Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirildi
Universitetin rektoru, Elmi Şuranın sədri Rüfət Əzizov iclası giriş sözü ilə açaraq şura üzvlərini, professor-müəllim heyətini salamladıqdan sonra gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verdi və gündəlik təsdiq olundu.
Rektor Rüfət Əzizov SDU-nun Strateji İnkişaf Planının təkmilləşdirilməsi və ya yenidən hazırlanması barədə ətraflı məlumat verdi.
SDU-nun Strateji hədəflərə doğru dinamik inkişafının təmin edilməsi, strateji məsələlərin daim diqqət mərkəzində saxlanılması və həlli istiqamətində kollektivin səfərbər edilməsi və digər zəruri məsələlərin həll edilməsi üçün təklif olunan İşçi qrupun tərkibi təsdiq edildi.
SDU-nun Strateji İnkişaf Planının yenidən hazırlanmasına rəhbərlik və koordinasiya edilməsi İşçi qrupa həvalə edildi.
Sonra Akkreditasiya Komissiyasının Yekun hesabatında göstərilən tövsiyələrin icrasına dair SDU-nun 2024-cü il üçün Fəaliyyət Planının hazırlanması müvafiq struktur rəhbərlərinə tapşırıldı.
Məşğulluq və müəllimlərin işə qəbulu statistikasının müzakirəsi barədə ətraflı məruzə edən rektor Rüfət Əzizov Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən müəllimlərin işə qəbulu üzrə keçirilən müsabiqə şərtlərinin və testlərin daim izlənilməsi, diqqət mərkəzində saxlanılması, mövcud olan bütün yeniliklərin müəllim ixtisasında təhsil alan tələbələrə çatdırılmasını müvafiq fakültə dekanlarına və kafedra müdirlərinə tapşırdı.
SDU-da 2024-cü ildə keçirilməsi planlaşdırılan Beynəlxalq və Respublika səviyyəli elmi konfranslar haqqında Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov məlumat verdi.
SDU-da 2024-cü ildə keçiriləcək Beynəlxalq və Respublika səviyyəli elmi konfransların planının təsdiq edilib Elm və Təhsil Nazirliyinə təqdim edilməsi qərara alındı.
Elmi konfransların yüksək səviyyədə keçirilməsinin, Beynəlxalq elmi konfranslara xarici ölkə universitetlərindən iştirakçıların dəvət olunmasının təmin edilməsi Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədova tapşırıldı.
8 Noyabr Zəfər gününün qeyd olunması ilə bağlı keçiriləcək tədbirlər barədə Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov məlumat verdi.
Sonra Zəfər gününün keçirilməsi ilə bağlı hazırlanmış Tədbirlər Planı nəzərə çatdırıldı.
Tədbirlər Planında göstərilən bütün tədbirlərin vaxtında və yüksək səviyyədə keçirilməsinin təmin edilməsi müvafiq struktur rəhbərlərinə və ümumi nəzarət üzrə  dosent  Elmar Xəlilova tapşırıldı.
Müxtəlif məsələlərin müzakirəsində Elm və Təhsil Nazirliyinin “Code Academy” tədris müəssisəsinin SDU-nun Kompüter mühəndisliyi, İnformasiya texnologiyaları, İnformatika və riyaziyyat müəllimliyi ixtisaslarında bəzi fənlərin əvəzlənməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi.
Elm və Təhsil Nazirliyinin “Code Academy” tədris müəssisəsinin SDU-nun Kompüter mühəndisliyi, İnformasiya texnologiyaları, İnformatika və riyaziyyat müəllimliyi ixtisasları üzrə tədris olunan bəzi fənlərin əvəzlənməsinə icazə verildi.
SDU-nun professor-müəllim heyətinin saathesabı formada yerinə yetiriləcək dərs yükünə görə ödənişlərin artırılması və SDU-nun strukturunda bəzi dəyişikliklər barədə İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev məlumat verdi.
SDU-nun Təsərrüfat işlərinin daha çevik və səmərəli fəaliyyətini təmin etmək məqsədilə universitetdə fəaliyyət göstərən Təsərrüfat şöbəsi, Təchizat şöbəsi, Texniki istismar şöbəsi, Mülki müdafiə və YMQ, İnformasiya Texnologiyaları Mərkəzi birləşdirilərək Texniki Təminat Departamentinin yaradılması məqsədəuyğun hesab edildi.
Texniki Təminat Departamentin tərkibində Təsərrüfat, Təchizat, Texniki istismar, Mülki müdafiə və YMQ, İnformasiya Texnologiyaları Mərkəzi bölmələri yaradıldı.
Sonra Buraxılış işinin və  Kurs işinin (Sərbəst işin) tərtibatına qoyulan ümumi tələblər, SDU-nun Tələbə evi haqqında Əsasnaməsi, Tələbə evinin daxili intizam Qaydaları və Tələbə evinin Tələbə Şurası haqqında Əsasnamə təsdiq edildi.
Fizika və onun tədrisi metodikası kafedrasının assistenti Ülviyyə Mustafayevanın fəlsəfə doktorluğu dissertasiyasına elmi rəhbər təsdiq edildi.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi və bildirdi ki, Elmi Şuraya daxil olan 13 adda vəsaitdən 5-i dərs, 2-si monoqrafiya və 6-sı isə fənn proqramıdır.
Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi və Elmi Şuranın iclası yekunlaşdı.

Главная страница | Новости | Состоялось очередное заседание Ученого совета СГУ
13 октября состоялось очередное заседание Ученого совета Сумгаитского государственного университета.
Заседание открыл ректор университета, председатель Ученого совета Руфат Азизов. Он приветствовал членов совета, профессоров и преподавателей и объявил вопросы повестки дня.
Ректор Руфат Азизов подробно рассказал о разработке нового Стратегического плана развития СГУ. Был утвержден состав рабочей группы, созданной для обеспечения динамичного развития СГУ в направлении достижения поставленных целей и решения других необходимых вопросов. Руководство и координация работы по разработке нового Стратегического плана развития СГУ было поручено рабочей группе.
Далее руководителям соответствующих структур было поручено подготовить План мероприятий СГУ на 2024 год по реализации рекомендаций, указанных в итоговом отчете аккредитационной комиссии.
Ректор Руфат Азизов выступил с докладом отражающем статистические данные по трудоустройству и приему учителей на работу.
Он подчеркнул, что необходимо вести мониторинг условий и тестовых заданий конкурсов по приему на работу учителей, проводимых Министерством науки и образования и знакомить студентов, обучающихся по специальности педагогика. Эта работа была возложена на деканов факультетов и заведующих кафедрами.
Проректор по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов проинформировал о научных конференциях международного и республиканского уровня, которые планируется провести в СГУ в 2024 году. Было принято решение утвердить план научных конференций международного и республиканского уровня, которые пройдут в СГУ в 2024 году, и представить его в Министерство науки и образования.
Проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов рассказал о мероприятиях, которые запланировано провести в связи с празднованием Дня Победы 8 ноября.
План мероприятий, подготовленный ко Дню Победы был рассмотрен членами ученого совета. Обеспечить проведение всех мероприятий, предусмотренных Планом мероприятий, в срок и на высоком уровне было поручено руководителям соответствующих структур и доценту Эльмару Халилову.
Ученый секретарь проф. Мухтар Самедов дал информацию о замене образовательным учреждением «Code Academy» Министерства науки и образования некоторых предметных дисциплин, которые преподаются в СГУ в группах по специальностям компьютерная инженерия, информационные технологии, информатика и математика. «Code Academy» разрешили заменить эти предметы.
Проректор по экономическим вопросам Наиб Гаджиев сообщил о повышении почасовой оплаты профессорско-преподавательскому составу и некоторых изменениях в структуре СГУ.
В целях обеспечения более гибкой и эффективной работы хозяйственной части СГУ было признано целесообразным создать Департамент технического обеспечения путем объединения Хозяйственного отдела, Отдела снабжения, Отдела технической эксплуатации, Гражданской обороны и ППШ, а также Центра информационных технологий. работает в университете.
В составе Департамента технического обеспечения были созданы хозяйственный отдел, отделы технической эксплуатации, снабжения, гражданской и противопожарной обороны и Центр информационных технологий.
Затем были утверждены Общие требования к оформлению выпускных и курсовых работ (Самостоятельных работ), Положение Дома студентов СГУ, Правила внутреннего распорядка Дома студентов и Положение Студенческого совета Дома студентов.
Далее был рассмотрен вопрос об утверждении научного руководителя  ассистенту кафедры физики и методики ее преподавания Ульвии Мустафаевой для защиты диссертации на соискание ученой степени доктора философии.
Ученый секретарь проф. Мухтар Самедов проинформировал о предоставлении права публикации учебных пособий (гриф). Он отметил, что из 13 учебных пособий, представленных в Ученый совет, 5 являются учебниками, 2 - монографиями и 6 - предметными программами.
По итогам обсуждений было выдано разрешение на публикацию учебных пособий и на этом заседание Ученого совета завершило свою работу.