Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Məzun günü” keçirildi
Sumqayıt Dövlət Universitetinin həyətində möhtəşəm “Məzun günü” qeyd edildi. Tədbirdə universitetin professor-müəllim, tələbə heyəti ilə yanaşı, valideynlər və estradamızın sevilən nümayəndələri iştirak edirdilər.
Tədbiri universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq məzunları təbrik etdi, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.
Rektor ölkəmizdə elmə, təhsilə, gənclərin inkişafına göstərilən diqqət və qayğıdan, rəhbərlik etdiyi ali təhsil ocağının fəaliyyətindən, təhsil sistemindən, uğurlardan və beynəlxalq əlaqələrdən, respublikamızda təhsilin inkişafında həyata keçirilən islahatların əhəmiyyətindən, Ulu Öndərin hakimiyyətinin hər iki dövründə Azərbaycan təhsilinə qayğısından bəhs etdi. Bildirdi ki, bu günlərdə böyük tarixi şəxsiyyət, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, dünya şöhrətli siyasi xadim, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi böyük təntənə ilə qeyd edilir. “Bu gün siz xoşbəxt gənclər kimi Ulu Öndərin anadan olmasının 100-cü ildönümündə onun ideya və arzularının gerçəkləşdiyi, tövsiyə və vəsiyyətlərinin yerinə yetirildiyi tarixi şəraitdə müstəqil həyata qədəm qoyursunuz. Sevindirici haldır ki, gənclərimiz ölkə həyatının ən müxtəlif sahələrində böyük müvəffəqiyyətlə təmsil olunur, öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirirlər. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin professor-müəllim heyəti çalışdı ki, üzünüzə elmin qapılarını açaraq, sizi yüksəksəviyyəli mütəxəssislər kimi yetişdirsin. Bunun üçün universitetdə yeni, müasir laboratoriyalar, elektron elmi kitabxana, tələbələrin praktiki biliklərini möhkəmləndirmək üçün açıq səma altında elektroenergetika üzrə Tədris muzeyi və yüksəkgərginlikli yarımstansiya - Tədris poliqonu və s. istifadəyə verilmişdir. Əldə olunan uğurların nəticəsidir ki, tələbələrimizin bir çoxu beynəlxalq müsabiqə və elmi konfranslarda iştirak etmiş, universitetimizi layiqincə təmsil etmişdir. Qazandığınız nailiyyətlər, semestr imtahanlarındakı nəticələr göstərir ki, zəhmətimiz hədər getməyib. Hər bir universitetin məzunu onun uğurunun, qazandığı nailiyyətlərin göstəricisidir. Ümid edirəm ki, təhsildə qazandığınız elmi biliklərdən qarşıdakı illərdə səmərəli şəkildə istifadə edəcək, universitetin adını daha da yüksəldəcəksiniz. Bu yolda sizə cansağlığı və gələcək fəaliyyətinizdə bir daha uğurlar arzu edirəm! İnanıram ki, bundan sonrakı fəaliyyətinizlə də vətənimizin, ölkəmizin inkişafına töhfələr verəcək, “Qarabağ Azərbaycandır!” nidası ilə tarix yaradan Müzəffər Ali Baş Komandanımız Prezident cənab İlham Əliyevin hər bir çağırışını qeyd-şərtsiz yerinə yetirəcəksiniz”.
Sonra valideynlər adından 1-ci Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı, Sabunçu rayonu Veteranlar Cəmiyyətinin üzvü qazi Bünyad Qarayev və Leyla Həsənova çıxış edərək əlamətdar gün münasibətilə məzunları, valideynləri, universitetin professor-müəllim heyətini təbrik edib, onlara yeni nailiyyətlər arzuladılar, məzunları gələcək fəaliyyətlərində Sumqayıt Dövlət Universitetinin adını uca tutmağa və müstəqil ölkəmizin tərəqqisinə töhfə verməyə çağırdılar.
Sonra çıxış edən digər qonaqlar da məzunları təbrik edərək, onlara gələcək həyatlarında uğurlar arzuladılar.
Rəsmi hissənin sonunda təhsildə fərqlənən və universitetin ictimai həyatında fəal iştirak etmiş bir qrup məzuna Fəxri fərmanlar və xatirə hədiyyələri təqdim edildi.
Sonra ənənəvi “papaqatma” mərasimi keçirildi, sevinc və fərəh, ayrılıq və nisgil dolu “Məzun günü” bədii hissə ilə davam etdi. Universitetin özfəaliyyət kollektivi ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti Nüşabə Ələsgərli, Avroviziya mahnı müsabiqəsinin qalibləri: Nigar Camal və Eldar Qasımov, eləcə də digər gənc sənətçilər öz ifaları ilə məzunları təbrik etdilər.

Главная страница | Новости | В СГУ прошел «День выпускника»
В Сумгаитском государственном университете был отмечен «День выпускника». В мероприятии приняли участие преподаватели и студенты, а также гости университета, родители и популярные эстрадные исполнители.
Мероприятие открыл ректор университета проф. Эльхан Гусейнов. Он поздравил выпускников и пожелал им успехов в дальнейшей деятельности.
Ректор рассказал о внимании и заботе государства о молодежи нашей страны, о развитии науки и образования, о деятельности возглавляемого им вуза, об успехах и международных связях вуза, о реформах, проводимых в нашей республике в оба периода правления Великого Вождя. Ректор отметил, что в эти дни с большой торжественностью отмечается 100-летие архитектора и основателя современного независимого Азербайджанского государства, всемирно известного политического деятеля, общенационального лидера Гейдара Алиева. Сегодня, вы вступаете в самостоятельную жизнь в исторических условиях, где сбылись его идеи и мечты, исполнились его рекомендации и завещания. Отрадно, что наша молодежь с большим успехом представлена ​​в самых разных сферах жизни страны, демонстрируя свои знания и умения. Профессорско-преподавательский состав Сумгаитского государственного университета вложил большой труд, чтобы открыть вам двери науки и подготовить из вас специалистов высокого уровня. Для этого в университете созданы новые, современные лаборатории, электронная научная библиотека, учебно-методический музей под открытым небом по электроэнергетике и высоковольтная подстанция-полигон для закрепления практических знаний студентов и т.д. Многие наши студенты достойно представляли наш университет в международных конкурсах и научных конференциях. Ваши достижения и результаты семестровых экзаменов показывают, что наша кропотливая работа не прошла даром. Выпускник каждого вуза – это показатель его успеха и достижений. Надеюсь, что в ближайшие годы вы будете эффективно использовать полученные во время учебы знания и еще больше прославите имя университета. Желаю Вам крепкого здоровья и успехов в дальнейшей деятельности! Верю, что Ваша дальнейшая деятельность будет способствовать процветанию нашей Родины. Вы безоговорочно откликнитесь на каждый призыв нашего Главнокомандующего, Президента Алиева, который провозгласил на весь мир «Карабах – это Азербайджан!».
Затем от имени родителей выступили участник I Карабахской войны, член Общества ветеранов Сабунчинского района Буньяд Гараев и Лейла Гасанова. Они поздравили выпускников, их родителей, профессоров и преподавателей университета с праздником, пожели им успехов и выразили надежду, что своими достижениями они будут способствовать прогрессу нашей независимой страны.
В завершение официальной части были вручены Почетные грамоты и памятные подарки группе выпускников, отличившихся в учебе и активно участвовавших в общественной жизни университета.
Далее мероприятие продолжилось выступлениями заслуженного артиста Азербайджанской Республики Нушабы Алескерли, победителей конкурса песни «Евровидение» Нигяр Джамал и Эльдара Гасымова и други молодых исполнителей.