Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Mühəndislik fakültəsinin Avtomatika və idarəetmə kafedrasında yeni laboratoriya stendinin tətbiqinə başlanıldı
Yerləşdirilmə tarixi : 10 Oktyabr 2023 14:52
SDU-nun Mühəndislik fakültəsinin Avtomatika və idarəetmə kafedrasında yeni laboratoriya stendinin tətbiqinə başlanıldı
Son dövrdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin strateji inkişaf planına əsasən tədris prosesinin müasir beynəlxalq standartlara uyğun yenidənqurma işlərinin aparılması, təkmilləşdirilməsi və keyfiyyətinin artırılması istiqamətində mühüm işlər aparılır.
SDU-nun Mühəndislik fakültəsinin Avtomatika və İdarəetmə kafedrasında Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisası üzrə kadr hazırlığının səviyyəsini artırmaq məqsədi ilə universitet tərəfindən müasir tipli laboratoriya stendləri alınmış və tələbələrin istifadəsinə verilmişdir.
Bu laboratoriya stendinin məqsədi Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisası üzrə tədris olunan fənlərin praktiki realizasiyası, tələbələrdə praktiki vərdişlərin əldə olunması və elmi-tədqiqat işlərinin yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulur.
Proseslərin idarə edilməsi üçün sərfin, səviyyənin, təzyiqin və temperaturun tənzimlənməsi (PİSSTTT) intellektual laboratoriya stendi İspaniyanın EDIBON firması tərəfindən hazırlanmışdır. Müasir tələblərə cavab verən PİSSTTT intellektual laboratoriya stendi texnoloji prosesin avtomatlaşdırılması və idarə edilməsi sistemlərinin əsaslarını, istifadə olunan cihazların funksiyalarını, konfiqurasiyasını, onların idarəetmə strategiyalarını və layihələndirilməsini əks etdirən nəzəri bilikləri öyrənməyə və praktiki vərdişləri əldə etməyə imkan verir.
EDIBON firması tərəfindən hazırlanmış PİSSTTT intellektual laboratoriya stendi Proseslərin avtomatlaşdırılması ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrə sənaye avtomatlaşdırılması, tənzimləmə texnikası, texnoloji ölçmələr və s. fənlərin öyrənilməsində istifadə olunur.
PİSSTTT intellektual laboratoriya stendi isti və soyuq su dövrəsindən və hər iki dövrə arasında istiliyi ötürən istilik dəyişdiricisindən ibarətdir.
Maye dövrəsində üçfazalı nasos mayenin çəndən yuxarı çənə hərəkət etdirdikdə, onun sərfini, təzyiqini, səviyyəsini və temperaturunu ölçür və tənzimləyici klapan vasitəsi ilə idarə edir.
PİSSTTT blokuna idarəetmə dövrələrinin işlərini yerinə yetirmək üçün proqramlaşdırılan məntiqi kontroller (PMK), müxtəlif növ sensorlar, kommunikasiya xətləri, PID tənzimləyici və icra mexanizmi istifadə olunur. Laboratoriya stendində PMK vasitəsi ilə mayenin səviyyəsinin, temperaturunun, təzyiqinin və sərfinin nəzarəti və idarə edilməsi məsələləri həyata keçirilir.

Home | News | THE IMPLEMENTATION OF A NEW LABORATORY STAND WAS STARTED IN THE DEPARTMENT OF AUTOMATION AND MANAGEMENT OF THE FACULTY OF ENGINEERING OF SSU
THE IMPLEMENTATION OF A NEW LABORATORY STAND WAS STARTED IN THE DEPARTMENT OF AUTOMATION AND MANAGEMENT OF THE FACULTY OF ENGINEERING OF SSU
Recently, based on the strategic development plan of Sumgayit State University, important works are being carried out in the direction of reconstruction, improvement and quality improvement of the educational process according to modern international standards.
In order to increase the level of personnel training in the Process automation engineering specialty at the department of Automation and management of the faculty of Engineering of SSU, modern laboratory stands were purchased by the university and made available to students.
The purpose of this laboratory stand is the practical implementation of the subjects taught in the specialization of Process Automation Engineering, the acquisition of practical skills in students, and the implementation of scientific-research works.
The flow, level, pressure and temperature control (PISSTTT) intelligent laboratory stand for process control was developed by the Spanish company EDIBON.
The PISSTTT intelligent laboratory stand, which meets modern requirements, allows you to learn theoretical knowledge and acquire practical skills reflecting the basics of technological process automation and control systems, the functions and configuration of used devices, their management strategies and design.
The PISSTT intellectual laboratory stand developed by the EDIBON company provides students studying in Process automation with industrial automation, regulation techniques, technological measurements, etc.
The PISSTTT intelligent laboratory stand consists of a hot and cold water circuit and a heat exchanger that transfers heat between both circuits.
When the three-phase pump moves the liquid from the tank to the upper tank in the liquid circuit, it measures its consumption, pressure, level and temperature and controls it by means of a control valve.
Programmable logic controller (PMC), various types of sensors, communication lines, PID controller and execution mechanism are used to perform the work of the control circuits to the PISSTTT block. In the laboratory stand, control and management of liquid level, temperature, pressure and consumption are carried out by means of PMK.