Əsas səhifə | Xəbərlər | "SABAH.HUB" innovasiya mərkəzi SDU-da startapların qurulması ilə bağlı infosessiya təşkil etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Oktyabr 2023 17:15
"SABAH.HUB" innovasiya mərkəzi SDU-da startapların qurulması ilə bağlı infosessiya təşkil etdi
Oktyabrın 16-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük Akt Zalında baş tutan infosessiya iştirakçılarını salamlayan SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov ilk olaraq bir gün əvvəl xalqımız və dövlətimizin tarixində həmişəlik qalacaq hadisədən danışdı: “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Şərqi Zəngəzurda, 30 ildən artıq müddətdə Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin işğalında qalmış rayonlarımızda və Xankəndi şəhərində dövlət bayrağımızı qaldırdı.
Bununla da, ərazi bütövlüyümüzün faktiki və hüquqi bərpası prosesi başa çatdı. Keçdiyimiz əzablı və uzun yol xalqımızın iradəsi, şəhidlərimizin qanı, qazilərimizin sağlamlığı və əsası Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan dövlətçilik xəttinin möhtərəm Prezident İlham Əliyev tərəfindən qətiyyətlə aparılmasının nəticəsidir”.
Daha sonra universitetdə innovativ layihə və tədbirlərin həyata keçirilməsi, layihələrdə tələbələrin texniki-yaradıcılıq fəaliyyətinin dəstəklənməsindən danışan Rüfət Əzizov Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Təhsil İnstitutunun nəzdində yaradılan “SABAH.HUB” İnnovasiya Mərkəzinin Azərbaycanda akselerasiya proqramlarını həyata keçirməklə ölkənin innovasiya ekosisteminə töhfə verdiyini xatırlatdı: “Şadam ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti İnnovasiya Mərkəzinin əməkdaşlıq etdiyi 10 ali təhsil müəssisəsi arasında yer alıb.
Platformanın başlıca hədəfi müxtəlif sahələr üzrə gələcək ali təhsilli mütəxəssislər olacaq bugünkü tələbələrə öz biznesini yaratmaqda kömək etməkdir”.
"SABAH.HUB" İdarə Heyətinin sədri Rəhim Bayramlı SDU-nun əməkdaşlıq etdikləri universitetlər sırasında olduğundan məmnunluğunu qeyd edərək, perspektiv hədəflər barədə danışdı: “Məqsədimiz iş yerlərinin qıtlığı şəraitində “Sabah academy”nin kurslarında olan tələbələrin startap layihələrə yönəldilməsidir”. Tələbələri innovativ yanaşmalara çağıran Rəhim Bayramlı gənclərin 5 faizinin belə uğur qazanacağı təqdirdə, bunun yaradacağı sosial mənzərənin pozitivliyindən danışdı.
İnfosessiya "SABAH.HUB"-da Startapların İnkişafı üzrə direktor Orxan Abbasov və "SABAH.academy"-nin layihə rəhbəri Əminə Məlikova tərəfindən tələbələrin interaktivliyi şəraitində keçirildi.
Vurğulandı ki, "SABAH.HUB" startap ekosisteminin böyüməsinə və inkişafına yönəlmiş innovasiya mərkəzidir.
"SABAH.HUB" İnnovasiya Mərkəzi 3 fərqli platformadan ibarətdir: "SABAH.academy", "SABAH.incubation" və "SABAH.lab".SABAH.academy – bir təhsil platforması kimi sahibkarlıqla bağlı mürəkkəb bilikləri sadələşdirərək hər kəs üçün əlçatan edir.
4 aylıq müddət çərçivəsində proqram universitetlərin 1-ci kurslarından startaplara, eləcə də korporasiyalara qədər fərqli auditoriyalara müraciət edir.
SABAH.incubation – ideyası olan startap komandalarına və individuallara öz ideyalarını inkişaf etdirməkdə dəstək olmaqla yanaşı, onları layihələşdirən və Akselerasiyaya hazır vəziyyətə gətirən platforma olduğu bildirildi: “SABAH.lab – 5 aylıq akselerasiya proqramı artıq öz minimal mümkün məhsulu (MVP) olan startaplara fondlaşdırma, mentorluq və kouçinq dəstəyi göstərməklə inkişaf etdirib investisiyaya hazır vəziyyətə gətirir.
Görüşün sonunda gənclərin təklifləri dinlənildi, yeni ideyaların reallaşdırlıması istiqamətində müzakirələr aparıldı.

Главная страница | Новости | Инновационный центр «SABAH.HUB» организовал в СГУ инфосессию по созданию стартапов
Инновационный центр «SABAH.HUB» организовал в СГУ инфосессию по созданию стартапов
16 октября в Большом актовом зале Сумгаитского государственного университета состоялась инфосессия, организованная Инновационным центром «SABAH.HUB». Ректор СГУ Руфат Азизов приветствовал участников инфосессии и сообщил, что Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев поднял национальный флаг Азербайджана в оккупированных более 30 лет Арменией районах Восточного Зангезура и в городе Ханкенди. Таким образом, завершился процесс фактического и юридического восстановления нашей территориальной целостности. Победа была одержана ценою жизни и здоровья шехидов и ветеранов. Благодаря идее государственности, основы которой заложил Общенациональный Лидер Гейдар Алиев и дальновидной политике Президента Ильхама Алиева  азербайджанский народ добился восстановления целостности своей страны.
Руфат Азизов рассказал о реализации инновационных проектов в университете и поддержке творческой активности студентов и отметил, что Инновационный центр «SABAH.HUB», созданный при Институте образования при поддержке Министерства науки и образования, вносит свой вклад в инновационную экосистему страны путем реализации акселерационных программ в Азербайджане. Ректор также отметил, что Сумгаитский государственный университет входит в число 10 высших учебных заведений, с которыми сотрудничает Инновационный центр. Основная цель платформы – помочь сегодняшним студентам, которые станут будущими специалистами в различных областях, создать собственный бизнес.
Председатель правления «SABAH.HUB» Рагим Байрамлы рассказал о целях и задачах центра и призвал студентов активней принимать участие в инновационных стартап проектах. Он отметил, что если хотя бы 5 процентов молодых людей добьются успеха, то это окажет позитивное влияние на общую социальную картину.
Далее на инфосессии выступили директор по развитию стартапов «SABAH.HUB» Орхан Аббасов и руководитель проекта «SABAH.academy» Амина Меликова. Они подчеркнули, что «SABAH.HUB» — это инновационный центр, нацеленный на рост и развитие стартап-экосистемы. Инновационный центр «SABAH.HUB» состоит из 3 различных платформ: «SABAH.academy», «SABAH.incubation» и «SABAH.lab». SABAH.academy – это образовательная платформа, которая упрощает комплексные знания о предпринимательской деятельности делая их доступными каждому. Программа длится четыре месяца и обращается к различным аудиториям, начиная от студентов-первокурсников до стартапов и корпораций. SABAH.incubation — это платформа, которая не только поддерживает стартап-команды и отдельных лиц в развитии своих идей, но также проектирует их и готовит к акселерации. «SABAH.lab» длится 5 месяцев и является программой акселерации, предоставляющей финансовую, менторскую и коучинговую поддержку стартапам, уже имеющим свои минимальную возможную продукцию (MVP) с целью привести ее в состояние готовности к инвестициям.