Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun İnklüziv Təhsil Mərkəzində görüş keçirildi
İyunun 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin İnklüziv Təhsil Mərkəzində sağlamlıq imkanları məhdud olan tələbələr üçün növbəti görüş keçirildi.
Tədbiri İnklüziv Təhsil Mərkəzinin rəhbəri dosent Aytəkin Məmmədova açaraq iştirakçıları salamladı və görüşün əhəmiyyətindən bəhs etdi. Sağlamlıq imkanları məhdud olan tələbələrlə görüş zamanı tələbələrin uğurla təhsil almaları üçün onlara məsləhətlər verdi. UNICEF tərəfindən bütün dünyada uşaqların vəziyyətinin yaxşılaşdırılması naminə aparılan fəaliyyətdən söhbət açdı, uşaqların rifahı, sağlamlığı və təhsilinin təmin edilməsi istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirdi. Qeyd etdi ki, bugün, ümumiyyətlə, təhsildən, gənc nəsildən, uşaqlarımızdan danışırıqsa, demək ki, ölkəmizin gələcəyindən danışırıq. Çünki Azərbaycanın sabahını, gələcəyini bu uşaqlar təmin edəcəklər. Bu gün ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsləri ilə Azərbaycanda uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində görülmüş işlər misilsizdir. Belə ki, Prezident cənab İlham Əliyevin 2017-ci il 14 dekabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiqlənmiş “2018 – 2024-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında sağlamlıq imkanları məhdud şəxslər üçün inklüziv təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Proqramı”nın icrası buna əyani sübutdur. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində fiziki imkanları məhdud olan tələbələr üçün xüsusi şərait yaradılıb və xüsusi mərkəz təşkil olunub.
Dosent Aytəkin Məmmədova sağlamlıq imkanları məhdud olan tələbələrlə görüş zamanı tələbələrin uğurla təhsil almaları üçün həmişə onların yanında olduqlarını xatırlatdı və imtahanqabağı baş tutan görüşün ancaq tələbələr üçün deyil, mərkəzin əməkdaşları üçün də faydalı olacağını diqqətə çatdırdı.
Daha sonra sağlamlıq imkanları məhdud olan tələbələrin sualları cavablandırıldı.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti fiziki imkanları məhdud olan tələbələr üçün inkişaf imkanları və şəraiti təmin etməyi və həmçinin onların təhsilə inteqrasiyasını fəaliyyətinin vacib istiqaməti hesab edir, bu sahədə işlərin ardıcıl olaraq davam etdirilməsi üçün səylərini əsirgəmir.

Главная страница | Новости | Состоялась встреча в Центре инклюзивного образования СГУ
1 июня в Центре инклюзивного образования Сумгаитского государственного университета состоялась очередная встреча со студентами с ограниченными возможностями здоровья.
Мероприятие открыла руководитель Центра инклюзивного образования доц. Айтекин Мамедова. Она приветствовала участников и рассказала о важности встречи. Доц. Айтекин Мамедова дала студентам с ограниченными возможностями полезные советы для успешного обучения. Она высоко оценила деятельность ЮНИСЕФ по улучшению положения детей во всем мире и проделанную работу по обеспечению благополучия, здоровья и образования детей. Она отметила, что когда мы говорим об образовании молодого поколения, мы говорим о будущем нашей страны. Сегодня по инициативе Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой в стране ведется большая работа в области защиты прав детей. Таким образом, реализация «Государственной программы развития инклюзивного образования для лиц с ограниченными возможностями в Азербайджанской Республике на 2018-2024 годы», утвержденной Указом Президента Ильхама Алиева от 14 декабря 2017 года, является этому примером. В Сумгаитском государственном университете созданы особые условия и организован специальный центр для студентов с ограниченными физическими возможностями.
Доц. Айтекин Мамедова напомнила, что студенты с ограниченными возможностями здоровья всегда могут рассчитывать на помощь  сотрудников центра в вопросах обучения и сдачи экзаменов.
Отметим, что Сумгаитский государственный университет считает важным направлением своей деятельности создание условий для развития студентов с ограниченными физическими возможностями, а также их интеграцию в образование.