SDU-nun tələbələri diplom və sertifikatlarla təltif olundular
Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfirliyinin və Sumqayıt Diskussiya Klubunun təşkilatçılığı və BREN proqramı çərçivəsində “Sülh quruculuğu və gender bərabərliyi üçün keçmiş məcburi köçkünlərin sosial media bacarıqlarının artırılması” layihəsində Sumqayıt Dövlət Universitetində təhsil alan keçmiş məcburi köçkünlərdən olan tələbələr iştirak edərək diplom və sertifikata layiq görülmüşdülər.
Bu məqsədlə də yanvarın 29-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Mərkəzində mükafatlandırma mərasimi keçirildi.
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov, Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfirinin müavini Edward Evans və nümayəndə heyəti, Sumqayıt Diskussiya Klubunun sədri və üzvləri iştirak etdilər.
Mərasimi Sumqayıt Diskussiya Klubunun sədri Sevda Məmmədova açaraq qonaqları və iştirakçıları salamladı, yaradılan şəraitə görə universitetin rektoru dosent Rüfət Əzizova təşəkkürünü bildirdi. Rəhbərlik etdiyi klubun fəaliyyəti və həyata keçirilən layihələr barədə geniş məlumat verdi. Sözügedən layihənin gələcəkdə də davam edəcəyini bildirdi.
Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfirinin müavini Edward Evans çıxış edərək tələbələri təbrik etdi. Onlara həm təhsildə, həm də ictimai fəaliyyətdə uğurlar arzuladı.
Rektor dosent Rüfət Əzizov çıxış edərək layihənin əhəmiyyətindən və Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələrinin fəallığından danışdı. Tələbələrimizin belə layihələrə qatılaraq diplom və sertifikatla təltif olunmasını yüksək qiymətləndirdi. Diqqətə çatdırdı ki, Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq olunan “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda da əhalinin davamlı savadlanması üçün “ömürboyu öyrənmək” mexanizminin yaradılması məsələsi yer alıb. Bu mexanizm əhalinin əmək bazarının tələblərinə uyğun ixtisasartırma kurslarında iştirakına və zəruri kvalifikasiya əldə etməsinə imkan verəcək. Bu istiqamətdə də Sumqayıt Dövlət Universitetində böyük layihələr gerçəkləşərək əmək bazarına təlabatına uyğun olaraq kadr hazırlanır.
Daha sonra Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfirliyinin və Sumqayıt Diskussiya Klubunun təşkilatçılığı ilə keçirilən layihədə Kimya və biologiya fakültəsinin III kurs tələbələri Məleykə Xankişiyeva, Nigar Əliyeva, Riyaziyyat fakültəsinin I kurs tələbəsi Aysu Xanlarova və klubun üzvü Fərid Muradov “Hakaton yarışında fəal iştirak edərək hazırladıqları maarifləndirici uğurlu sosial çarxın təqdimatına görə” diplomla təltif olundular.

STUDENTS OF SSU WERE AWARDED WITH DIPLOMAS AND CERTIFICATES
Students from former IDPs studying at Sumgait State University participated in the project "Increasing Social Media Skills of Former IDPs for Peacebuilding and Gender Equality" organized by the British Embassy in Azerbaijan and the Sumgait Discussion Club were awarded diplomas and certificates and within the framework of the BREN program..
For this purpose, on January 29, an awarding ceremony was held at the Heydar Aliyev Center of Sumgait State University.
Rector of Sumgait State University Rufat Azizov, Deputy Ambassador of Great Britain to Azerbaijan Edward Evans and his delegation, chairman and members of Sumgait Discussion Club took part in the event.
The Deputy Ambassador of Great Britain to Azerbaijan, Edward Evans, made a speech and congratulated the students. He wished them success both in education and social activities.
Rector docent Rufat Azizov spoke about the importance of the project and the activity of Sumgait State University students. He appreciated the fact that our students participated in such projects and were awarded diplomas and certificates. He pointed out that the "Socio-economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026", approved by the Decree of President Ilham Aliyev, included the issue of creating a "lifelong learning" mechanism for continuous education of the population. This mechanism will allow the population to participate in training courses in accordance with the requirements of the labor market and obtain the necessary qualifications. In this direction, Sumgait State University has implemented large-scale projects and is preparing personnel according to the labor market demand.
Later, in the project organized by the British Embassy in Azerbaijan and the Sumgait Discussion Club, Maleyka Khankishiyeva, Nigar Aliyeva, third-year students of the faculty of Chemistry and biology, Aysu Khanlarova, a first-year student of the faculty of Mathematics, and Farid Muradov, a member of the club were awarded a diploma.