Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun əməkdaşları “Xəzər 2023: dayanıqlı inkişaf yolları” mövzusunda III Beynəlxalq elmi forumda iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 05 İyun 2023 16:30
SDU-nun əməkdaşları “Xəzər 2023: dayanıqlı inkişaf yolları” mövzusunda III Beynəlxalq elmi forumda iştirak etdilər
SDU-nun rəqabətqabiliyyətli təhsil, elm və innovasiyalar universitetinə çevrilməsi istiqamətində 2020-2025-ci illər üçün Strateji inkişaf planının müvafiq bəndlərini nəzərə alaraq, elm və texnologiyaların inkişaf etdirilməsinin və eyni zamanda, SDU-nun dövri və qeyri-dövri nəşrlərin beynəlxalq standartlara cavab verən reytinq cədvəllərinə yüksəldilməsinin təşkili sahəsində təcrübə mübadiləsi məqsədilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşları: Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov və Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov 28 may - 1 iyun 2023-cü il tarixlərində Rusiya Federasiyasının Həştərxan şəhərində ezamiyyətdə oldular.
Ezamiyyət müddətində Rusiya Federasiyasının Elm və Ali Təhsil Nazirliyinin, Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər Nazirliyinin, Rusiya Elmlər Akademiyasının, Gənclərlə iş üzrə Federal Agentliyinin (Росмолодежь), MDB dövlətləri ilə iş üzrə Beynəlxalq Humanitar Əməkdaşlıq Federal Agentliyinin (Россотрудничество), Həştərxan Dövlət Universitetinin və Həştərxan vilayətinin rəhbərliyi tərəfindən təşkil olunmuş “Каспий 2023: пути устойчивого развития” adlı III Beynəlxalq elmi forumda iştirak etdilər.
Həmçinin onlar silsilə tədbirlər çərçivəsində Rusiya Federasiyasında keçirilən “Caspian Startup Fest” startap müsabiqəsində müşahidəçi qismində iştirak etmiş və təcrübə mübadiləsi məqsədilə Həştərxan Regional Texnoparkını ziyarət etmişlər.
Forumun açılış mərasimindən sonra professor Ramazan Məmmədov və dosent Samir Orucov Həştərxan Dövlət Universitetinin rektoru professor Markelov K.A, Elmi işlər üzrə prorektoru professor Bayeva L.V, Beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə prorektoru dosent Fadina A.Q, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri dosent Pavlova Q.Ş, Elm şöbəsinin müdiri dosent Davıdova E.V, Hərəkətlərin Biomexanikasının Üçölçülü Tədqiqi Mərkəzinin rəhbəri Vorontsova O.İ ilə üç gün ərzində müxtəlif vaxtlarda faydalı görüşlər keçirərək fikir mübadiləsi aparmışlar.
Həştərxan Dövlət Universitetinin rəhbər şəxsləri ilə görüşlər zamanı universitetimizin əməkdaşları SDU-da elm, tədqiqat, innovasiya və startaplar sahəsində aparılan işlər, əldə olunan nailiyyətlər barəsində məlumatı görüş iştirakçılarının nəzərinə çatdırdılar, universitetin “Elmi xəbərlər” jurnalının nüsxəsini təqdim etməklə Rusiya elm və təhsil müəssisələri arasında təşviq etdilər.
SDU-nun nümayəndə heyəti Rusiya Cənub Regionları Universitetləri Assosiasiyasının Rektorlar Şurasında iştirak etdi. Şura iclasında çıxış edən Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov universitetimizin təqdimatını etdi, “Elmi xəbərlər” jurnalı haqqında məlumatı Rusiyalı alimlərin nəzərinə çatdırdı.
Silsilə tədbirlər çərçivəsində baş tutan “Каспийский научно-образовательный конгресс”də əməkdaşlarımız Azərbaycanın dostu, tanınmış rusiyalı jurnalist, “Национальная оборона” jurnalının baş redaktoru, 44-günlük Vətən müharibəsi hadisələrini olduqca dürüst şərh edən Korotçenko İqor Yuryeviç, Moskva Dövlət Universitetinin professoru, possovet ölkələri universitetlərinin əcnəbi tələbə və məzunları “İnkorvuz – XXI” Cəmiyyətinin sədri Aniset Qabriyel Koçofa, "Afanasy Nikitin" Assosiasiyasının Ekspert Şurasının üzvü, Geoməkan İqtisadi Təhlil Mərkəzinin direktoru, M.V. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin professoru Dobrının Andrey Petroviç, Həştərxan Dövlət Texniki Universitetinin Elmi işlər və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Maksimenko Yuri Aleksandroviç və Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, Xəzəryanı Dövlət Universitetləri Assosiasiyasının İcraçı Şurasının katibi professor Yukina Yevgeniya Aleksandrovna, Cənubi Federal Universitetinin Prezidenti, Cənubi Rusiya Universitetləri Şurasının sədri, Qara Dəniz regionunda Elm və Təhsil Sahəsində Hərtərəfli Əməkdaşlığa Dəstək Assosiasiyasının prezidenti professor Borovskaya Marina Aleksandrovna ilə görüşlər keçirmiş, müxtəlif mövzularda fikir mübadiləsi aparmışlar.
Ezamiyyət müddətində əldə olunan təcrübə və biliklər gələcəkdə SDU-nun beynəlxalq elm və təhsil platformalarında tanınmasına və reytinq sistemlərində layiqli yer tutmasına mühüm töhfə verəcəkdir.

Главная страница | Новости | Сотрудники СГУ приняли участие в III Международном научном форуме «Каспий 2023: пути устойчивого развития»
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Июнь 2023 16:30
Сотрудники СГУ приняли участие в III Международном научном форуме «Каспий 2023: пути устойчивого развития»
С 28 мая - 1 июня 2023 г. проректор по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов и руководитель научной части доц. Самир Оруджев, находились в командировке в г. Астрахани в России, с целью обмена опытом в области организации продвижения периодических и непериодических изданий СГУ до рейтинговых таблиц, соответствующих международным стандартам.
В ходе визита сотрудники СГУ приняли участие в III Международном научном форуме «Каспий-2023: путь устойчивого развития», организованном Министерством науки и высшего образования Российской Федерации, Министерством иностранных дел Российской Федерации, Российской академией наук, Федеральным агентством по работе с молодежью (Росмолодежь), Федеральным агентством по международному гуманитарному сотрудничеству с СНГ (Россотрудничество), Астраханским государственным университетом и администрацией Астраханской области.
Также они приняли участие в качестве наблюдателей в проводимом в Российской Федерации конкурсе стартапов «Caspian Startup Fest» и посетили Астраханский областной технопарк.
Проф. Рамазан Мамедов и доц. Самир Оруджев встретились и обменялись идеями с ректором Астраханского государственного университета проф. Маркеловым К.А., проректором по научной работе проф. Баевой Л.В., проректором по международному сотрудничеству доц. Фадиной А.Г., руководителем отдела международного сотрудничества доц. Павловой Г.Ш., руководителем отдела науки доц. Давыдовой Е.В., директором центра «Трехмерное исследование биомеханики движений» Воронцовой О.И.
На встречах с руководством Астраханского государственного университета сотрудники СГУ дали информацию о ​​достижениях вуза в области науки, о проводимых исследованиях и стартап-проектах СГУ, и представили экземпляр издаваемого в университете журнала Научные известия.
Делегация СГУ приняла участие в Совете ректоров Ассоциации университетов южных регионов России. Выступивший на заседании совета проф. Рамазан Мамедов представил наш университет и проинформировал российских ученых о журнале Научные известия.
Также сотрудники СГУ приняли участие в «Каспийском научно-образовательном конгрессе», на котором провели встречи с известным российским журналистом, главным редактором журнала «Национальная оборона» Коротченко И.Ю., председателем Международного координационного совета выпускников учебных заведений «Инкорвуз - XXI» проф. Кочофа А. Г., членом Экспертного совета Ассоциации «Афанасий Никитин», директором центра геопространственного экономического анализа проф. Добрыниным А.П., проректором по научной работе и инновациям Астраханского государственного технического университета проф. Максименко Ю.А., и руководителем отдела международного сотрудничества, секретарем Правления Ассоциации государственных университетов Прикаспийских стран проф. Юкиной Е.А., президентом Южного федерального университета,  председателем Совета ректоров вузов Юга России, президентом Ассоциации содействия многостороннему сотрудничеству в сфере науки и образования в Черноморском регионе  проф. Боровской М. А.
Опыт и знания, полученные в период командировки, внесут важный вклад в признание СГУ на международных научно-образовательных платформах и обеспечит ей достойное место в лучших рейтинговых системах в будущем.