Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Zəfər Bayramı qeyd edildi
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov, Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin Başçısının 1-ci müavini Teymur Səmədov, Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Sumqayıt şəhər Baş İdarəsinin rəisi Natiq Qarayev, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Sumqayıt şəhər İdarəsinin rəis müavini Səbuhi Əliyev, Sumqayıt şəhər prokuror köməkçisi İmran Əhmədov, Sumqayıt hərbi prokuroru Raul Şahverdiyev, Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin müdiri İlhamə Abdullayeva, Abşeron-Xızı Regional Mədəniyyət İdarəsinin rəisi Fərid Qurbanzadə, Abşeron-Xızı Regional Gənclər və İdman idarəsinin rəisi Fuad Babayev, Şərqi Zəngəzur Regional Mədəniyyət İdarəsinin rəisi Rəşad Əliyev və şəhid ailələrinin üzvləri, qazilər iştirak etdilər.
Əvvəlcə universitetin rektoru Rüfət Əzizov və qonaqlar Ümummilli lider Heydər Əliyevin universitetin foyesində ucaldılmış büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdilər. Sonra şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların universitetin həyətindəki xatirə abidəsini ziyarət etdilər və abidə önünə gül dəstələri düzdülər.
Tədbirdə “Zəfərin rəngi” adlı fotosərgiyə baxış keçirildi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi və videoçarx nümayiş olundu.
Universitetin rektoru Rüfət Əzizov çıxış edərək Zəfər Günü münasibətilə iştirakçıları təbrik etdi. Bildirdi ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi xəttini və ideyalarını uğurla davam etdirən Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin qətiyyəti və rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsində torpaqlarımızı azad edən şanlı Azərbaycan Ordusu xalqımıza möhtəşəm Zəfər Günü bəxş etdi. Rüfət Əzizov onu da qeyd etdi ki, bu gün böyük qürur və fəxr hissi ilə söyləyirik ki, möhkəm təməlləri xalqımızın xilaskarı, Ulu öndərimiz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan Müstəqil Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin uğurlu siyasəti, müdrik qərarları sayəsində qüdrətli bir dövlətə çevrildi. Müzəffər Ali Baş Komandanımızın qətiyyəti, mahir sərkərdəlik bacarığı, şəhidlərimizin canı, qazilərimizin qanı, xalqımızın ölkə rəhbərinin ətrafında dəmir yumruq kimi birləşməsi sayəsində 2020-ci ilin 27 sentyabrından  zəfər salnaməmizin ən şanlı, parlaq səhifələri yazıldı. Zəfər bayramının artıq 3 ili tamam olur. Amma budəfəki Zəfər bayramının əvvəlki iki ildə keçirdiyimizdən böyük fərqi var. Fərqi ondadır ki, tarixi zəfərimizdən 3 il sonra 8 noyabrda Azərbaycan Ordusu Xankəndidə hərbi parad keçirəcək. Bütün bunlar tarixi uğurlardır və onların müəllifi də cənab Prezident İlham Əliyevdir.
Sumqayıt şəhər İcra Başçısının 1-ci müavini Teymur Səmədov çıxış edərək Müzəffər Ali Baş Komandana xalqın inamından, müdrik siyasətindən söz açdı.Qeyd etdi ki, torpaqlarımızın düşmən işğalından azad edilməsi ilə nəticələnən Vətən müharibəsi tariximizin ən parlaq səhifəsinə, Azərbaycan xalqının iftixar və qürur mənbəyinə çevrilib. Bu ilin oktyabrın 15-də Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev xalqımıza növbəti qələbənin sevincini yaşatdı. Dövlət başçımız üçrəngli bayrağımızı əzəli və əbədi torpaqlarımızda – Xankəndidə, Xocalıda, Xocavənddə, Ağdərədə, Əsgəranda ucaltmaqla sübut etdi ki, Azərbaycan xalqı və dövləti güclüdür, torpaqlarının sahibidir.
Azərbaycan Respublikası Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Sumqayıt şəhər Baş idarəsinin rəisi, general-mayor Natiq Qarayev çıxış edərək 44 günlük Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandanın qətiyyəti, xalqımızın sarsılmaz birliyi və əsgərlərimizin qəhrəmanlığı sayəsində əldə etdiyimiz Zəfərə gedən yoldan, ordumuzun hərbi gücündən, əsgərlərimizin şücaətindən, Azərbaycan dövlətinin şəhid ailələrinə və müharibə iştirakçılarına diqqət və qayğısından danışdı. Bildirdi ki, Vətən müharibəsində qazanılan şanlı Qələbə tarixi ədaləti bərpa etməklə yanaşı, Cənubi Qafqazda sülh və firavanlıq üçün də etibarlı zəmin yaratdı.
Tədbirdə 44 gün davam edən və Dağlıq Qarabağ da daxil olmaqla işğal altındakı ərazilərimizin qaytarılması ilə nəticələnən Vətən müharibəsinin parlaq səhifələrindən, həmin günün Azərbaycan xalqının iftixar və qürur gününə çevrilməsindən bəhs edən “Oyuncaq möcüzəsi” adlı tamaşa nümayiş olundu.

Yerləşdirilmə tarixi : 07 November 2023 15:26
First, Rector of the university Rufat Azizov and the guests paid tribute to the memory of the national leader Heydar Aliyev by arranging flowers in front of the bust erected in the lobby of the university. Then they visited the memorial monument of students and graduates who rose to the height of martyrdom in the yard of the university and laid flowers in front of the monument.
At the event, the photo exhibition "Color of Victory" was viewed, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played and a video was shown. Rector of the university Rufat Azizov made a speech and congratulated the participants on the Victory Day. He said that the glorious Azerbaijan Army, which liberated our lands in the 44-day Patriotic War, with the determination and leadership of President Ilham Aliyev, successfully continued the political line and ideas of the national leader Heydar Aliyev, gave our people a magnificent Victory Day. Rufat Azizov also noted that today we say with a great sense of pride that a powerful state has become a powerful state thanks to the successful policies and wise decisions of the President of the Independent Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, whose solid foundations were laid by the savior of our people, our great leader Heydar Aliyev. Thanks to the determination of our victorious Commander-in-Chief, skillful leadership skills, the lives of our martyrs, the blood of our veterans, and the unification of our people like an iron fist around the head of the country, the most glorious and bright pages of our victory chronicle were written on September 27, 2020. It has been 3 years since the Victory Day. But this year's Victory day is very different that we celebrated in the previous two years. The difference is that on November 8, 3 years after our historic victory, the Azerbaijani Army will hold a military parade in Khankendi. All these are historical successes. Teymur Samadov, the first deputy head of Sumgayit City Executive Authority, spoke about the people's trust and wise policy to Commander-in-Chief. He noted that the Patriotic War, which resulted in the liberation of our lands from enemy occupation, became the brightest page of our history, a source of pride of the Azerbaijani people. On October 15 of this year, the Commander-in-Chief of the Armed Forces, Ilham Aliyev, gave our people the joy of another victory. By raising our tricolor flag in our ancient and eternal lands - Khankendi, Khojaly, Khojavand, Aghdara, Askaran, our head of state proved that the people and state of Azerbaijan are strong and the owner of their lands. Major General Natig Garayev, head of the State Service for Mobilization and Conscription of the Republic of Azerbaijan in Sumgayit, spoke about the path to victory achieved thanks to the determination of the Supreme Commander-in-Chief, the unshakable unity of our people and the heroism of our soldiers in the 44-day Patriotic War.He spoke about the bravery of our soldiers, the attention and care of the Azerbaijani state to the families of martyrs and war participants. He said that the glorious Victory won in the Patriotic War not only restored historical justice, but also created a reliable foundation for peace and prosperity in the South Caucasus. At the event, the play "Oyuncaq mocuzesi" was shown, which deals with about the bright pages of the Patriotic War, which lasted for 44 days and resulted in the return of our occupied territories, including Nagorno-Karabakh.