Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da 15 İyun - Milli Qurtuluş Günü qeyd edildi
Azərbaycan xalqının taleyində böyük əhəmiyyət daşıyan elə günlər var ki, həmin günlərdə onun gələcək həyatını müəyyən edən mühüm başlanğıcların əsası qoyulub. Belə günlərdən ən önəmlisi tariximizə qızıl hərflərlə yazılmış 15 İyun - Milli Qurtuluş Günüdür. Milli Qurtuluş Günü Azərbaycan xalqı üçün sadəcə təqvim bayramı deyil, böyük ictimai, siyasi və tarixi əhəmiyyətə malik bir gündür. Bu münasibətlə iyunun 14-də SDU-nun Heydər Əliyev məktəbində “15 İyun - Milli Qurtuluş Günü Ulu Öndərin hakimiyyətə qayıdışı Azərbaycan xalqının taleyində ən dəyərli bir gündür” mövzusunda məşğələ keçirildi.
Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş videoçarxın nümayişindən sonra tədbiri giriş sözü ilə açan rektor professor Elxan Hüseynov Milli Qurtuluş Günü münasibətilə iştirakçıları təbrik etdi və bu günün qeyd edilməsinin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Ulu Öndərin siyasi hakimiyyətə qayıdışı ilə Azərbaycanda müasir müstəqil dövlət quruculuğunun, iqtisadi islahatların, neft strategiyasının təməlinin qoyulduğunu, Ümummilli Liderin yorulmaz fəaliyyəti, yürütdüyü müdrik siyasət nəticəsində müstəqilliyimizin dönməz xarakter aldığı, hüquqi, demokratik və dünyəvi dövlət quruculuğu, milli ordunun formalaşdırılması, beynəlxalq aləmdə Azərbaycanın demokratik imicinin artması sahəsində böyük işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırdı. Rektor Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təhsili, elmi, mədəniyyəti yüksəltdiyini, xalqın marağını hər işdə önə çəkdiyini vurğuladı, Ulu Öndərin mütərəqqi və inkişaf etmiş ölkələrə inteqrasiya olmaq üçün tarixi işlər gördüyünü və onun Azərbaycan xalqının milli-mənəvi dəyərlərini qoruduğunu, digər ölkələrlə iqtisadi əlaqələri möhkəmləndirmək üçün işbirliyi yaratdığını, Azərbaycanın geosiyasi və tarixi şəraitə uyğun siyasətini müəyyənləşdirdiyini qeyd etdi. Bildirdi ki, bu gün milli qurtuluş ideologiyasının təntənəsi müstəqil respublikamızın davamlı inkişafında özünü büruzə verir, regionda və dünyada Azərbaycanın nüfuzu günbəgün artır. Bütün mənalı həyatını öz xalqına bəxş etmiş Heydər Əliyevin siyasi və dövlət xadimi kimi zəngin fəaliyyəti Azərbaycan xalqının tarixində dərin iz buraxaraq, əsl dövlət idarəçiliyi məktəbinə çevrilib. Azərbaycan xalqının hələ neçə-neçə nəsli bu böyük məktəbdən, Heydər Əliyevin zəngin siyasi irsindən ölkəmizin inkişafı, xalqımızın rifahı naminə faydalanacaq.
Sonra universitetin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru dosent Natiq Talıbov “Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı ərəfəsində Azərbaycanda ictimai-siyasi vəziyyət” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Ulu öndər Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərlik etdiyi hər iki dövrdə bütün sahələrdə müdrik və məqsədyönlü siyasətindən, respublikamızın sürətli inkişafında həyata keçirdiyi islahatlardan söz açdı. Qeyd etdi ki, Ulu Öndərin Azərbaycan rəhbərliyinə qayıdışı ilə başlıca qayəsini müstəqillik, azərbaycançılıq, dövlətçilik, ədalətlilik, demokratiya, milli tərəqqi, dünyəvilik kimi ümumbəşəri dəyərlər təşkil edən yeni bir ideologiyanın əsası qoyulmuşdur. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın inkişafı və tərəqqisi ilə bağlı fikirləri, ideyaları onun layiqli davamçısı, ölkə başçısı İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Daha sonra Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova “Heydər Əliyevin siyasi rəhbərliyə qayıdışı”, Biznesin təşkili və menecment kafedrasının baş müəllimi Zülfiyyə Hacıyeva “Milli Qurtuluş Günü iqtisadi sabitliyin başlanğıcıdır”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının baş müəllimi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Afət Rəfiyeva “Müstəqil Azərbaycanın mədəni inkişafının yeni mərhələsi Qurtuluş Günündən başlayır”, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin I kurs tələbəsi Nərmin Möhsümlü “Ali Baş Komandan İlham Əliyev - inamlı qələbələrə aparan yeni əsrin müdrik lideri” mövzularında məruzə etdilər. Çıxışçılar 1993-cü ilin iyun ayında ölkəmizdə cərəyan edən hadisələrdən, dünya şöhrətli siyasətçi, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin böyük xilaskarlıq missiyasından, Prezident cənab İlham Əliyevin tarixi xidmətlərindən, müstəqil Azərbaycanın mövcud reallıqlarından ətraflı danışdılar. Ulu Öndərin fəaliyyəti sayəsində hüquqi, demokratik, dünyəvi dövlət quruculuğu yolunda irəliləyən müstəqil respublikamızda vətəndaş cəmiyyətinin formalaşması, insanların azad yaşaması, qanunun aliliyinin təmin edilməsi üçün yüksək tələblərə cavab verən normativ hüquqi bazanın yaradıldığını diqqətə çatdırdılar.

Главная страница | Новости | В СГУ отметили 15 июня - День национального спасения
День национального спасения – это не просто календарный праздник для азербайджанского народа, это день большого социального, политического и исторического значения. По этому поводу 14 июня в школе им. Гейдара Алиева СГУ было проведено занятие «15 июня – День национального спасения, возвращение Великого лидера к власти – самый значимый день в судьбе азербайджанского народа». Мероприятие началось с показа видеоклипа, посвященного Дню национального освобождения.
Ректор проф. Эльхан Гусейнов поздравил собравшихся по случаю Дня национального спасения и рассказал о значении этого праздника. С возвращением Великого Вождя к политической власти в Азербайджане были заложены основы современного независимого государственного строительства, экономических реформ, нефтяной стратегии. В результате неустанной деятельности Общенационального Лидера и его дальновидной мудрой политики, наша независимость стала необратимой. Стараниями Гейдара Алиева Азербайджан стал демократическим, светским, правовым государством, была проделана большая работа по строительству национальной армии, повышению международного имиджа Азербайджана и т.д. Ректор подчеркнул, что Общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда уделял внимание образованию, науке, культуре и во всем ставил интересы народа на первое место. Он  бережно относился к духовно-нравственным ценностям азербайджанского народа и укреплял экономические отношения с другими странами. Ректор отметил, что торжество идеологии национального освобождения проявляется в непрерывном развитии нашей независимой республики. Деятельность Гейдара Алиева как политического и государственного деятеля, посвятившего всю жизнь своему народу, оставила глубокий след в истории азербайджанского народа и стала настоящей школой государственного управления. Сколько еще поколений азербайджанского народа воспользуются этой великой школой и богатым политическим наследием Гейдара Алиева во имя развития нашей страны и благополучия нашего народа.
Затем проректор по организации учебного процесса и технологии обучения доц. Натиг Талыбов выступил с докладом «Общественно-политическая ситуация в Азербайджане накануне возвращения Гейдара Алиева к власти». Он рассказал о мудрой и целеустремленной политике Гейдара Алиева во всех сферах в течение двух периодов, когда он руководил нашей страной, и реформах, осуществленных с целью обеспечения стремительного развития нашей республики. Он отметил, что с возвращением Великого Вождя к руководству Азербайджаном были заложены основы новой идеологии, главной целью которой являются независимость, азербайджанство, государственность, справедливость, демократия, национальный прогресс, светскость. Мысли и идеи общенационального лидера Гейдара Алиева относительно развития и прогресса Азербайджана успешно продолжает его достойный преемник, нынешний президент страны Ильхам Алиев.
Далее выступили заведующая кафедрой истории и методики ее преподавания доц. Сона Магеррамова «Возвращение Гейдара Алиева к политическому лидерству», старший преподаватель кафедры организация бизнеса и менеджмент Зульфия Гаджиева «День национального спасения — начало экономической стабильности», старший преподаватель кафедры литературы Азербайджана и зарубежных стран д.ф.ф. Афет Рафиева «Новый этап культурного развития независимого Азербайджана начинается с Дня национального спасения», студентка первого курса факультета экономики и управления Нармин Мосумлу «Главнокомандующий Ильхам Алиев – мудрый лидер нового века, ведущий к уверенным победам». Выступавшие подробно рассказали о событиях, произошедших в нашей стране в июне 1993 года, великой спасательной миссии всемирно известного политика Общенационального лидера Гейдара Алиева, исторических заслугах Президента Ильхама Алиева, нынешних реалиях независимого Азербайджана. Они обратили внимание на то, что благодаря деятельности Великого Вождя была сформирована нормативно-правовая база, отвечающая высоким требованиям формирования гражданского общества, обеспечения законности в нашей независимой республике, вступившей на путь строительства правового, демократического и светского государства.