Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da ilk dəfə səs verəcək tələbələrlə görüş keçirilib
Ölkəmiz növbəti Prezident seçkisi ərəfəsindədir. Bununla əlaqədar olaraq yanvarın 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının (ATGTİ) təşkilatçılığı və Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) dəstəyi ilə 2024-cü il fevralın 7-ə təyin edilmiş növbədənkənar prezident seçkilərində ilk dəfə səs verəcək tələbələr üçün seçki hüququ ilə bağlı maarifləndirici görüş təşkil edilib.
Görüşün təşkilində əsas məqsəd seçki sistemi, seçicinin hüquq və vəzifələri barədə maarifləndirmə, habelə baş tutacaq seçkilərdə ilk dəfə seçici kimi iştirak edəcək tələbələrin məlumatlılıq səviyyəsinin və seçici fəallığının artırılması idi.
Görüşü universitetin Həmkarlar İttifaqı Komitəsininin sədri dosent Nemət İbayev açaraq qonağı və iştirakçıları salamladı. İlk dəfə səs verəcək gənc seçiciləri bu tarixi prosesdə iştirakları münasibəti ilə təbrik edərək, onları qarşıdan gələn növbədənkənar Prezident seçkilərində fəal iştirak etməyə və parlaq gələcəyə səs verməyə çağırdı. Bu istiqamətdə belə maarifləndirici görüşlərin əhəmiyyətindən danışdı. Hal-hazırda gənclərin ölkənin ictimai-siyasi həyatında fəal rol oynadığını diqqətə çatdırdı.
Sonra 44 saylı Sumqayıt III seçki dairəsinin katibi Flora Vəliyeva çıxış edərək ölkəmiz üçün böyük siyasi əhəmiyyət daşıyan növbədənkənar Prezident seçkiləri barədə məlumat verdi, gəncləri səsvermə haqqında maarifləndirərək seçki qanunvericiliyi və bu sahədə qəbul edilmiş hüquqi aktlar barədə geniş çıxış etdi. Bildirdi ki, ölkəmizdə seçki sistemi daha da təkmilləşdirilərək seçicilərin səsvermə hüquqları tam təmin olunub. Bu istiqamətdə MSK nümayəndələrinin iştirakı ilə reallaşan görüşlərdə gənclərə səsvermə proseduru, eləcə də seçki gününədək və seçkilər zamanı bilməli olduqları zəruri hüquqi məsələlər çatdırılır.

Home | News | A MEETING WAS HELD WITH STUDENTS WHO WILL VOTE FOR THE FIRST TIME IN SSU
Our country is on the verge of the next presidential election. In this regard, on January 15 at Sumgait State University, with the organization of the Union of Azerbaijan Student Youth Organizations (ASYO) and the support of the Central Election Commission (CEC), students who will vote for the first time in the extraordinary presidential elections scheduled for February 7, 2024 with the right to vote educational meeting was organized.
The main purpose of organizing the meeting was to educate about the election system, the rights and duties of the voter, as well as to increase the level of awareness and voter activity of the students who will participate as voters for the first time in the upcoming elections.
Associate Professor Nemet Ibayev, the chairman of the Trade Union Committee of the university, opened the meeting and greeted the guests and participants. Congratulating young voters who will vote for the first time on their participation in this historic process, he urged them to actively participate in the upcoming presidential elections and vote for a bright future. He spoke about the importance of educational meetings in this direction. He pointed out that currently young people are playing an active role in the social and political life of the country.
Then Flora Valiyeva, secretary of Sumgait III electoral district No. 44, made a speech and informed about the extraordinary presidential elections, which are of great political importance for our country, educated the youth about voting and made a broad speech about the election legislation and legal acts adopted in this field. She said that the electoral system in our country has been further improved and the voting rights of the voters have been fully ensured. In this direction, in meetings held with the participation of CEC representatives, young people are informed about the voting procedure, as well as the necessary legal issues that they should know before and during the election day.