SDU-da “Elm və Mühəndislik” düşərgəsi öz işini uğurla başa vurdu
Fevralın 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetində 3 gün davam edən “Elm və Mühəndislik” düşərgəsinin son günü uğurla tamamlandı.
İlk olaraq düşərgəni “SOCAR Downstream Management” MMC-nin əməkdaşlarından İşə qəbul rəhbəri Ülvi Gülüşov açaraq gələcək mühəndislərin şirkətlə bağlı məlumatlandırılmasını təmin etmək məqsədilə təqdimatla çıxış etdi. İstehsalat üzrə böyük mütəxəssis Əhməd Əhmədzadə və Mexanika üzrə menecer Fərid Novruzov isə şirkətin istehsal sahələri, fəaliyyət istiqamətləri, hədəfləri və əmək şəraiti haqqında ətraflı məlumat verdilər.Təqdimatdan sonra tədbirin sual-cavab qismində fəallığı ilə seçilən tələbələr “SOCAR Downstream Management” MMC-nin hədiyyələri ilə mükafatlandırıldılar.
Düşərgənin II təqdimat hissəsində isə Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə regionunda tanınan BP şirkətinin Təzyiq sistemlərin bütövlüyünün idarə olunması üzrə mühəndisi Aynurə Dəmirlinin gənclərlə görüşü baş tutdu. Görüşdə şirkətin fəaliyyəti və şirkət tərəfindən reallaşdırılan layihələr barədə ətraflı məlumat verildi. Həmçinin tələbə və məzunlar üçün yaradılan imkanlar, iş və təcrübə proqramlarından danışıldı. Aynurə Dəmirlinin çıxışına yüksək maraq göstərən tələbələr suallar ünvanladılar. Sualları cavablandıran BP nümayəndəsi tələbələri fəal olmağı və BP-nin tələbə və məzunlar üçün yaradılan imkanlardan faydalanmağı tövsiyə etdi.
“Elm və Mühəndislik” düşərgəsi çərçivəsində iştirakçılar SOCAR Polimer MMC-nin istehsal sahələrinə ekskursiyada oldular. Onlar zavodun ekstruder, polimerizasiya qurğuları, anbar və idarəetmə otağını daha yaxından görmək imkanı qazandılar. Xüsusilə, laboratoriyalar iştirakçılarda böyük maraq oyatdı.
Ekskursiyadan sonra universitetin rektoru dosent Rüfət Əzizov düşərgənin sonuncu günü iştirakçılar ilə görüşdü, universitet tarixində ilk dəfə olaraq “Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzi”nin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Elm və Mühəndislik” düşərgəsində qarşıya qoyulan məqsədlərə nail olunduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, düşərgənin təşkili universitet-sənaye əməkdaşlığının potensial inkişaf istiqaməti üçün böyük töhfə olmağı ilə yanaşı, həmçinin müxtəlif nüfuzlu şirkətlərin mütəxəssisləri ilə təşkil olunan görüşlər də onların gələcək karyerasına öz müsbət təsirini göstərəcək.
Rektor gənclərin dayanıqlı inkişafına xidmət edən bu tip genişmiqyaslı layihələrin davamlı olmasını arzuladı.
Sonda düşərgə iştirakçılarına rektor dosent Rüfət Əzizov tərəfindən sertifikatlar təqdim edildi. Bununla da SDU-nun ilk “Elm və Mühəndislik” düşərgəsi öz işini uğurla, xoş təəssüratlarla yekunlaşdırdı.

Home | News | ‘SCIENCE AND ENGINEERING’ CAMP AT SSU SUCCESSFULLY COMPLETED ITS WORK
On February 15, the last day of the 3-day ‘Science and Engineering’ camp at Sumgait State University was successfully completed.
First of all, the camp was opened by Ulvi Gulushov, one of the employees of ‘SOCAR Downstream Management’ LLC, and he made a presentation in order to inform future engineers about the company. Senior production specialist Ahmet Ahmadzadeh and Mechanics manager Farid Novruzov gave detailed information about the company"s production areas, directions of activity, goals and working conditions.
After the presentation, the students who participated in the question-and-answer session of the event were awarded with gifts from ‘SOCAR Downstream Management’ LLC.
In the second presentation part of the camp, Aynura Demirli, an engineer on pressure systems integrity management, known in the Azerbaijan-Georgia-Turkiye region, met with the young people. In the meeting, detailed information was given about the company"s activities and the projects implemented by the company. Opportunities, work and internship programs created for students and graduates were also discussed. Students who showed great interest in Aynura Demirli"s speech asked questions. Answering questions, the BP representative advised students to be active and take advantage of BP"s opportunities for students and alumni.
Within the framework of the ‘Science and Engineering’ camp, the participants went on an excursion to the production areas of SOCAR Polimer LLC. They got a closer look at the plant"s extruder, polymerization units, warehouse and control room. In particular, the laboratories aroused great interest among the participants.
After the tour, the rector of the university, associate professor Rufat Azizov, met with the participants on the last day of the camp, and pointed out that for the first time in the history of the university, the goals set in the ‘Science and Engineering’ camp organized by the ‘Career and Alumni Center’ were achieved. He said that the organization of the camp will be a great contribution to the potential development direction of university-industry cooperation, as well as the meetings organized with specialists of various prestigious companies will have a positive effect on their future careers.
The Rector wished that such large-scale projects serving the sustainable development of young people would continue.
At the end, certificates were presented to the participants of the camp by Rector associate professor Rufat Azizov. Thus, the first ‘Science and Engineering’ camp of SSU concluded its work successfully and with good impressions.