Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının dəstəyi ilə “Kiber klublar” qurulacaq
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Noyabr 2023 16:35
SDU-da Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının dəstəyi ilə “Kiber klublar” qurulacaq
Noyabrın 3-də Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) və Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) birgə təşkilatçılığı ilə informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik üzrə maarifləndirici tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov AKTA İdarə Heyətinin sədri Elvin Balacanovu və tədbir iştirakçılarını salamladı.Çıxışına davam edən rektor son onilliyin statistikasına görə ildən-ilə bütün dünyada, o cümlədən Azərbaycanda artan kibercinayətkarlığın inkişaf dinamikasındakı artımın cəmiyyətlər üçün ən böyük problemə çevrildiyini bildirdi: “Ona görə bu istiqamət hazırda ölkəmizdə prioritet sahədir. Məhz respublikamızda kibertəhlükəsizlik məsələsinin mühərriki hesab olunan AKTA-nın rəhbərliyi ilə müəllim və tələbələr arasında bu məsələ ətrafında maarifləndirici işin təşkili istiqamətində əməkdaşlığa başlamağımıza şadam”.
Rüfət Əzizov universitetin tədris proqramında ifadə olunacaq əməkdaşlığın uğurlu perspektivinə ümid etdiyini bildirərək SDU-da nəzərdə tutulan bu yönümdəki islahatların əsas hədəfi barədə tələbələrə üz tutdu: “Xatırlatmağı lazım bilirəm ki, AKTA ilə məhsuldar əməkdaşlığımız nəticəsində hər biriniz kibertəhlükəsizlik məsələləri üzrə mütəxəssis kimi yetişmək şansı qazanırsınız”.
AKTA İdarə Heyətinin sədri Elvin Balacanov SDU ilə başlanan işin  əsas məqsədinin bu sahə üzrə kadr hazırlamaq olduğunu bildirdi və təmsil etdiyi qurumla əməkdaşlığın yaradılmasına görə universitet rəhbərliyinə, şəxsən  rektor Rüfət Əzizova təşəkkürünü bildirdi. Əməkdaşlığın ilkin mərhələsi kimi SDU-da kiberklubun yaradılması işində AKTA-dan hər cür təşkilati və informasiya dəstəyi görə biləcəklərini qeyd edən Elvin Balacanov tələbələrin təşəbbüskarlığının faydalı olacağını vurğuladı. Kibertəhlükəsizlik sahəsinə ölkəmizdə ayrılan diqqət və bu istiqamətdə aparılan işlərə böyük önəmin verilməsini zəruri addımlar kimi qiymətləndirən İdarə Heyətinin sədri hazırda bu sahədə kadr potensialının gücləndirilməsi ilə bağlı
mühüm addımlar atıldığını qeyd etdi: “Azərbaycanın müasir innovasiya məkanına çevrilməsi, rəqəmsallaşma və yüksək texnologiyalar sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi kibertəhlükəsizlik sahəsində görülən işləri şərtləndirən başlıca amillərdəndir”.
AKTA İdarə Heyətinin sədr müavini Rauf Cabbarov tədbirin mövzusunun aktuallığını bu il avqustun 28-də ölkəmizdə qəbul olunan “İnformasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyə dair Strategiya”da qarşıya qoyulan vəzifələrin təxirəsalınmazlığı ilə əlaqələndirdi. Buna görə SDU ilə əldə olunan əməkdaşlıqda ancaq mühəndis ixtisası üzrə deyil, humanitar sahələr üzrə təhsil alan tələbələrin də əhatə olunacağını deyən Rauf Cabbarov onları fəallığa səslədi.
“Defscope” kibertəhlükəsizlik şirkətinin təsisçisi və direktoru Vüsal Salmanlı tələbələrə müraciətlə SDU ilə başlayan əməkdaşlığın onlara karyera istiqamətində yeni şanslar verəcəyini diqqətə çatdırdı.

Главная страница | Новости | В СГУ будут созданы «Киберклубы» при поддержке Ассоциации организаций кибербезопасности Азербайджана (AKTA)
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Ноябрь 2023 16:35
В СГУ будут созданы «Киберклубы» при поддержке Ассоциации организаций кибербезопасности Азербайджана (AKTA)
3 ноября Сумгаитский государственный университет (СГУ) и Ассоциация организаций кибербезопасности Азербайджана (АКТА) совместно организовали образовательное мероприятие по информационной безопасности и кибербезопасности.
Ректор СГУ Руфат Азизов приветствовал председателя совета директоров АКТА Эльвина Баладжанова и участников мероприятия. Он отметил, что по статистике в последнее десятилетие самой большой проблемой для общества стало увеличение динамики развития киберпреступности, которая с каждым годом усиливается во всем мире, в том числе и в Азербайджане. Я рад, что мы начали сотрудничество с руководством АКТА, которое занимается вопросами кибербезопасности в нашей республике и организацией просветительской работы среди преподавателей и студентов.
Председатель правления АКТА Эльвин Баладжанов заявил, что основная цель начатой ​​в СГУ работы – подготовка кадров в этой сфере, и выразил благодарность руководству вуза и лично ректору Руфату Азизову за оказанное содействие. Эльвин Балажанов отметил, что АКТА окажет всестороннюю организационную и информационную поддержку в создании киберклуба в СГУ. Он рассказал о внимании, которое уделяется сфере кибербезопасности в нашей стране и проводимой в этом направлении работе, а также усилению кадрового потенциала в этой области.
Заместитель председателя правления АКТА Рауф Джаббаров связал актуальность темы мероприятия с актуальностью задач, поставленных в «Стратегии информационной безопасности и кибербезопасности», принятой в нашей стране 28 августа текущего года. Рауф Джаббаров заявил, что сотрудничество с СГУ будет охватывать не только инженерные, но и гуманитарные специальности, и призвал их к активности.
Основатель и директор компании по кибербезопасности «Defscope», Вюсал Салманлы выступил с обращением к студентам и отметил, что сотрудничество СГУ с компанией откроет перед ними новые карьерные возможности.