Sumqayıt Dövlət Universitetində REFRESH layihəsinin infosessiyası keçirildi
Noyabrın 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Avropa Birliyinin Erasmus fondu tərəfindən maliyyələşdirilən “Azərbaycan Universitetlərində yaşıl və davamlı qlobal iqtisadi təkmilləşdirmə: bərpa olunan enerji və iqlim dəyişikliyinin azaldılması-REFRESH” layihəsinin məlumat günü keçirildi.
Tədbirin məqsədi SDU-nun da tərəfdaş olduğu bu layihənin ölkəmizdə bərpa olunan enerji sahəsində maarifləndirməni artırmaqla Azərbaycanda yaşıl enerjiyə keçid dövrünü yaxşılaşdırmaq, tədris metodologiyalarını, kurs proqramlarını təkmilləşdirmək və hər bir tərəfdaş ali təhsil müəssisəsində pilot kurslara başlamaq üçün Təlimçilərin Təlimi (ToT) proqramına müəllim heyətini cəlb etməklə ali təhsil müəssisələrində müvafiq sahə üzrə mövcud potensialı artırmaqdır.
Layihənin koordinatoru Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetidir. (unec.edu.az) 4 Avropa universiteti (İspaniyanın Barselona Universiteti, İtaliyanın Bolonya Universiteti, Danimarka Texniki Universiteti, İsveçin Kral Texnologiya İnstitutu) və 6 yerli universitet (Sumqayıt Dövlət Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, Mingəçevir Dövlət Universiteti, Lənkəran Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texnologiya Universiteti) tərəfdaş qismində çıxış edir.
REFRESH layihəsi çərçivəsində ilk təlimlərdə iştirak etmək üçün 3-9 dekabr tarixlərində Fizika və elektroenergetika fakültəsinin Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov İtaliyanın Bolonya şəhərinə ezam olunacaq.

Home | News | An Info Session Of The Project Refresh Was Held At Sumgayit State University
.On November 21, an Information day was held at Sumgayit State University of the project "Green and sustainable global economic improvement in Azerbaijani universities:renewable energy and climate change mitigation" REFRESH, coordinated by Azerbaijan State University of Economics (unec.edu.az) and funded by Erasmus fund of the European Union.
The purpose of the event is to involve teaching staff in the Training of Trainers (ToT) program in order to improve the transition period to green energy in Azerbaijan, improve teaching methodologies, course programs and start pilot courses in each partner higher education institution by increasing awareness in the field of renewable energy in our country, in which SSU is also a partner.  4 European universities (University of Barcelona in Spain, University of Bologna in Italy, Technical University of Denmark, Royal Institute of Technology of Sweden) and 6 local universities (Sumgait State University, Ganja State University, Mingachevir State University, Lankaran State University, Azerbaijan University of Technology) act as partners. On December 3-9 associate professor Turgay Huseynov, head of the department of Electromechanics of the faculty of Physics and electroenergetics, will be sent to Bologna, Italy, to participate in the first trainings within the framework of the REFRESH project. It should be noted that the interactive event continued with a question-and-answer session.