SDU-da Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr edilmiş elmi-praktik konfrans keçirildi
Bu il Türkiyə Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 illiyi tamam olur. Bu əlamətdar gün münasibətilə oktyabrın 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Tarix və coğrafiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “Qurtuluşdan-inkişafa” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransı giriş sözü ilə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı,Əməkdar müəllim professor Adil Baxşəliyev açaraq Cümhuriyyət bayramı münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik etdi, bildirdi ki, bu əlamətdar yubiley təkcə qardaş Türkiyə üçün deyil, bütün Türk dünyası üçün qürur mənbəyi olan bir tarixdir. Qurtuluş savaşından sonra çox mürəkkəb və ziddiyyətli bir beynəlxalq vəziyyətdə Türkiyə Cümhuriyyətinin elan edilməsi XX əsrin ən mühüm hadisələrindən idi. Keçən dövr ərzində Türkiyə Cümhuriyyəti hərtərəfli inkişaf edərək çox böyük və şərəfli yüksəliş yolu keçmiş, ən qabaqcıl dövlətlərlə bir sırada layiqli yerini tutmuşdur.
Dekan onu da əlavə etdi ki, iki qardaş dövlət arasında olan münasibətlərin fəlsəfi ideoloji xəttini Ulu öndər Heydər Əliyev qoyub. Burada əsas dövlətlər arasındakı bağlayıcı tezis "Bir millət, iki dövlət" ifadəsidir. Dost və qardaş olan bu iki dövlət arasındakı səmimi münasibətlər uğurlu siyasətin məntiqi nəticəsi olaraq daha da yüksək səviyyəyə çatıb. Azərbaycan Türkiyə əlaqələri bu gün bütün sahələrdə uğurla inkişaf edir. Prezident İlham Əliyevlə Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın qarşılıqlı səfərləri Azərbaycanla Türkiyə arasında əlaqələrin inkişafında mühüm rol oynayır.
Professor Adil Baxşəliyev bugünkü konfransın ölkələrimiz arasında əlaqələrin genişlənməsinə növbəti töhfə olacağını bildirdi və konfransın işinə uğurlar arzuladı.
Sonra Türk dünyasının birliyini əks etdirən videoçarx nümayiş olundu.
Daha sonra Qaziantep Universitetinin öyrətim üyəsi, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının əməkdaşı, doktor Sadık Çetin “Türkiyə Cümhuriyyəti Mustafa Kamal Atatürkdən – Rəcəb Tayyib Ərdoğana: Qurtuluş və İnkişaf tarixi” mövzusunda məruzə etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan və Türkiyə həm sevincli, həm də kədərli günlərdə daim bir-birinin yanında olmuşdur. Sevindirici haldır ki, Türkiyə-Azərbaycan birliyi, dostluğu və qardaşlığı bu gün də uğurla davam edir, xalqlarımız arasındakı saf, səmimi və doğma münasibətlər daha da dərinləşərək yeni mərhələyə qədəm qoyur. Bütün bunlar onu göstərir ki, əbədi və əzəli Azərbaycan-Türkiyə birliyi, dostluğu və qardaşlığı sarsılmazdır və daim belə olacaq.
Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Yusifəli Həsənov “100 ildə Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova “Qarabağ Zəfərində Azərbaycan Türkiyə qardaşlığı” mövzularında çıxış etdilər. Vurladılar ki, bizi birləşdirən təkcə dövlətlərimizin maraqları deyil, bizi birləşdirən sadiqlik, etibar və qarşılıqlı dəstəkdir. Müstəqilliyin ilk illərindən etibarən Türkiyə Azərbaycanın dövlət quruculuğu yolunda atdığı addımları daim dəstəkləyib, böyük dövlətlərin iştirak etdiyi tədbirlərdə Azərbaycan naminə haqq səsini ucaldıb. Türkiyə kimi regionda və dünyada güclü bir dövlətin Azərbaycanın mövqeyini dəstəkləməsi Vətən müharibəsində bizə çox böyük siyasi və mənəvi dəstək oldu, gücümüzə güc qatdı. Türkiyə Azərbaycanın yaxın dostu və müttəfiqidir. Bu iki qardaş dövlət məsuliyyətli tarixi məqamlarda bir yumruq kimi birləşərək bu birliyin sarsılmaz olduğunu bütün dünyaya nümayiş etdirə bilir. Qarabağ müharibəsində əldə edilən şanlı Zəfər isə yalnız Azərbaycanın deyil, eləcə də Türkiyə və bütün türk dünyasının tarixi Qələbəsi kimi qiymətləndirildi. Yaşasın Türkiyə-Azərbaycan qardaşlığı!
Çıxışlardan sonra I kurs magistrant Aişə Əmrahovanın ifasında Azərbaycan-Türkiyə şeiri səsləndirildi.

Home | News | A Scientific-Practical Conference Dedicated To The 100th Anniversary Of The Republic Of Turkey Was Held At SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 27 October 2023 15:04
A Scientific-Practical Conference Dedicated To The 100th Anniversary Of The Republic Of Turkey Was Held At SSU
This year marks the 100th anniversary of the founding of the Republic of Turkey. On the occasion of this significant day, on October 27, Sumgayit State University organized a scientific-practical conference on "From liberation to development" organized by the faculty of History and geography.
The dean of the faculty of History and geography, professor Adil Bakhshaliyev, opened the conference with an opening speech and congratulated the participants on the occasion of the Republic Day, stating that this remarkable anniversary is a source of pride not only for brother Turkey, but for the entire Turkic world. The declaration of the Republic of Turkey was one of the most important events of the 20th century. During the past period, the Republic of Turkey developed comprehensively, went through a great and honorable rise, and took its rightful place in the ranks of the most advanced countries.
The dean added that the great leader Heydar Aliyev laid the philosophical and ideological line of the relations between the two brotherly states. Here, the relating thesis between the main states is the expression "One nation, two states". Azerbaijan-Turkey relations are developing successfully in all areas today. Mutual visits of President Ilham Aliyev and President Recep Tayyip Erdogan play an important role in the development of relations between Azerbaijan and Turkey.
Professor Adil Bakhshaliyev stated that today's conference will be another contribution to the expansion of relations between our countries and wished success to the work of the conference.
Then a video showing the unity of the Turkic world was shown.
Later, Dr. Sadık Chetin, a member of the faculty of Gaziantep University, an employee of the department of History and its teaching methodology, gave a report on "The Republic of Turkey from Mustafa Kemal Atatürk to Recep Tayyip Erdogan: History of liberation and development". He said that Azerbaijan and Turkey were always by each other's side in both happy and sad days. It is gratifying that the Turkish-Azerbaijani unity, friendship and brotherhood continue successfully today, and the pure, sincere and native relations between our peoples are deepening and entering a new stage.
The lecturers spoke on the topics:Yusifali  Hasanov, associate professor of the department of History and its teaching methodology,"Azerbaijan-Turkey relations in 100 years", Sona Maharramova, associate professor of that department, "Azerbaijan-Turkey brotherhood in the victory of Karabakh". They emphasized that what unites us is not only the interests of our states, but also loyalty, trust and mutual support. Since the first years of independence, Turkey has always supported Azerbaijan's steps towards state building and has raised its voice for Azerbaijan in events attended by major powers. The support of Azerbaijan's position by a strong state in the region and in the world like Turkey was a great political and moral support for us in the Patriotic War and added strength to our strength. The glorious Victory achieved in the Karabakh war was evaluated as a historical Victory not only of Azerbaijan, but also of Turkey and the entire Turkic world. Long live Turkey-Azerbaijan brotherhood!
After the speeches, an Azerbaijan-Turkey poem was performed by Aisha Amrahova, a first-year graduate student.