Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun əməkdaşları Polşada səfərdə oldular
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin tövsiyəsi ilə beynəlmiləlləşmə istiqamətində dünyanın reytinq cədvəlinə düşən 11 Polşa universiteti ilə əməkdaşlıq və onların təcrübəsindən yararlanmaq məqsədilə 22-29 iyun tarixlərində Sumqayıt Dövlət Universitetinin Beynəlxalq Əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev və  Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva  Polşanın Lodz Texnologiya və Pavislanski Universitetinə ezam olundular.
Xatırladaq ki, bu ali təhsil müəssisələri  akademik nüfuz, məzun profili, tədqiqat potensialı, innovasiya, elmi səmərəlilik, tədris şəraiti və beynəlmiləlləşmə meyarları üzrə fərqləndirilən, dünyanın 1000 ən yaxşı universiteti sırasına daxil olan 13 Polşa universiteti sırasındadır.
Görüş zamanı dosent Qafar Atayev SDU-nun zəngin tədris imkanları, maddi-texniki baza və beynəlxalq əlaqələrini əks etdirən geniş təqdimatla çıxış etdi. Daha sonra universitetin tanıtım videoçarxı nümayiş olundu.
Əməkdaşlarımız səfər çərçivəsində Lodz Texnologiya Universitetində “Erasmus+K2 Capacity Building” (Təhsilə yeni bilik və bacarıqların gətirilməsi) layihələrinin yazılması istiqamətində təşkil olunmuş praktik seminarda da iştirak etdilər. Seminar zamanı Sədaqət Fətullayeva tərəfindən “SDU-nun Avropa Birliyi layihələrində təcrübəsi” adlı təqdimat da auditoriyanın diqqətinə çatdırılıb. Seminar daha sonra son illər Lodz Texnologiya Universitetinin koordinatorluğu ilə həyata keçirilən Erasmus+ layihələri barədə geniş müzakirələr və sual-cavab sessiyası ilə davam etdi.
Bundan başqa, hər iki universitet ilə SDU arasında Avropa Birliyinin maliyyələşdirdiyi “Erasmus-K1-Beynəlxalq akademik mübadilə” istiqamətində tərəfdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Müqavilə əsasında 2023-2027-ci illər Erasmus+ çağırışlarında SDU tələbələrinin Polşa universitetlərinə mübadilə olunması nəzərdə tutulub.
Tərəflər qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanları barədə fikir mübadiləsindən sonra universitetlərin brandbook və atributlarını, eyni zamanda, milli mədəniyyətimizi əks etdirən suvenirləri bir-birlərinə təqdim etdilər.

Главная страница | Новости | Сотрудники СГУ посетили Польшу
22-29 июня проректор по международным связям Сумгаитского государственного университета доц. Гафар Атаев и руководитель отдела международного сотрудничества и иностранных студентов Садагат Фатуллаева посетили Польшу. Визит состоялся в рамках установления сотрудничества с 11 польскими университетами с высоким мировым рейтингом согласно рекомендации Министерства науки и образования Азербайджанской Республики с целью интернационализации образования и изучения опыта этих вузов. Представители СГУ побывали в Лодзинском техническом университете и  Повисланской Высшей Школе в Квидзыне. Следует отметить, что данные высшие учебные заведения входят в мировой рейтинг 1000 лучших университетов мира, отличающихся академической репутацией, исследовательским потенциалом, инновационными проектами, научной эффективностью и т.д.
Доц. Гафар Атаев выступил с презентацией о широких образовательных возможностях, материально-технической базе и международных связях СГУ. Также был продемонстрирован рекламный видеоролик университета.
В рамках визита сотрудники СГУ также приняли участие в практическом семинаре по написанию проекта «Erasmus+K2 Capacity Building» (Привнесение новых знаний и навыков в образование), организованном в Лодзинском техническом университете. На семинаре выступила Садагат Фатуллаева с презентацией «Опыт СГУ в проектах Европейского Союза». Семинарпродолжился дискуссией о проектах Erasmus+, координируемых Лодзинским техническим университетом в последние годы.
Междуобоими вузами и СГУ было подписано Соглашение о сотрудничестве по направлению «Erasmus -К1-Международный академический обмен», финансируемого Европейским Союзом. По соглашению планируется обучение студентов СГУ в польских вузах в рамках проекта Erasmus+ 2023/2027.
После обмена мнениями о возможностях взаимного сотрудничества стороны подарили друг другу брендбук и атрибутику вузов, а также сувениры, отражающие нашу национальную культуру.