmə formalarını ətraflı izah etdi, müsabiqədə gənclərin əməl etməli olduqları vacib qaydalar, daha sonra ilk iş günündə özlərini necə aparmalı olduqlarını iştirakçıların nəzərinə çatdırdı. Sonda hər iki təlimçi auditoriyanı maraqlandıran sualları cavablandırıblar.

Home | News | A MEETING ON THE TOPIC "FROM SPECIALIZATION TO PROFESSION" WAS HELD AT SSU
On March 1, a meeting was held on "From Specialization to Profession" at Sumgayit State University under the joint organization of "Grandmarket" networks with the faculty of Economics and Management.
The marketing managers of Grandmart LLC Tural Hajiyev, Raul Emre and the head of the Human Resources Department Khaliga Aghadadashova took part in the meeting.
Associate professor Aynura Yahyayeva, dean of the faculty of Economics and Management, greeted the guests and participants and talked about the importance of the meeting. She said that it is necessary to hold such meetings for the training of qualified personnel. Associate professor Aynura Yahyayeva informed about the conditions and opportunities created in the university for students to study, industry-university relations and the activities of the faculty headed by her. The purpose of today's training is to support the provision of specialized training of personnel and specialists in accordance with the demand of the labor market of young people, to contribute to the development of this field.
Then Tural Hajiyev, head of Marketing of Grandmart LLC, gave a speech and spoke about the activities of the company he represents, and spoke about cooperative relations with SSU. In his speech, Tural Hajiyev talked about the marketing strategies implemented in the market chain, the AIDA model and the essence of a number of modern marketing methods. He talked about the examples of various companies, where they are trying to attract consumers and increase the volume of sales.
It should be noted that currently the students of SSU who are studying part-time are in the internship in the chain of supermarkets of Grandmart LLC. In May, full-time bachelor's degree students will also go to practice.
Khaliga Aghadadashova, head of the Human Resources Department of "Grandmart" LLC, gave a speech and explained in detail the forms of passing the competition for new employees in modern times, and then brought to the attention of the participants how they should behave on the first day of work. In the end, both trainers answered the questions of the audience.