Oktyabrın 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetində SDU və onun nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin əməkdaşları arasında Zəfər Gününə həsr olunmuş şahmat yarışı keçirildi.
Tədbirdə öncə Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov çıxış edərək iştirakçıları salamladı, xalqımızı Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazılmış Zəfər Günü münasibətilə təbrik etdi. Bildirdi ki, Tədbirlər Planına uyğun olaraq Böyük Zəfərlə əlaqədar universitetdə müxtəlif müsabiqə və yarışlar keçirilməkdədir. Şanlı Qələbənin tarixindən söz açan prorektor onu da bildirdi ki, Azərbaycan Prezidenti Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin müdrik rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuz cəmi 44 gün ərzində tarixdə misli görünməmiş qəhrəmanlıq göstərərək 30 ilə yaxın müddətdə düşmən tapdağı altında olan torpaqlarımızı işğaldan azad etdi. Vətən yolunda canlarını fəda etmiş şəhidlərimizin yenilməz iradəsi və qəhrəmanlıqları sayəsində ölkəmizin ərazi bütövlüyü bərpa olundu.
Elmar Xəlilov çıxışının sonunda bütün iştirakçılara uğurlar arzu edərək tədbiri açıq elan etdi. Daha sonra yarışa start verildi.
Gərgin və maraqlı mübarizə şəraitində keçən yarışda 8 komanda iştirak etdi. Nəticədə, Filologiya fakültəsinin komandası I yerə, Kimya və biologiya fakültəsinin komandası II yerə, Riyaziyyat fakültəsinin komandası isə III yerə layiq görüldülər.

Главная страница | Новости | В СГУ прошли шахматные соревнования, посвященные Дню Победы
28 октября в Сумгаитском государственном университете состоялось соревнование по шахматам, посвященное Дню Победы, между сотрудниками СГУ и Сумгаитского государственного технического колледжа при университете.
Мероприятие началось с минуты молчания в память шехидов, героически сражавшихся в Отечественной войне и отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов приветствовал участников и поздравил наш народ с Днем Победы. Он сообщил, что в соответствии с Планом мероприятий в университете проводятся различные конкурсы и соревнования, посвященные славной Победе. Рассказывая историю Победы проректор также отметил, что под мудрым руководством Главнокомандующего Ильхама Алиева, наша доблестная Армия проявила беспрецедентный в истории героизм и освободила наши земли, которые находился под вражеской оккупацией почти 30 лет всего за 44 дня. Территориальная целостность нашей страны была восстановлена​​благодаря воле и героизму наших шехидов.
В завершение своего выступления Эльмар Халилов пожелал успехов всем участникам и объявил мероприятие открытым.
В соревновании, которое проходило в напряженных условиях, приняли участие 8 команд. В результате команде филологического факультета было присвоено 1 место, команде химико-биологического факультета - 2 место, а команде математического факультета - 3 место.