Əsas səhifə | Xəbərlər | Təhsil Tələbə Krediti Fondunun nümayəndələri Sumqayıt Dövlət Universitetində oldular
Yerləşdirilmə tarixi : 09 Oktyabr 2023 14:49
Təhsil Tələbə Krediti Fondunun nümayəndələri Sumqayıt Dövlət Universitetində oldular
Oktyabrın 9-da  Sumqayıt Dövlət Universitetində Təhsil Tələbə Krediti Fondunun İdarə heyətinin sədri Araz Paşayev nümayəndə heyəti ilə növbəti dəfə əyani formada ödənişli təhsil alan birinci kurs tələbələri ilə görüş keçirdi.
Görüşün əsas məqsədi təhsil tələbə kreditləri ilə bağlı birgə məlumatlandırma işinin təşkili istiqamətində müzakirələrin aparılması və universitet ilə daha sıx əməkdaşlıq etmək idi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru Rüfət Əzizov açaraq qonaqları və iştirakçıları salamladı, görüşün əhəmiyyətindən danışdı, dövlətin təhsilə qayğısından, bu istiqamətdə həyata keçirilən layihələrdən bəhs etdi.
Bildirdi ki, hər bir ölkənin bu günü və gələcəyi təhsillə bilavasitə bağlıdır.
Təhsilin səviyyəsi, eyni zamanda, elmi-texniki tərəqqini də böyük dərəcədə şərtləndirir.
Bu istiqamətdə Prezident cənab  İlham Əliyevin  yüksək diqqəti və məqsədyönlü göstərişləri əsasında atılan addımlar, icra edilən dövlət proqramları təhsil sistemində keyfiyyətcə yeni inkişaf meyillərinin əldə edilməsinə, yüksək nəticələrin qazanılmasına xidmət edir.
Hazırda tətbiq olunan yeni layihələr, proqramlar da tələbələrin təhsil zamanı daha uğurlu nəticə əldə etmələrinə və təhsil prosesində onlara dəstək göstərilməsinə xidmət edir.
Bu istiqamətdə Təhsil Tələbə Krediti Fondunun rolu böyükdür. Beləki, fond əhalinin aztəminatlı təbəqələrindən olan şəxslərinin təhsilə əlçatanlığını təmin edir, təhsil almaqda bərabər imkanlar yaradır.
Rektor çıxışının sonunda təhsil kreditlərinin verilməsi ilə bağlı tələbələrlə görüşlər təşkil etməyin vacibliyini qeyd etdi və tələbələrin mövcud sistemdən daha çox yararlana bilmələri üçün bir sıra təkliflər səsləndirdi.
Təhsil Tələbə Krediti Fondunun İdarə heyətinin sədri Araz Paşayev  çıxış edərək rəhbərlik  etdiyi fondun fəaliyyəti, kreditlərin verilməsinin ilkin şərtləri, mərhələləri, kredit şərtlərinin üstünlükləri kimi məsələlərə aydınlıq gətirdi. Bildirdi ki, fondun yaradılması tələbələrin ali təhsilə əlçatanlığını artırır, yeni imkanlar yaradır, dövlətin gəncliyə və təhsilə qayğısından xəbər verir.
Sonda təhsil kreditlərinin verilməsi ilə bağlı irəli sürülən təkliflər üzrə müzakirələr aparıldı, tələbələrin çoxsaylı sualları fondun sədri Araz Paşayev  tərəfindən cavablandırıldı.

Представители Фонда Образовательных Студенческих Кредитов посетили Сумгаитский государственный университет
9 октября председатель правления Фонда образовательных студенческих кредитов Араз Пашаев встретился со студентами первого курса очного отделения СГУ, получающими образование на платной основе.
Целью встречи было проведение обсуждений в направлении организации совместной информационной работы по образовательным студенческим кредитам и более тесное сотрудничество с университетом.
Ректор университета Руфат Азизов приветствовал гостей и участников и, отметив важность встречи, рассказал о заботе государства об образовании и реализуемых в этом направлении проектах. Ректор подчеркнул, что настоящее и будущее каждой страны напрямую связано с образованием.
В то же время уровень образования во многом определяет научно-технический прогресс. Реализуемые указами Президента Ильхама Алиева, государственные программы служат достижению качественно новых тенденций развития в системе образования и достижению высоких результатов.
Инновационные проекты и программы помогают студентам достигнуть более успешных результатов и оказывают им поддержку во время учебы. Большую роль в этом процессе играет и Фонд образовательных студенческих кредитов.
Фонд обеспечивает доступ к образованию для людей из малообеспеченных слоев населения, создает равные возможности для получения образования.
В завершение своего выступления ректор Руфат Азизов отметил значение организации встреч со студентами по вопросам предоставления образовательных кредитов и высказал ряд предложений, которые позволят студентам получить больше пользы от системы выдачи образовательных кредитов.
Председатель правления Фонда Араз Пашаев рассказал о деятельности возглавляемой им организации, первичных условиях и этапах выдачи кредитов, а также преимуществах условий кредитования. Фонд увеличивает доступ студентов к высшему образованию и создает для них новые возможности.
В завершение состоялись обсуждения выдвинутых предложений по предоставлению образовательных кредитов и председатель правления Фонда Араз Пашаев ответил на интересующие студентов вопросы.