Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU tələbələri ERASMUS+ xətti ilə könüllülük proqramında iştirak edəcəklər
Dekabrın 4-də SDU tələbələri üçün “Erasmus+” proqramı çərçivəsində “Beynəlxalq imkanlar haqqında gənclərin məlumatlandırılması və Avropada təlim, həmçinin layihələrə necə müraciət edilməli?” mövzusunda infosessiya təşkil edilib.
Tədbir iştirakçılarını SDU-nun rektoru Rüfət Əzizovun adından salamlayan Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov oxşar tədbirlərin müasir Azərbaycan gəncliyi, həmçinin istənilən gəncliyin proqressiv təbəqəsi olan tələbələr üçün əhəmiyyətini qeyd etdi. Azərbaycanda müstəqilliyimizin bərpasından sonra Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulan gənclər siyasətinin konturlarından bəhs edən prorektor bu siyasətin dünyanın proqressiv ölkələri, o cümlədən Avropa coğrafiyası ilə dəyərləri bölüşməyə hədəfləndiyini bildirdi: “Bu, individium olaraq sizin hər birinizin, cəmiyyətimiz və dövlətimizin, həmçinin adı bioqrafiyanıza əbədi həkk olan universitetimizin taleyində sözünü deyəcək”.
Sonra “Sağlam Düşüncə” Gənclər Təşkilatının sədri, GİKM Abşeron-Xızı regional nümayəndəliyinin direktoru Sevinc Qasımova könüllü qismində Avropa Birliyinə daxil olan ölkələrin layihələrinə müraciət qaydaları, tələb olunan sənədlər və proqramın seçim meyarları barədə təqdimat etdi. Təşkilat sədri Avropa ölkələri ilə yaxından tanış olmağın, münasibətlərin qarşılıqlı əməkdaşlıq səviyyəsinə qaldırılmasının qətiyyən əlçatmaz olmadığını qeyd edərək xatırlatdı ki, bunun üçün artıq ölkəmizdə fəaliyyət göstərən Erasmus+ proqramının verdiyi şanslardan bəhrələnmək, bununla da Avropa ölkələrindəki təlim və layihələrin iştirakçısına çevrilmək olar.
Tələbələrin böyük marağı və fəallığı ilə keçən infosessiyada səsləndirilən müxtəlif suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, tədbirdə SDU-nun Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva da iştirak edirdi.

On December 4, within the framework of the "Erasmus+" program for SSU students, "Informing young people about international opportunities and training in Europe, as well as how to apply for projects?" an info session was organized.
Welcoming the participants of the event on behalf of SSU Rector Rufat Azizov, Vice Rector for Social Affairs and Public Relations Elmar Khalilov noted the importance of similar events for modern Azerbaijani youth, as well as for students from the progressive class of any youth. Talking about the contours of the youth policy founded by the National Leader Heydar Aliyev after the restoration of our independence in Azerbaijan, the vice-rector stated that this policy aims to share values with the progressive countries of the world, including the European geography: ‘This will speak for the fate of each of you as an individual, our society and our state, as well as our university, whose name is forever engraved in your biography.’
Then Sevinj Gasimova, the chairman of "Saglam Dushunce" Youth Organization, the director of YDCC Absheron-Khizi regional office, as a volunteer, made a presentation about the application rules, required documents and program selection criteria for the projects of the countries included in the European Union. it is possible to take advantage of the opportunities provided by the Erasmus+ program operating in our country, thereby becoming a participant in training and projects in European countries.
Various questions raised in the information session were answered with great interest and activity of the students.
Sadagat Fatullayeva, head of the Department of International Cooperation and Foreign Students of SSU, also participated in the event.