Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU sənaye müəssisələri ilə əməkdaşlığını genişləndirir
Dekabrın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetində 15 iri sənaye müəssisəsindən 40-a yaxın rəhbər şəxsin və insan resursları rəhbərlərinin iştirakı ilə görüş keçirilmişdir. Görüşdə SOCAR Downstream və strukturuna daxil olan Azərikimya İB, SOCAR Karbamid, SOCAR Polymer müəssisələrinin direktorları, Sumqayıt Texnologiyalar Parkının (STP), BP şirkətinin, Azersun Holdinqə daxil olan zavod-fabriklərin, Azərişıq ASC, Azərenerji ASC, Gilan Tekstil, Nobel Energy, Kapital Bank, Azertexnolayn və Technol şirkətlərinin direktorları, rəhbər şəxsləri və insan resursları idarəçiləri iştirak etmişdir.
Görüşü SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov açaraq universitetlə sənaye müəssisələri arasında mümkün əməkdaşlıq istiqamətləri haqqında məlumat verdi. SDU ilə sənaye müəssisələri arasında tələbələr üçün təcrübə proqramlarının təşkilində, tədrisdə məzmunun yenilənməsində, elmi-tədqiqat layihələrində, akademik heyət və tələbələr üçün qısa müddətli təlimlərin təşkilində, praktik konfrans və tələbə düşərgələrinin keçirilməsində birgə  fəaliyyətlərin əhəmiyyətini qeyd etdi.
“SOCAR Downstream Management” şirkətinin Baş direktoru Emil Alxaslı, SOCAR “Azərikimya” İB-nin Baş direktoru Elnur Məmmədli, Azərişıq ASC-nin Tədris və İnnovasiyalar Mərkəzinin direktoru Araz Məmmədzadə, Nobel Energy-nin Baş əməliyyat direktoru Ramal Quliyev, SOCAR Karbamid zavodunun direktoru Kutay Durna, STP MMC-nin Baş İnsan Resursları İnzibatçısı və İdarə heyətinin üzvü Şölə Əliyeva, Gilan Tekstil şirkətinin direktoru Esmin Xəlilov, Technol şirkətin təsisçisi Elvin Hacıyev və Azərsun Holdinqə daxil olan fabriklərin direktorları və digər iştirakçılar çıxış edərək universitet-sənaye işbirliyinin məqsəd və mahiyyətindən danışdılar. Təcrübə proqramları, praktik bacarıqlar üçün vorkşoplar, laboratoriya və məzmunun yenilənməsi, tələbələrin ixtisasa həvəsləndirilməsi, müəllimlərin və tələbələrin praktik bacarıqlarının artırılması, araşdırma və optimallaşdırma layihələri, tədrisdə sənaye müəssisələrindən mütəxəssislərin iştirakı, sənaye üçün ixtisasartırma kurslarının təşkilində əməkdaşlığın rolunu xüsusi olaraq vurğuladılar və SDU ilə təmsil etdikləri müəssisələrin əlaqələrinin daha da genişlənəcəyini qeyd etdilər.
Görüşdə 2024-cü il üçün SDU ilə sənaye müəssisələrinin birgə fəaliyyət planının hazırlanması üçün ilkin istiqamətlər müzakirə olundu.

Yerləşdirilmə tarixi : 20 December 2023 16:28
On December 18, a meeting was held at Sumgayit State University with the participation of about 40 managers and human resources managers from 15 large industrial enterprises.
At the meeting, the directors of Azerikimya IB, SOCAR Carbamide, SOCAR Polymer enterprises included in SOCAR Downstream and structure, Sumgayit Technology Park (STP), BP company, plants and factories included in Azersun Holding, Azerishiq OJSC, Azerenergy OJSC, Gilan Tekstil, Nobel Energy, Kapital Bank, directors, executives and human resources managers of Azertechnoline and Technol companies participated.
Rector of SSU Rufat Azizov opened the meeting and gave information about possible directions of cooperation between the university and industrial enterprises. He noted the importance of joint activities between SSU and industrial enterprises in organizing internship programs for students, updating teaching content, scientific research projects, organizing short-term trainings for academic staff and students, holding practical conferences and student camps.
Emil Alkhasli, CEO of "SOCAR Downstream Management", Elnur Mammadli, CEO of SOCAR "Azerikimya" PU, Araz Mammadzade, Director of Education and Innovation Center of Azerishik OJSC, Ramal Guliyev, Nobel Energy's Chief Operating Director, Kutay, Director of SOCAR Urea Plant Shola Aliyeva, Chief Human Resources Administrator of Durna, STP LLC and member of the Board of Directors, Esmin Khalilov, director of Gilan Textile Company, Elvin Hajiyev, founder of Technol Company, directors of factories included in Azersun Holding and other participants spoke about the purpose and essence of university-industry cooperation.
They specifically emphasized the role of cooperation in organizing internship programs, workshops for practical skills, updating the laboratory and content, encouraging students to specialize, improving the practical skills of teachers and students, research and optimization projects, participation of experts from industrial enterprises in teaching, and organizing professional development courses for industry, and they represented with SSU they noted that the relations of enterprises will expand further.
At the meeting, preliminary directions for the preparation of the joint action plan of SSU and industrial enterprises for 2024 were discussed.