SDU-nun pedaqoji təcrübədə olan tələbələri tərifnaməyə layiq görüldülər
Mayın 25-dəSumqayıt şəhər Adil İbrahimli adına 14 nömrəli tam orta məktəbin direktoru Fatma Bayramova tərəfindən Sumqayıt Dövlət Universitetinin adına təşəkkürnamə göndərilmiş, bir neçə təcrübəçi tələbəyə tərifnamələr təqdim edilmişdir. Tərifnamədə qeyd edilmişdir ki, Riyaziyyat fakültəsinin pedaqoji təcrübədə olan tələbələri məktəbdə keçmiş olduqları pedaqoji təcrübə müddətində məktəbin tədris və ictimai işlərində fəallıq nümayiş etdirmiş və nümunəvi davranışları ilə seçilmişlər.
Qeyd edək ki, 2022 ̶ 2023-cü tədris ilinin yaz semestrində Riyaziyyat fakültəsinin 2 ixtisasının 5 buraxılış qrupu 16 fevral 2023-cü il tarixindən 24 may 2023-cü il tarixinədək pedaqoji təcrübə keçmişlər. Tələbələr təcrübə müddətində müasir təlim texnologiyalarından istifadə etmək bacarığı ilə yanaşı, kurikulumun tələblərinə uyğun dərs qurmaq qabiliyyətlərini də nümayiş etdirərək, həm müəssisə rəhbərliyinin, həm də təcrübə keçdikləri kontingentin rəğbətini qazanıblar.
Pedaqoji təcrübədə olan tələbələr fakültənin təşkilatçılığı ilə ümumtəhsil müəssisələrində bir sıra tədbirlər həyata keçiriblər. Bu tədbirlərə Xocalı soyqırımına həsr olunmuş “Xocalı ̶  qan yaddaşımız”, Novruz bayramı münasibəti ilə təşkil olunan “Elimizə bahar gəlir” və s. tədbirləri aid etmək olar. Müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu və memarı, iqtisadi cəhətdən çiçəklənən respublikamızın modern prinsiplərə əsaslanan, mahiyyətcə sosialyönümlü dövlət siyasətinin, Azərbaycanı mütərəqqi gələcəyə aparan strategiyanın müəllifi olan Ulu Öndərin 100 illik yubileyi münasibətilə universitetimizdə keçirilən çoxsaylı tədbirlər kontekstində tələbələrimiz təcrübə keçdikləri məktəblərdə də müxtəlif layihələrin təşəbbüskarı olmuşlar. Həmin tədbirlər sırasında “Mən fəxr edirəm ki, azərbaycanlıyam” adlı ədəbi-bədii tədbiri, “Şəxsiyyət kimdir?”, “Biz özümüzü şəxsiyyət saya bilərikmi?”, “Tarixi şəxsiyyətlərdən kimləri tanıyırsınız?” kimi tədbirləri qeyd etmək olar.
Tədbirlərdə Riyaziyyat fakültəsinin dekanı dosent Xalidə Həsənova, dekan müavini dosent Məhəmmədəli Məmmədov, Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Məftun Heydərova və kafedranın digər əməkdaşları iştirak etdilər.
Pedaqoji təcrübə zamanı tələbələr dərs demək, pedaqoji bacarıqlara yiyələnməklə yanaşı, həm də həmin müəssisələrin ictimai həyatında fəal iştirak etdiklərinə görə müəssisə rəhbərləri tərəfindən xüsusi minnətdarlığa layiq görülmüşlər. Belə ki, Sumqayıt şəhər Vətən müharibəsi qəhrəmanı Adil İbrahimli adına 14 nömrəli tam orta məktəbin direktoru Fatma Bayramova tərəfindən həmin məktəbdə pedaqoji təcrübə keçmiş Riyaziyyat fakültəsinin 416 saylı qrup tələbələrindən Abdullazadə İlahə Mehman qızı, Bayramova Rəqsanə Qələmşah qızı və Cavadova Aliyə Şahin qızına məktəbin tədris və ictimai işlərində fəallıq nümayiş etdirərək nümunəvi davranışı ilə seçildiklərinə görə tərifnamələr təqdim edilmişdir.

Главная страница | Новости | Студентам СГУ, проходившим педагогическую практику, была объявлена благодарность
Yerləşdirilmə tarixi : 02 Июнь 2023 14:30
Студентам СГУ, проходившим педагогическую практику, была объявлена благодарность
25 мая директор средней школы № 14 им. Адиля Ибрагимли Фатима Байрамова написала на имя Сумгаитского государственного университета благодарственное письмо. В письме было указано, что студенты математического факультета, проходившие педагогическую практику, за время практики  проявили активность в педагогической и общественной жизни школы и были отмечены за примерное поведение.
Отметим, что в весеннем семестре 2022-2023 учебного года студенты 5 выпускных групп математического факультета проходили педагогическую практику с 16 февраля 2023 года по 24 мая 2023 года. В период прохождения практики студенты продемонстрировали умение организовать уроки в соответствии с требованиями учебного плана, использовать современные технологии обучения, чем завоевали симпатии руководства вуза и коллектива школы.
Студенты-практиканты, организовали в школах ряд мероприятий «Ходжалы-кровавая память», посвященную Ходжалинскому геноциду, «Весна идет к нам» по случаю праздника Новруз и др. Также студенты-практиканты организовали мероприятия по случаю 100-летия Великого Вождя, основателя и архитектора современного Азербайджанского государства, автора социально-ориентированной государственной политики, основанной на современных принципах. Среди них можно назвать «Я горжусь тем, что я азербайджанец», «Кто есть личность?», «Можем ли мы считать себя личностью?», «Кого из исторических деятелей вы знаете?».
В мероприятиях приняли участие декан математического факультета доц. Халида Гасанова, заместитель декана доц. Магомедали Мамедов, заведующая кафедрой математики и методики ее преподавания доц. Мафтун Гейдарова и другие сотрудники кафедры.
Во время педагогической практики студенты получили особую благодарность от руководителей школ за их активное участие в общественной жизни этих учреждений. Директор средней школы №14 им. Адиля Ибрагимли Фатима Байрамова объявила благодарность студентам №416 группы математического факультета Абдуллазаде Илахе Мехман г., Байрамовой Рагсане Галамшах г. и Джавадовой Алии Сахин г. Педагогическая практика студентов математического факультета была успешно завершена.