Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun əməkdaşları Polşada səfərdə oldular
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin tövsiyəsi ilə beynəlmiləlləşmə istiqamətində dünyanın reytinq cədvəlinə düşən 11 Polşa universiteti ilə əməkdaşlıq və onların təcrübəsindən yararlanmaq məqsədilə 22-29 iyun tarixlərində Sumqayıt Dövlət Universitetinin Beynəlxalq Əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev və  Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva  Polşanın Lodz Texnologiya və Pavislanski Universitetinə ezam olundular.
Xatırladaq ki, bu ali təhsil müəssisələri  akademik nüfuz, məzun profili, tədqiqat potensialı, innovasiya, elmi səmərəlilik, tədris şəraiti və beynəlmiləlləşmə meyarları üzrə fərqləndirilən, dünyanın 1000 ən yaxşı universiteti sırasına daxil olan 13 Polşa universiteti sırasındadır.
Görüş zamanı dosent Qafar Atayev SDU-nun zəngin tədris imkanları, maddi-texniki baza və beynəlxalq əlaqələrini əks etdirən geniş təqdimatla çıxış etdi. Daha sonra universitetin tanıtım videoçarxı nümayiş olundu.
Əməkdaşlarımız səfər çərçivəsində Lodz Texnologiya Universitetində “Erasmus+K2 Capacity Building” (Təhsilə yeni bilik və bacarıqların gətirilməsi) layihələrinin yazılması istiqamətində təşkil olunmuş praktik seminarda da iştirak etdilər. Seminar zamanı Sədaqət Fətullayeva tərəfindən “SDU-nun Avropa Birliyi layihələrində təcrübəsi” adlı təqdimat da auditoriyanın diqqətinə çatdırılıb. Seminar daha sonra son illər Lodz Texnologiya Universitetinin koordinatorluğu ilə həyata keçirilən Erasmus+ layihələri barədə geniş müzakirələr və sual-cavab sessiyası ilə davam etdi.
Bundan başqa, hər iki universitet ilə SDU arasında Avropa Birliyinin maliyyələşdirdiyi “Erasmus-K1-Beynəlxalq akademik mübadilə” istiqamətində tərəfdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Müqavilə əsasında 2023-2027-ci illər Erasmus+ çağırışlarında SDU tələbələrinin Polşa universitetlərinə mübadilə olunması nəzərdə tutulub.
Tərəflər qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanları barədə fikir mübadiləsindən sonra universitetlərin brandbook və atributlarını, eyni zamanda, milli mədəniyyətimizi əks etdirən suvenirləri bir-birlərinə təqdim etdilər.

EMPLOYEES OF SSU VISITED POLAND
On the recommendation of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, in order to cooperate with 11 Polish universities in the world ranking in the direction of internationalization and benefit from their experience, on June 22-29, vice-rector for International relations of Sumgayit State University Gafar Atayev and head of the department of International cooperation and foreign students Sadagat Fatullayeva visited Poland.They were sent to Lodz University of Technology and Pavislanski University.
It should be noted that these higher education institutions are among the 13 Polish universities included in the 1000 best universities in the world, distinguished by academic reputation, graduate profile, research potential, innovation, scientific efficiency, teaching conditions and internationalization criteria.
During the meeting, associate professor Gafar Atayev made a wide presentation reflecting the rich educational opportunities, material and technical base and international relations of SSU. Later, the promotional video of the university was shown.
Within the framework of the visit, our employees also participated in a practical seminar organized in the direction of writing "Erasmus+K2 Capacity Building" (Bringing new knowledge and skills in education) projects at Lodz University of Technology. During the seminar, Sadagat Fatullayeva"s presentation entitled "SSU"s experience in European Union projects" was brought to the attention of the audience. The seminar then continued with a wide-ranging discussion and question-and-answer session about the Erasmus+ projects coordinated by Lodz University of Technology in recent years.
In addition, a partnership agreement was signed between both universities and SSU in the direction of "Erasmus-K1-International academic exchange" financed by the European Union. Based on the agreement, it is planned to exchange SSU students to Polish universities in the 2023/2027 Erasmus+ calls.
After exchanging views on the possibilities of mutual cooperation, the parties presented to each other the brand book and attributes of the universities, as well as souvenirs reflecting our national culture.