Əsas səhifə | Xəbərlər | Tanınmış mütəxəssisin karyera problemlərinə baxışı
Dekabr ayının 6-da SDU-nun müəllimləri üçün Nəcməddin Ərbakan Universitetinin Pedaqoji fakültəsinin dosenti doktor Süleyman Barbaros Yalçının moderatorluğu ilə “Peşə seçimində başlıca amillər” mövzusunda təlim keçirilib.
SDU-nun Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzinin müdiri Nəsibə Əmirbəyova tədbiri giriş sözü ilə açaraq yalnız qardaş Türkiyədə deyil, eyni zamanda yaşadığımız regionda peşə seçimi üzrə ciddi mütəxəssislərdən sayılan Nəcməddin Ərbakan Universitetinin Pedaqoji fakültəsinin dosenti doktor Barbaros Yalçını təlim iştirakçılarına təqdim edib.
Təlim iştirakçılarının niyə tələbələr deyil, müəllimlərdən ibarət olduğuna aydınlıq gətirən Mərkəz rəhbəri fikrini belə əsaslandırdı: “Təlim auditoriyasının seçilməsi təsadüfi deyil, biz istədik ki, ilk olaraq karyera yönləndirilməsində əsas rollardan birini oynayan müəllimlərimiz hörmətli qonağımızın bu istiqamətdə təcrübəsini bölüşsünlər”.
Universitet olaraq prioritet istiqamət kimi tələbələrə yüksək təhsil verməklə bərabər, onların gələcək karyeralarında əsaslı rol oynamaq kimi iddialı öhdəlik barədə danışan Nəsibə Əmirbəyova gələcəkdə karyera qurmaq istiqamətində fənlərin tədris proqramına salınacağının istisna edilmədiyini qeyd etdi.
Doktor Barbaros Yalçın uzun müddət karyera problemləri ilə məşğul olduğunu, vətəndə Karyera Mərkəzi qurduğunu qeyd edərək karyeraqurmanın bir elm olaraq XXI əsrdə dünyanın aparıcı universitetləri üçün başlıca hədəfə çevrildiyini vurğuladı. Azərbaycanda olduğu müddətdə insanların istedadına heyran qaldığını qeyd edən mütəxəssis karyeraqurmanı əsas hədəf kimi seçdiyinə görə böyük sənaye potensialı olan Sumqayıtın yeganə ali təhsil ocağına uğurlar arzuladı.
İştirakçıların adı gedən mövzularda qaldırdığı polemik situasiyalarla zəngin təlim maraqlı məqamlarla sona yetdi.

Yerləşdirilmə tarixi : 06 December 2023 16:47
The training on "Main factors in choosing a profession" was held under the moderatorship of Dr. Suleyman Barbaros Yalchin, associate professor of the Pedagogical Faculty of the Najmeddin Erbakan University.
Nasiba Amirbeyova, head of SSU's Career and Alumni Center, opened the event with an introduction and introduced associate professor Barbaros Yalchin to the training participants.
Clarifying that the participants of the training are not students, but teachers, the head of the Center justified his opinion as follows: ‘we wanted our teachers, who play one of the main roles in career guidance, to share the experience of our esteemed guest in this direction’.
Nasiba Amirbeyova noted that it is not excluded that the subjects will be included in the curriculum in the future in order to build a career. Dr. Barbaros Yalchin has been dealing with career problems for a long time, emphasized that career building as a science has become the main goal for the world's leading universities in the 21st century.
Noting that he was impressed by the talent of people during his stay in Azerbaijan, he wished success to the only higher education institution of Sumgait, which has great industrial potential.
The training, rich in polemical situations raised by the participants on the mentioned topics, ended with interesting moments.