SDU-da “Sabahın alimləri” XIII Respublika Müsabiqəsinin Sumqayıt və Abşeron üzrə finalçıları ilə görüş keçirilib
Fevralın 2-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin və digər müvafiq qurumların təşkilatçılıq etdiyi “Sabahın alimləri” XIII Respublika Müsabiqəsində iştirak edəcək Sumqayıt məktəbliləri ilə görüş keçirildi.
Görüşdə Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin müdiri İlhamə Abdullayeva, müdir müavini Ramin Abasov və Sumqayıtda fəaliyyət göstərən tam orta məktəblərin direktorları və elmi rəhbərlər iştirak ediblər.
SDU-nun rektoru dosent Rüfət Əzizov əvvəlcə iştirakçıları salamladı və şagirdləri “Sabahın alimləri” müsabiqəsinin final mərhələsinə keçmələri münasibətilə təbrik etdi, təhsil sahəsində Sumqayıt məktəblilərinin özünəməxsus yerinin olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, müsabiqəyə elmi dəstəyin verilməsi Sumqayıt şəhər ümumtəhsil məktəbləri üçün Sumqayıt Dövlət Universitetinə həvalə olunub. Professor Cavanşir Məmmədovun rəhbərliyi ilə 2012-ci ildən bugünədək ISEF-in “Sabahın alimləri” müsabiqəsində 100-dən çox layihəmiz yer tutub və 4 layihəmiz ABŞ-da təmsil olunub. Ümid edirəm ki, şagirdlərimiz XIII Respublika Müsabiqəsində də fəal iştirak edərək yüksək nailiyyətlər əldə edəcək və ABŞ-da keçirilən Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisində uğurla təmsil olunacaqlar.
Rektor çıxışının sonunda şagirdlərin yaradıcılıq potensialının üzə çıxarılması baxımından bu tipli müsabiqələrin önəmini vurğuladı, onları fəal olmağa səslədi.
Qeyd edək ki, “Sabahın alimləri” XIII Respublika Müsabiqəsi 8 istiqamət (riyaziyyat, fizika və astronomiya, kimya, biologiya, tibb və sağlamlıq, ekologiya və ətraf mühitin idarə olunması, mühəndislik, kompüter elmləri) üzrə elmi tədqiqat işinə meyli olan istedadlı şagirdlərin aşkar olunmasına hədəflənib. Yekunda yüksək elmi-tədqiqat nəticələri əldə edən Azərbaycan məktəbliləri ABŞ-da keçirilən Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisinə (ISEF) qatılacaqlar.

A MEETING WAS HELD WITH THE FINALISTS OF SUMGAYIT AND ABSHERON OF THE 13TH REPUBLICAN COMPETITION ‘SCIENTISTS OF TOMORROW’ AT SSU
On February 2, a meeting was held at Sumgait State University with Sumgait schoolchildren who will participate in the XIII Republican Competition ‘Scientists of Tomorrow’ organized by the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and other relevant institutions.
The head of the Absheron-Khizi Regional Education Department Ilhama Abdullayeva, deputy head Ramin Abasov, and directors and academic leaders of full secondary schools operating in Sumgait took part in the meeting.
Rector of SSU, associate professor Rufat Azizov, first greeted the participants and congratulated the students on their progress to the final stage of the ‘Scientists of Tomorrow’ competition, stating that Sumgait schoolchildren have a unique place in the field of education. He noted that providing scientific support to the competition was entrusted to Sumgait State University for Sumgait city secondary schools. Under the leadership of Professor Javanshir Mammadov, from 2012 until now, more than 100 of our projects have taken part in the ISEF ‘Scientists of Tomorrow’ competition, and 4 of our projects have been represented in the United States. I hope that our students will actively participate in the 13th Republican Competition and achieve high achievements and will be successfully represented at the International Science and Engineering Exhibition held in the United States.
At the end of his speech, the rector emphasized the importance of this type of competitions in terms of revealing the creative potential of students, and called them to be active.
It should be noted that the 13th Republican Competition ‘Tomorrow's Scientists’ aims to identify talented students with a tendency to scientific research in 8 areas (mathematics, physics and astronomy, chemistry, biology, medicine and health, ecology and environmental management, engineering, computer science). In the end, Azerbaijani schoolchildren who achieved high scientific research results will participate in the International Science and Engineering Exhibition (ISEF) held in the United States.