Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Almaniya Federativ Respublikasının Brandenburq Texniki Universiteti arasında Anlaşma memorandumu imzalandı
Yerləşdirilmə tarixi : 17 İyul 2023 14:29
Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Almaniya Federativ Respublikasının Brandenburq Texniki Universiteti arasında Anlaşma memorandumu imzalandı
2022/2023-cü tədris ilində Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) nümayəndə heyəti müxtəlif vaxtlarda Almaniya Federativ Respublikasının Brandenburq Texniki Universitetində (BTU) ezamiyyətdə olmuş və BTU nümayəndə heyəti ilə mütəmadi olaraq onlayn görüşlər keçirmişdir.
Səfər çərçivəsində SDU nümayəndə heyəti ikili təhsil, ikili diplom və müxtəlif proqramlar, eyni zamanda, universitetin elmi-tədqiqat, istehsalat laboratoriyaları ilə yaxından tanış olmuşlar.
Qeyd etmək lazımdır ki, BTU Almaniya Federativ Respublikasının öndə gedən texniki universitetlərindəndir. SDU öz fəaliyyətində beynəlxalq əlaqələrə, xarici ölkələrə ezamiyyətə, xarici ölkə universitetləri ilə əməkdaşlığa mühüm əhəmiyyət verdiyi üçün BTU ilə əlaqələri inkişaf etdirmişdir.
14 iyul 2023-cü il tarixində SDU və BTU arasındakı əməkdaşlığın inkişafını dəstəkləmək üçün iki universitet arasında Anlaşma memorandumu imzalanmışdır. Müəssisələr arasında birbaşa əlaqələri təşviq etmək üçün informasiya, birgə tədqiqat, tədris və təhsil proqramının inkişafı, müəllim və tələbə mobilliyi sahəsində əməkdaşlıq həyata keçiriləcəkdir.
Anlaşma memorandumunda qeyd olunan sahələr üzrə birgə əməkdaşlıq növbəti illərdə daha da intensivləşdiriləcəkdir.

Главная страница | Новости | Подписан Меморандум о взаимопонимании между Сумгаитским государственным университетом и Бранденбургским техническим университетом Федеративной Республики Германия
Подписан Меморандум о взаимопонимании между Сумгаитским государственным университетом и Бранденбургским техническим университетом Федеративной Республики Германия
В 2022/2023 учебном году делегация Сумгаитского государственного университета несколько раз посещала Бранденбургский технический университет Федеративной Республики Германия и регулярно проводила онлайн-встречи с делегацией БТУ.
В ходе визита делегация СГУ ознакомилась с дуальным образованием, системой двойных дипломов, учебными программами, а также научно-исследовательскими и производственными лабораториями университета.
Следует отметить, что БТУ является одним из ведущих технических университетов Федеративной Республики Германия. Руководство СГУ придает большое значение развитию международных связей и сотрудничеству вуза с зарубежными университетами.
14 июля 2023 года между СГУ и БТУ был подписан Меморандум о взаимопонимании с целью установления более широкого сотрудничества между вузами. Меморандум подразумевает сотрудничество в области обмена информацией, проведения совместных исследований, разработки различных учебных программ, обмена преподавателями и студентами и позволяет осуществлять прямую связь между учреждениями.
Сотрудничество в упомянутых в Меморандуме о взаимопонимании сферах планируется расширить в ближайшие годы.