SDU-nun bir qrup müəllim və tələbə heyəti Hərbi Qənimətlər Parkını ziyarət edib
Noyabrın 5-də Zəfər Günü ilə əlaqədar olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin təşkilatçılığı ilə bir qrup tələbə və müəllim Hərbi Qənimətlər parkında oldular. Ziyarət zamanı tələbələr Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə düşmənin növbəti təxribatlarına cavab kimi başlayan və tarixi zəfərlə başa çatan Vətən müharibəsi dövründə hərbi qənimət kimi ələ keçirilmiş texnika, döyüş sursatı və digər eksponatlarla tanış oldular.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin baş müəllimi, polkovnik-leytenant Tapdıq Hacıyevin bələdçiliyi ilə tələbələrimiz parkdakı döyüş sursatları haqqında daha ətraflı məlumat əldə ediblər.
Tapdıq Hacıyev çıxış edərək bildirib ki, yetişən gənc nəsil, məktəblilər, tələbələr, ölkəmizə gələn turistlər bu parkı ziyarət etdikcə Azərbaycanın qalib, Ermənistanın isə məğlub ölkə olduğunun bir daha şahidi olacaqlar.
SDU-nun Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Elmin Novruzlu çıxış edərək qeyd edib ki, Hərbi Qənimətlər Parkını bu günlərdə ziyarət edənlərin sayı və parka olan böyük maraq onu göstərir ki, xalqımız bu qələbənin memarlarını həmişəlik qəlbində yaşadacaq.
Qeyd edək ki, Hərbi Qənimətlər Parkında Vətən müharibəsinin gedişində düşməndən qənimət götürülən hərbi texnikanın bir qismi, ümumilikdə 300-dən çox eksponat, o cümlədən 150-dək ağır texnika, tanklar, döyüş maşınları, artilleriya qurğuları, zenit-raket kompleksləri, atıcı silahlar və digər hərbi nəqliyyat növləri sərgilənir.
Ekskursiya tələbələrdə böyük təəssürat yaradaraq, onlara qürurlu anlar yaşatdı. Tələbələr sərgilənən eksponatlar sayəsində peşəkar ordusu olan Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yenilməzliyinə, Vətən müharibəsində igidliklər göstərən soydaşlarımızın şücaətlərinə heyrətlərini bir daha ifadə ediblər.

Главная страница | Новости | Группа преподавателей и студентов СГУ посетила Парк военных трофеев
5 ноября, в связи с Днем Победы, группа студентов и преподавателей посетила Парк военных трофеев по инициативе Студенческого профкома Сумгаитского государственного университета. Студенты ознакомились с техникой, боеприпасами и другими экспонатами парка, захваченными в качестве военных трофеев в период Отечественной войны, которая завершилась исторической победой нашего народа, одержанной под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева.
Старший преподаватель Сумгаитского государственного университета подполковник Тапдыг Гаджиев рассказал студентам об экспонатах парка и отметил, что посетители могут увидеть здесь свидетельство славной победы Азербайджана.
Председатель студенческого профсоюзного комитета СГУ Эльмин Новрузлу отметил, что неубывающее количество посетителей Парка военных трофеев в эти дни и большой интерес к нему показывают, что наш народ навеки сохранит в памяти своих героев.
Отметим, что в Парке военных трофеев более 300 экспонатов, в том числе около 150 единиц тяжелой техники, танков, боевых машин, артиллерийских и зенитных установок, ракетных комплексов, стрелкового вооружения и разных видов военного транспорта.
Экскурсия произвела большое впечатление на студентов, которые выразили свое восхищение храбростью Вооруженных Сил Азербайджана, проявивших отвагу в Отечественной войне.