Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU “48-ci ICPC-Universitet Tələbələrinin Beynəlxalq Proqramlaşdırma” müsabiqəsinin yarımfinal mərhələsinə vəsiqə qazanıb
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Noyabr 2023 11:55
SDU “48-ci ICPC-Universitet Tələbələrinin Beynəlxalq Proqramlaşdırma” müsabiqəsinin yarımfinal mərhələsinə vəsiqə qazanıb
Azərbaycan ali təhsil müəssisələri 2005-ci ildən etibarən “ICPC-Universitet Tələbələrinin Beynəlxalq Proqramlaşdırma” müsabiqəsində iştirak edirlər. Bir neçə mərhələdən ibarət olan müsabiqənin Azərbaycan üzrə təşkilatçısı Bakı Mühəndislik Universitetdir.
Bakı Mühəndislik Universiteti və ADA Universitetinin təşkilatçılığı ilə “48-ci ICPC-Universitet Tələbələrinin Beynəlxalq Proqramlaşdırma” müsabiqəsinin regional mərhələsi (XIX Azərbaycan Birinciliyi) keçirilib. Müsabiqədə Azərbaycanın 23 ali təhsil müəssisəsindən 56 komanda (hər komanda üç tələbə və komanda rəhbərindən ibarətdir) iştirak edib. Komandalara 5 saat ərzində 13 alqoritmik məsələni C, C++, Java və ya Python proqramlaşdırma dillərində həll etmək tapşırığı verilib. Qiymətləndirmə avtomatik qiymətləndirmə sistemi ilə aparılıb.
İlk dəfə olaraq bu müsabiqəyə qatılan SDU-nu dörd komanda təmsil edib. Universitetin Mühəndislik fakültəsinin “Avtomatika və idarəetmə kafedrası”nın professoru Cavanşir Məmmədovun rəhbərlik etdiyi SDU-3 komandası hər iki mərhələni uğurla keçməyi bacarıb. Beləliklə, Mühəndislik fakültəsinin 2-ci kurs tələbələri Səxavət Cəfərli, Mövla Əhməd, Amin Nəcəflidən ibarət komanda üzvləri professor Cavanşir Məmmədovun rəhbərliyi ilə yarımfinalda iştirak edəcək.
Qeyd edək ki, cari ilin 10-14 dekabr tarixlərində Gürcüstan Respublikasında keçiriləcək “48-ci ICPC-Universitet Tələbələrinin Beynəlxalq Proqramlaşdırma” müsabiqəsinin yarımfinal mərhələsində və Cənubi Qafqaz açıq çempionatında (komanda və fərdi) iştirak etmə hüququ qazanan komandamız çempionatın favoritləri sırasındadır.

Home | News | SSU qualified for the semi-final stage of the "48th ICPC-International Programming of University Students" competition
Yerləşdirilmə tarixi : 14 November 2023 11:55
SSU qualified for the semi-final stage of the "48th ICPC-International Programming of University Students" competition
Azerbaijani higher education institutions have been participating in the "ICPC - International Programming of University Students" competition since 2005. Baku Engineering University is the organizer of the competition in Azerbaijan, which consists of several stages.
Baku Engineering University and ADA University organized the regional stage of the "48th ICPC-University Students" International Programming" competition (XIX Azerbaijan First).
56 teams (each team consists of three students and a team leader) from 23 higher educational institutions of Azerbaijan participated in the competition. Teams were tasked with solving 13 algorithmic problems in C, C++, Java or Python programming languages within 5 hours. The assessment was carried out using an automatic assessment system.
Four teams represented SSU, which participated in this competition for the first time. The SSU-3 team, led by Javanshir Mammadov, professor of the "Automation and Control Department" of the University"s Engineering Faculty, successfully passed both stages. Thus, the team members consisting of 2nd year students of the Faculty of Engineering Sakhavat Jafarli, Movla Ahmed, Amin Najafli will participate in the semi-finals under the guidance of Professor Javanshir Mammadov.
It should be noted that our team, which won the right to participate in the semi-final stage of the "48th ICPC - International Programming of University Students" competition and the South Caucasus open championship (team and individual), which will be held in the Republic of Georgia on December 10-14 of this year, is among the favorites of the championship.