Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun İnklüziv Təhsil Mərkəzində görüş keçirildi
İyunun 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin İnklüziv Təhsil Mərkəzində sağlamlıq imkanları məhdud olan tələbələr üçün növbəti görüş keçirildi.
Tədbiri İnklüziv Təhsil Mərkəzinin rəhbəri dosent Aytəkin Məmmədova açaraq iştirakçıları salamladı və görüşün əhəmiyyətindən bəhs etdi. Sağlamlıq imkanları məhdud olan tələbələrlə görüş zamanı tələbələrin uğurla təhsil almaları üçün onlara məsləhətlər verdi. UNICEF tərəfindən bütün dünyada uşaqların vəziyyətinin yaxşılaşdırılması naminə aparılan fəaliyyətdən söhbət açdı, uşaqların rifahı, sağlamlığı və təhsilinin təmin edilməsi istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirdi. Qeyd etdi ki, bugün, ümumiyyətlə, təhsildən, gənc nəsildən, uşaqlarımızdan danışırıqsa, demək ki, ölkəmizin gələcəyindən danışırıq. Çünki Azərbaycanın sabahını, gələcəyini bu uşaqlar təmin edəcəklər. Bu gün ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsləri ilə Azərbaycanda uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində görülmüş işlər misilsizdir. Belə ki, Prezident cənab İlham Əliyevin 2017-ci il 14 dekabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiqlənmiş “2018 – 2024-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında sağlamlıq imkanları məhdud şəxslər üçün inklüziv təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Proqramı”nın icrası buna əyani sübutdur. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində fiziki imkanları məhdud olan tələbələr üçün xüsusi şərait yaradılıb və xüsusi mərkəz təşkil olunub.
Dosent Aytəkin Məmmədova sağlamlıq imkanları məhdud olan tələbələrlə görüş zamanı tələbələrin uğurla təhsil almaları üçün həmişə onların yanında olduqlarını xatırlatdı və imtahanqabağı baş tutan görüşün ancaq tələbələr üçün deyil, mərkəzin əməkdaşları üçün də faydalı olacağını diqqətə çatdırdı.
Daha sonra sağlamlıq imkanları məhdud olan tələbələrin sualları cavablandırıldı.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti fiziki imkanları məhdud olan tələbələr üçün inkişaf imkanları və şəraiti təmin etməyi və həmçinin onların təhsilə inteqrasiyasını fəaliyyətinin vacib istiqaməti hesab edir, bu sahədə işlərin ardıcıl olaraq davam etdirilməsi üçün səylərini əsirgəmir.

A MEETING WAS HELD AT THE INCLUSIVE EDUCATION CENTER OF SSU
On June 1, the next meeting for students with limited health opportunities was held at the Inclusive Education Center of Sumgayit State University.
The head of the Center for Inclusive Education, associate professor Aytekin Mammadova, opened the event, greeted the participants and talked about the importance of the meeting. She talked about the activities carried out by UNICEF to improve the condition of children all over the world, and highly appreciated the work for ensuring children"s well-being, health and education. She noted that today, in general, if we talk about education, the young generation, our children, it means, we speak about the future of our country. Because these children will ensure the tomorrow and the future of Azerbaijan. Today, with the initiatives of the country"s president, Mr. Ilham Aliyev, and First vice-president Mehriban Aliyeva, the measures in the field of protection of children"s rights in Azerbaijan is unprecedented. Thus, implementing of the "State Program for the Development of Inclusive Education for persons with disabilities in the Republic of Azerbaijan in 2018-2024", approved by the Decree of the President Mr. Ilham Aliyev dated December 14, 2017, was a clear proof of this. In this direction, special conditions were created and a special center was organized for students with limited physical abilities at Sumgayit State University.
Associate professor Aytekin Mammadova reminded that during the meeting with the students with limited health opportunities, we always supported them for their successful education and pointed out that the meeting before the exam would be useful not only for the students, but also for the employees of the center.
Then the questions of students with limited health opportunities were answered.
It should be noted that Sumgayit State University considered providing development opportunities and conditions for students with limited physical abilities, as well as their integration into education, as an important direction of its activities.