SDU-nun dosenti Sona Məmmədovanın 70 illik yubileyi qeyd olundu
İyunun 2-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının dosenti Sona Məmmədovanın 70 illik yubileyi qeyd olundu.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov yubilyarın alim və pedaqoq kimi səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətindən danışaraq bildirdi ki, 1995-ci ildən universitetdə müəllim, hazırda isə dosent vəzifəsində çalışan Sona Məmmədova ömrünün böyük bir hissəsini filologiya elminin tədrisinə, bu sahənin elmi araşdırılmasına və ixtisaslı kadrların hazırlanmasına həsr edib. O, onlarla dərslik, dərs vəsaiti və kitabın müəllifidir.
Çıxışdan sonra professor Elxan Hüseynov dosent Sona Məmmədovanı 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik etdi və uzunmüddətli səmərəli elmi-pedaqoji və ictimai fəaliyyətinə görə ona Fəxri fərman və pul mükafatı təqdim etdi.
Sonda dosent Sona Məmmədova göstərilən diqqət və qayğıya görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova öz minnətdarlığını bildirdi.
Qeyd edək ki, Filologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının dosenti Sona Məmmədova 1972-ci ildə M.F.Axundov adına Azərbaycan Pedaqoji Rus Dili və Ədəbiyyatı İnstitutuna daxil olmuşdur. Oranı bitirdikdən sonra indiki Şabran rayonunun Rəhimli kənd məktəbində rus dili və ədəbiyyatı müəllimi kimi əmək fəaliyyətinə başlamışdır. 1979-1996-cı illərdə Sumqayıt Politexnik Texnikumunda rus dili fənnini tədris etmişdir. 1988-ci ildə keçirilən Azərbaycan Müəllimlərinin I konfransında nümayəndə seçilmişdir. 2011-ci ildə pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almışdır. 2016-cı ildən dosentdir. 1995-ci ildən Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (hal-hazırda SDU) Rus dili kafedrasında müəllim, hazırda isə dosent vəzifəsində çalışır.

Home | News | THE 70TH ANNIVERSARY OF SONA MAMMADOVA, ASSOCIATE PROFESSOR OF SSU, WAS CELEBRATED
On June 2, the 70th anniversary of Sona Mammadova, associate professor of the department of Foreign languages of the faculty of Philology of Sumgayit State University, was celebrated.
The rector of the university professor Elkhan Huseynov, speaking about the jubilee"s effective scientific-pedagogical activities as a scientist and pedagogue, said that Sona Mammadova, who has been a teacher at the university since 1995 and was currently working as an associate professor, devoted a large part of her life to teaching science of philology, scientific research in this field, and training qualified personnel.She is the author of dozens of textbooks, teaching aids and books.
After the speech, professor Elkhan Huseynov congratulated docent Sona Mammadova on her 70th anniversary and presented her with an Honorary decree and a monetary award for her long-term effective scientific-pedagogical and social activity.
In the end, she expressed her gratitude to the rector of the university, professor Elkhan Huseynov, for the attention and care.
It should be noted that Sona Mammadova, associate professor of the department of Foreign languages of the faculty of Philology, entered the Azerbaijan Pedagogical Institute of Russian language and literature named after M.F. Akhundov in 1972. After graduating, she started working as a teacher of Russian language and literature in Rahimli village school of Shabran district. In 1979-1996, she taught the Russian language at Sumgayit Polytechnic Technical College. In 1988, she was elected as a representative at the 1st conference of Azerbaijani teachers. In 2011, she received the scientific degree of doctor of philosophy in pedagogy. She has been an associate professor since 2016. Since 1995, she has been working as a teacher at the Russian language department of the Azerbaijan Industrial Institute (currently SSU), and currently as an associate professor. She has been a member of NAP since 1999.