Əsas səhifə | Xəbərlər | Erasmus+ “Jean Monnet” layihələrinin yazılması ilə bağlı infosessiya
Dekabrın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin təşkilatçılığı ilə Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən Erasmus+ “Jean Monnet” layihələrinin yazılması ilə bağlı infosessiya keçirildi.
Tədbirin məqsədi əməkdaşlara Erasmus+ “Jean Monnet” layihələrinin yazılması, prioritet mövzuların və modulun seçilməsi barədə məlumat vermək idi. Avropa Komissiyası tərəfindən 1989-cu ildən tədris və tədqiqatda mükəmməlliyi təşviq etmək üçün təklif olunmuş Jean Monnet Fəaliyyətlərindən 100-ə yaxın ölkədən 9000-ə yaxın müəllim və 1000-dən çox universitet maliyyə dəstəyi almışdır. Azərbaycandan Xəzər Universiteti, ADA Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Bakı Ali Neft Məktəbi və Bakı Dövlət Universiteti Jean Monnet Module proqramının qalibi olmuşlar.
Təqdimatla çıxış edən Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva Jean Monnet Module, Jean Monnet Chair və Jean Monnet Centre of Excellence barədə ətraflı məlumat verdi. Prioritet sahələr və mövzular, layihə büdcəsi, maksimum maliyyələşmə məbləği, dünyada və Azərbaycanda qazanılmış layihələrin xüsusiyyətlərini vurğulayan Sədaqət Fətullayeva layihə qiymətləndirilməsinin meyarları, müəlliflərin Avropa İttifaqının portalında qeydiyyatdan keçirilməsi və layihələrin yüklənməsi detallarını qeyd etdi.
Bütün fakültələrdən professor-müəllim heyətinin iştirak etdiyi infosessiya sual-cavab sessiyası ilə başa çatdı.
Qeyd edək ki, Avropa İttifaqı 2024-cü il üçün Erasmus + çağırışlarını açıq elan etmişdir. Layihələrin təqdim edilməsi üçün son tarix 1 fevral 2024-cü ildir.

On December 14, Sumgayit State University hosted an info session on writing Erasmus+ "Jean Monnet" projects funded by the European Union, organized by the international cooperation and foreign students department.
The purpose of the event was to inform employees about writing Erasmus+ "Jean Monnet" projects, selecting priority topics and modules. About 9,000 teachers and more than 1,000 universities from nearly 100 countries have received financial support from the Jean Monnet Activities, proposed by the European Commission since 1989 to promote excellence in teaching and research. Khazar University, ADA University, Azerbaijan State University of Economics, Baku Higher Oil School and Baku State University won the Jean Monnet Module program from Azerbaijan.
Sadagat Fatullayeva, head of the department of International cooperation and foreign students, gave detailed information about Jean Monnet Module, Jean Monnet Chair and Jean Monnet Center of Excellence. Sadagat Fatullayeva mentioned the criteria of project evaluation, the details of the registration of the authors on the portal of the European Union and the uploading of the projects.
The info session, attended by professors and teachers from all faculties, ended with a question-and-answer session.
It should be noted that the European Union has publicly announced Erasmus+ calls for 2024. The deadline for submitting projects is February 1, 2024.