Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti tələbələri üçün geniş beynəlxalq təqaüd imkanları açır
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Dekabr 2023 18:30
Sumqayıt Dövlət Universiteti tələbələri üçün geniş beynəlxalq təqaüd imkanları açır
Beynəlmillələşmə istiqamətində sürətli addımlar atan SDU tələbə və müəllim heyətinin özünüinkişafı məqsədiilə xarici universitetlər ilə ikitərəfli əlaqələri genişləndirməkdə davam edir.
Bu məqsədlə Dekabrın 22-də Çinin Hebei Universitetinin nümayəndə heyəti Sumqayıt Dövlət Universitetində işgüzar səfərdə oldular.
Səfərin məqsədi universitetlər arasında ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı və Hebei Universitetində əcnəbi tələbələr üçün təklif olunan təqaüd imkanlarından SDU tələbələrinin yararlanmasını təmin etmək idi.
Görüşü Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov açaraq qonaqları salamladı və onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. SDU-nun geniş tədris imkanları və zəngin maddi-texniki bazasını nümayiş etdirən geniş videotəqdimatdan sonra Hebei Universitetinin tarixi, maddi-texniki bazası, infrastrukturu, xarici əlaqələri və təqaüd imkanları barədə məlumat verən qonaqlar görüşdən sonra SDU-nun infrastrukuru, Heydər Əliyev Mərkəzi, açıq səma altında yerləşən muzey – poliqon ilə yaxından tanış oldular.
Tədbirdə SDU tələbələrinin istər Hökümətlərarası Təqaüd Proqramı (HTP), istərsə də Hebei Universitetinin təqdim etdiyi beynəlxalq təqaüd proqramlarında iştirakı və ikitərəfli əməkdaşlığın digər imkanları barədə geniş müzakirələr aparıldı. Qeyd edək ki, Hebei əyalətində yerləşən Universitet 120 illik tarixə malikdir. Fəlsəfə, iqtisadiyyat, hüquq, təhsil, ədəbiyyat, tarix, mühəndislik, idarəetmə və incəsənət sahələrində tədrisi həyata keçirilən universitetin tərkibində 25 Kollec fəaliyyət göstərir.25 ölkədə ali təhsil müəssisəsi ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurmuş və 200-dən çox universitetlə müəllim və tələbə mübadiləsi, onlayn kurslar, elmi tədqiqat əməkdaşlığı həyata keçirmişdir. Hər il beş qitədən və 40-dan çox ölkədən 600-dən çox xarici tələbə Hebei Universitetində bakalavr, magistr və doktorantura təhsili alır.
Hebei Universitetindən görüşdə Hebei Universitetinin Partiya katibi Dai Jianbing, Biznes fakültəsinin dekanı Zhang Xuewen, Xarici Tədqiqatlar fakültəsi Rusiya Mərkəzinin direktoru Quo Xiaoli,  Xarici Tədqiqatlar fakültəsinin müəllimi Cheng Hong, Beynəlxalq Mədəniyyət Mübadilələri Kollecinin direktoru Qi Xiaoyan, SDU tərəfdən isə Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor Natiq Talıbov, Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor Elmar Xəlilov, Rektorun müşaviri İsmayıl İsmayılov və Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva iştirak edirdi.

Yerləşdirilmə tarixi : 22 December 2023 18:30
Taking rapid steps towards internationalization, SDU continues to expand bilateral relations with foreign universities for the purpose of self-development of students and teaching staff.
For this purpose, on December 22, the delegation of China's Hebei University paid a business visit to Sumgait State University.
The purpose of the visit was to develop bilateral cooperation between universities and to ensure that SSU students benefit from the scholarship opportunities offered to foreign students at Hebei University.
Rector of Sumgayit State University Rufat Azizov opened the meeting, greeted the guests and expressed his pleasure to see them at the university. After a wide video presentation showing the wide educational opportunities and rich material and technical base of SSU, the guests, who gave information about the history, material and technical base, infrastructure, foreign relations and scholarship opportunities of Hebei University, after the meeting, the infrastructure of SSU, Heydar Aliyev Center, open sky they got to know the museum-polygon located under it.
At the event, the participation of SSU students in the Intergovernmental Scholarship Program (ISP) and international scholarship programs provided by Hebei University and other possibilities of bilateral cooperation were discussed. It should be noted that the University located in Hebei province has a history of 120 years. 25 Colleges operate within the university, which provides education in the fields of philosophy, economics, law, education, literature, history, engineering, management and art. It has established cooperative relations with higher education institutions in 25 countries and has exchange of teachers and students with more than 200 universities and online courses carried out scientific research cooperation. Every year, more than 600 foreign students from 5 continents and more than 40 countries study bachelors, masters and doctoral studies at Hebei University.
Hebei University Party Secretary Dai Jianbing, Business Faculty Dean Zhang Xuewen, Foreign Studies Faculty Russian Center Director Guo Xiaoli, Foreign Studies Faculty Teacher Cheng Hong, College of International Cultural Exchange Director Qi Xiaoyan, and SSU Vice-Chancellor for Teaching Organization and Learning Technologies attended the meeting from Hebei University. Natig Talibov, vice-rector for social issues and public relations Elmar Khalilov, Rector's adviser Ismayil Ismayilov and head of the international cooperation and foreign students department Sadagat Fatullayeva were present.