Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Zəfər Bayramı qeyd edildi
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov, Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin Başçısının 1-ci müavini Teymur Səmədov, Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Sumqayıt şəhər Baş İdarəsinin rəisi Natiq Qarayev, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Sumqayıt şəhər İdarəsinin rəis müavini Səbuhi Əliyev, Sumqayıt şəhər prokuror köməkçisi İmran Əhmədov, Sumqayıt hərbi prokuroru Raul Şahverdiyev, Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin müdiri İlhamə Abdullayeva, Abşeron-Xızı Regional Mədəniyyət İdarəsinin rəisi Fərid Qurbanzadə, Abşeron-Xızı Regional Gənclər və İdman idarəsinin rəisi Fuad Babayev, Şərqi Zəngəzur Regional Mədəniyyət İdarəsinin rəisi Rəşad Əliyev və şəhid ailələrinin üzvləri, qazilər iştirak etdilər.
Əvvəlcə universitetin rektoru Rüfət Əzizov və qonaqlar Ümummilli lider Heydər Əliyevin universitetin foyesində ucaldılmış büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdilər. Sonra şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların universitetin həyətindəki xatirə abidəsini ziyarət etdilər və abidə önünə gül dəstələri düzdülər.
Tədbirdə “Zəfərin rəngi” adlı fotosərgiyə baxış keçirildi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi və videoçarx nümayiş olundu.
Universitetin rektoru Rüfət Əzizov çıxış edərək Zəfər Günü münasibətilə iştirakçıları təbrik etdi. Bildirdi ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi xəttini və ideyalarını uğurla davam etdirən Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin qətiyyəti və rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsində torpaqlarımızı azad edən şanlı Azərbaycan Ordusu xalqımıza möhtəşəm Zəfər Günü bəxş etdi. Rüfət Əzizov onu da qeyd etdi ki, bu gün böyük qürur və fəxr hissi ilə söyləyirik ki, möhkəm təməlləri xalqımızın xilaskarı, Ulu öndərimiz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan Müstəqil Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin uğurlu siyasəti, müdrik qərarları sayəsində qüdrətli bir dövlətə çevrildi. Müzəffər Ali Baş Komandanımızın qətiyyəti, mahir sərkərdəlik bacarığı, şəhidlərimizin canı, qazilərimizin qanı, xalqımızın ölkə rəhbərinin ətrafında dəmir yumruq kimi birləşməsi sayəsində 2020-ci ilin 27 sentyabrından  zəfər salnaməmizin ən şanlı, parlaq səhifələri yazıldı. Zəfər bayramının artıq 3 ili tamam olur. Amma budəfəki Zəfər bayramının əvvəlki iki ildə keçirdiyimizdən böyük fərqi var. Fərqi ondadır ki, tarixi zəfərimizdən 3 il sonra 8 noyabrda Azərbaycan Ordusu Xankəndidə hərbi parad keçirəcək. Bütün bunlar tarixi uğurlardır və onların müəllifi də cənab Prezident İlham Əliyevdir.
Sumqayıt şəhər İcra Başçısının 1-ci müavini Teymur Səmədov çıxış edərək Müzəffər Ali Baş Komandana xalqın inamından, müdrik siyasətindən söz açdı.Qeyd etdi ki, torpaqlarımızın düşmən işğalından azad edilməsi ilə nəticələnən Vətən müharibəsi tariximizin ən parlaq səhifəsinə, Azərbaycan xalqının iftixar və qürur mənbəyinə çevrilib. Bu ilin oktyabrın 15-də Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev xalqımıza növbəti qələbənin sevincini yaşatdı. Dövlət başçımız üçrəngli bayrağımızı əzəli və əbədi torpaqlarımızda – Xankəndidə, Xocalıda, Xocavənddə, Ağdərədə, Əsgəranda ucaltmaqla sübut etdi ki, Azərbaycan xalqı və dövləti güclüdür, torpaqlarının sahibidir.
Azərbaycan Respublikası Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Sumqayıt şəhər Baş idarəsinin rəisi, general-mayor Natiq Qarayev çıxış edərək 44 günlük Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandanın qətiyyəti, xalqımızın sarsılmaz birliyi və əsgərlərimizin qəhrəmanlığı sayəsində əldə etdiyimiz Zəfərə gedən yoldan, ordumuzun hərbi gücündən, əsgərlərimizin şücaətindən, Azərbaycan dövlətinin şəhid ailələrinə və müharibə iştirakçılarına diqqət və qayğısından danışdı. Bildirdi ki, Vətən müharibəsində qazanılan şanlı Qələbə tarixi ədaləti bərpa etməklə yanaşı, Cənubi Qafqazda sülh və firavanlıq üçün də etibarlı zəmin yaratdı.
Tədbirdə 44 gün davam edən və Dağlıq Qarabağ da daxil olmaqla işğal altındakı ərazilərimizin qaytarılması ilə nəticələnən Vətən müharibəsinin parlaq səhifələrindən, həmin günün Azərbaycan xalqının iftixar və qürur gününə çevrilməsindən bəhs edən “Oyuncaq möcüzəsi” adlı tamaşa nümayiş olundu.

Главная страница | Новости | В СГУ отметили День Победы
7 ноября в Сумгаитском государственном университете состоялось мероприятие, посвященное Дню Победы. В мероприятии приняли участие ректор СГУ Руфат Азизов, первый заместитель главы исполнительной власти города Сумгаита Теймур Самедов, руководитель Сумгаитского отдела Государственной службы Азербайджана по мобилизации и призыву на военную службу Натиг Гараев, заместитель начальника Сумгаитского городского управления Службы государственной безопасности Сабухи Алиев, помпрокурора Сумгаита Имран Ахмедов, военный прокурор Сумгаита Рауль Шахвердиев, руководитель Абшерон-Хызинского районного управления образования Ильхама Абдуллаева, руководитель Абшерон-Хызинского районного управления культуры Фарид Гурбанзаде, руководитель Абшерон-Хызинского районного управления молодежи и спорта Фуад Бабаев, руководитель Восточно-Зангезурского регионального управления культуры Рашад Алиев, а также члены семей шехидов, ветераны.
Ректор Руфат Азизов и гости почтили память Общенационального лидера Гейдара Алиева, возложив цветы перед бюстом, установленным в вестибюле университета. Также они возложили цветы к установленному во дворе университета мемориальному памятнику шехидам – студентам и выпускникам вуза.
Далее участники мероприятия осмотрели фотовыставку «Цвет Победы», после чего прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики и был показан видеоролик.
Ректор университета Руфат Азизов поздравил участников с Днем Победы. Он сказал, что славная Азербайджанская Армия, освободившая наши земли в 44-дневной Отечественной войне, благодаря решимости и руководству Президента Ильхама Алиева, успешно продолжившего политическую линию и идеи общенационального лидера Гейдара Алиева, подарила нашему народу великую Победу. Руфат Азизов также отметил, что сегодня мы с большим чувством гордости отмечаем, что наше государство стало могущественным государством благодаря успешной политике и мудрым решениям Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, а прочные основы государственности были заложены спасителем нашего народа Гейдаром Алиевым. Благодаря решимости и воле Верховного Главнокомандующего и сплоченности народа вокруг главы государства с 27 сентября 2020 года были написаны блестящие страницы летописи победы. Прошло 3 года со Дня Победы. Но День Победы в этом году сильно отличается от того, который мы отмечали два года назад. Разница в том, что 8 ноября, через 3 года после нашей исторической победы, Азербайджанская Армия проведет военный парад в Ханкенди. Все это исторические успехи, и их автором является Президент Ильхам Алиев.
Первый заместитель горисполкома Теймур Самедов рассказал о вере народа в мудрую политику главы государства и отметил, что Отечественная война, результатом которой стало освобождение наших земель от вражеской оккупации, стала самой яркой страница нашей истории. 15 октября этого года Главнокомандующий Вооружёнными Силами Ильхам Алиев подарил нашему народу радость очередной победы. Водрузив наш трехцветный флаг на древних землях нашего народа - Ханкенди, Ходжалы, Ходжавенде, Агдаре, Аскеране. Глава нашего государства доказал, что народ и государство Азербайджана сильны и являются хозяином своих земель.
Генерал-майор Натиг Гараев рассказал о пути к победе, достигнутом благодаря решимости Верховного Главнокомандующего, непоколебимому единству нашего народа и героизму наших воинов в 44-дневной Отечественной войне. Он рассказал о храбрости наших воинов, внимании и заботе Азербайджанского государства к семьям шехидов и участников войны. Он заявил, что одержанная славная Победа в Отечественной войне не только восстановила историческую справедливость, но и создала надежную основу мира и процветания на Южном Кавказе.
На мероприятии был показан спектакль «Игрушечное чудо», повествующий о ярких страницах Отечественной войны, продолжавшейся 44 дня и закончившейся возвращением наших оккупированных территорий, в том числе Нагорного Карабаха, и о том, как этот день стал денем гордости и азербайджанского народа.