Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun əməkdaşı beynəlxalq təlimlərdə iştirak edib
Daha öncə məlumat verdiyimiz kimi Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (unec.edu.az) 2022-ci ildə ERASMUS + proqramının KA2 fəaliyyəti növü üzrə qalib olduğu “Azərbaycan universitetlərində yaşıl və dayanıqlı qlobal iqtisadiyyatın təkmilləşdirilməsi: Bərpa olunan enerji və iqlim dəyişikliklərinin azaldılması (REFRESH)” layihəsinin tərəfdaşlarından biridir.
Yaşıl və dayanıqlı iqtisadiyyatın inkişafında UNIBO təcrübələrini öyrənmək məqsədi ilə cari ilin 3-9 dekabr tarixlərində layihə çərçivəsində İtaliyanın Boloniya Universitetinə (UNIBO) işgüzar səfər təşkil olunmuşdur.
Təlim proqramının ilk günü UNIBO-nun beynəlxalq məsələlər üzrə məsul olan professor-müəllim heyəti ilə REFRESH layihə konsorsiumuna üzv olan Azərbaycan (yerli) ali təhsil müəssisələri ilə görüş keçirilib. Görüşün ikinci hissəsində yerli ali təhsil müəssisələri üzrə nümayəndələr təmsil etdikləri universitetlər haqqında ətraflı məlumat, uğurları və REFRESH layihəsi müddətində atacaqları addımlar, fəaliyyət istiqamətləri haqqında xarici auditoriyaya məlumat veriblər. Sözügedən təlim proqramının növbəti günlərində UNIBO-nun sənaye mühəndisliyi kafedrasının professor-müəllim heyəti (Matteo Gherardi, Andrea De Pascale, Beatrice Pulvirenti, Alberto Borghetti) Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələrinə yaşıl və dayanıqlı enerjinin inkişafı üçün gördükləri fəaliyyət, iqlim dəyişikliyinin təsirinin azaldılması istiqamətində göstərdikləri təşəbbüslər haqqında seminarlar vermişdir. Bundan əlavə UNIBO-nun tədqiqat və innovasiyalar mərkəzinin əməkdaşları (Livia Mercatelli e Franca Maria Mura, Samuele Giangrande, Natalia Rossi, Giuseppe Nottola) UNIBO-da tədqiqat və innovasiyalar sahəsinin inkişafı haqqında təqdimatla yerli auditoriya qarşısında çıxış etmiş və onların suallarını cavablandırmışdır.
Təlim proqramının sonuncu günü Azərbaycan ali təshil müəssisələrinin nümayəndələri REFRESH layihəsi üzrə UNIBO-nun nümayəndələri ilə layihənin növbəti addımlarını müəyyən etmək məqsədilə yekun görüş keçirmişdir.
Qeyd edək ki, SDU-dan təlimlərdə Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov iştirak edib.

AN EMPLOYEE OF SSU PARTICIPATED IN INTERNATIONAL TRAININGS
As we previously reported, Sumgayit State University (SSU) won the 2022 ERASMUS+ program KA2 activity category of Azerbaijan State University of Economics (unec.edu.az) ‘Improving green and sustainable global economy in Azerbaijan universities: Renewable energy and reducing climate change (REFRESH)’ is one of the partners of the project.
In order to study the experiences of UNIBO in the development of a green and sustainable economy, a business trip was organized to the University of Bologna, Italy (UNIBO) within the project on December 3-9 of the current year.
On the first day of the training program, a meeting was held with UNIBO professors and teachers responsible for international affairs and Azerbaijani (local) higher education institutions that are members of the REFRESH project consortium. In the second part of the meeting, the representatives of local higher education institutions informed the foreign audience about detailed information about the universities they represent, their successes and the steps they will take during the REFRESH project. In the following days of the mentioned training program, the faculty of UNIBO"s industrial engineering department (Matteo Gherardi, Andrea De Pascale, Beatrice Pulvirenti, Alberto Borghetti) gave seminars to the representatives of Azerbaijan higher education institutions about their activities for the development of green and sustainable energy. In addition, UNIBO research and innovation center employees (Livia Mercatelli e Franca Maria Mura, Samuele Giangrande, Natalia Rossi, Giuseppe Nottola) gave a presentation on the development of the research and innovation field at UNIBO and answered their questions. On the last day of the training program, representatives of Azerbaijani higher education institutions held a final meeting with representatives of UNIBO on the REFRESH project in order to determine the next steps of the project.
It should be noted that associate professor Turgay Huseynov, head of the Department of Electromechanics, participated in the trainings from SSU.