SDU-nun dosenti Sona Məmmədovanın 70 illik yubileyi qeyd olundu
İyunun 2-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının dosenti Sona Məmmədovanın 70 illik yubileyi qeyd olundu.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov yubilyarın alim və pedaqoq kimi səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətindən danışaraq bildirdi ki, 1995-ci ildən universitetdə müəllim, hazırda isə dosent vəzifəsində çalışan Sona Məmmədova ömrünün böyük bir hissəsini filologiya elminin tədrisinə, bu sahənin elmi araşdırılmasına və ixtisaslı kadrların hazırlanmasına həsr edib. O, onlarla dərslik, dərs vəsaiti və kitabın müəllifidir.
Çıxışdan sonra professor Elxan Hüseynov dosent Sona Məmmədovanı 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik etdi və uzunmüddətli səmərəli elmi-pedaqoji və ictimai fəaliyyətinə görə ona Fəxri fərman və pul mükafatı təqdim etdi.
Sonda dosent Sona Məmmədova göstərilən diqqət və qayğıya görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova öz minnətdarlığını bildirdi.
Qeyd edək ki, Filologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının dosenti Sona Məmmədova 1972-ci ildə M.F.Axundov adına Azərbaycan Pedaqoji Rus Dili və Ədəbiyyatı İnstitutuna daxil olmuşdur. Oranı bitirdikdən sonra indiki Şabran rayonunun Rəhimli kənd məktəbində rus dili və ədəbiyyatı müəllimi kimi əmək fəaliyyətinə başlamışdır. 1979-1996-cı illərdə Sumqayıt Politexnik Texnikumunda rus dili fənnini tədris etmişdir. 1988-ci ildə keçirilən Azərbaycan Müəllimlərinin I konfransında nümayəndə seçilmişdir. 2011-ci ildə pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almışdır. 2016-cı ildən dosentdir. 1995-ci ildən Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (hal-hazırda SDU) Rus dili kafedrasında müəllim, hazırda isə dosent vəzifəsində çalışır.

Главная страница | Новости | В СГУ отметили 70-летие доцента Соны Мамедовой
2 июня в СГУ отметили 70-летний юбилей доцента кафедры иностранных языков филологического факультета Сумгаитского государственного университета доц. Соны Мамедовой.
Ректор университета проф. Эльхан Гусейнов рассказал о плодотворной научно-педагогической деятельности юбиляра и отметил, что Сона Мамедова начала работать преподавателем в вузе с 1995 года и в настоящее время занимает должность доцента. Она посвятила большую часть своей жизни преподаванию, научным исследованиям в области филологии и подготовке квалифицированных кадров. Доц. Сона Мамедова является автором десятков учебников и методических пособий.
Проф. Эльхан Гусейнов поздравил доц. Сону Мамедову с 70-летием и вручил ей Почетную грамоту и денежную премию за многолетнюю плодотворную научно-педагогическую и общественную деятельность.
Доц. Сона Мамедова выразила благодарность ректору университета проф. Эльхану Гусейнову за внимание и заботу.
Отметим, что Сона Мамедова, доцент кафедры иностранных языков филологического факультета, поступила в Азербайджанский педагогический институт русского языка и литературы им. М.Ф.Ахундова в 1972 году. После окончания института начала работать учителем русского языка и литературы в школе села Рагимли Шабранского района. В 1979-1996 годах преподавала русский язык в Сумгаитском политехническом колледже. В 1988 году была избрана представителем на 1-ю конференцию учителей Азербайджана. В 2011 году получила ученую степень доктора философии по педагогике. В 2016 году получила звание доцента. С 1995 года работала преподавателем кафедры русского языка Азербайджанского индустриального института (ныне СГУ). В настоящее время занимает должность доцента кафедры иностранных языков СГУ. Член ПНА с 1999 года.