Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi
Universitetin rektoru, Elmi Şuranın sədri professor Elxan Hüseynov iclası giriş sözü ilə açaraq şura üzvlərini, professor-müəllim heyətini salamladıqdan sonra universitetin bir qrup elmi dərəcə və elmi ad almış əməkdaşlarını Elmi Şura üzvləri adından təbrik etdi, onlara elmi-pedaqoji fəaliyyətlərində yeni uğurlar arzuladı.
Sonra rektor gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verdi və iclasın gündəliyi təsdiq olundu.
2022/23-cü tədris ilində bakalavriat səviyyəsində tələbələrin təcrübələrinin nəticələri barədə Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov çıxış edərək bildirdi ki, pedaqoji və istehsalat təcrübələri qrafikə uyğun olaraq tam yerinə yetirilmişdir. Pedaqoji və istehsalat təcrübələrinin mütəmadi yoxlanılması, təcrübə hesabatlarının tələbələr tərəfindən hazırlanmasına nəzarət təcrübə rəhbərlərinə, kafedra müdirlərinə və fakültə dekanlarına tapşırılmışdır. Hər ixtisasın profilinə uyğun olaraq, müxtəlif tədris və istehsalat müəssisələrində təşkil olunan təcrübə müddətində tələbələr qrup rəhbərlərinin təşkilatçılığı və müəllimlərinin iştirakı ilə proqrama uyğun fəaliyyət göstəriblər. Tələbələr təcrübə müddəti ərzində müasir təlim texnologiyalarından istifadə etmək bacarığı ilə yanaşı, kurikulumun tələblərinə uyğun dərs qurmaq qabiliyyətlərini də nümayiş etdirərək, həm müəssisə rəhbərliyinin, həm də təcrübə keçdikləri kontingentin rəğbətini qazanıb və sertifikata layiq görülüblər. Faiq Şirinov onu da vurğuladı ki, artıq təcrübə müddətində yaxşı fəallıq göstərmiş bir qrup tələbəmizə müəssisələrdə işlə təmin olunmaları barədə təklif olunub.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin nümayəndə heyətinin Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinə işgüzar səfərinin hesabatına dair Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev məlumat verdi. Bildirdi ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan olunması ilə əlaqədar olaraq keçirilən tədbirlər silsiləsindən növbəti tədbir mayın 24-də Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyası çərçivəsində Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində keçirilən, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycanın tarixi və mədəniyyətinə həsr olunmuş “Azərbaycan Respublikası auditoriyası”nın təntənəli açılış mərasimi oldu.
Auditoriyanın açılış mərasimində UDNTU-nun rektoru Oleq Baulin və universitetin professor müəllim heyəti ilə yanaşı, UDNTU-da ezamiyyətdə olan Sumqayıt Dövlət Universitetinin Ümumi işlər üzrə prorektoru Əsəd Məmmədov, Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının müdiri professor Əkbər Ağayev, Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradovdan ibarət nümayəndə heyəti iştirak etdilər. Həmçinin tədbirdə Başqırdıstan, Qırğızıstan, Qazaxıstan, Tacikistan Respublikasının rəhbər nümayəndələri, Başqırdıstanda yaşayan Azərbaycan diaspora nümayəndələri, Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı, Azərbaycan-Rusiya parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun üzvü Sabir Hacıyev və UDNTU-da hazırda təhsil alan azərbaycanlı tələbələr iştirak etdilər.
Hibrid formatda baş tutan açılış mərasiminə Azərbaycanda səfərdə olan akademik Ramil Baxtizin, ADNSU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Rafiq Camalov, SDU-nun bir qrup alimləri də qoşulmuşdular. Auditoriyada Azərbaycanın dövlət simvolları, Heydər Əliyev irsi, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyası, Azad Mirzəcanzadənin elmi məktəbi, ölkəmizin təbii sərvətləri, neft, iqlim və coğrafiyası, faydalı qazıntılar, elm və sənaye, mədəniyyət və incəsənəti, xalçaçılığı, tarixi abidələri - Qobustan, paytaxt Bakı, tarixə düşmüş görkəmli şəxsiyyətlər başlığı altında 12 lövhə yaradılıb.
Qeyd edək ki, nümayəndə heyəti eyni zamanda 23-25 may 2023-cü il tarixlərində Ufada keçirilən 31-ci Beynəlxalq “Qaz. Neft. Texnologiya” sərgisində, UDNTU-da təşkil olunmuş Olimpiadada ekspert qismində, Azərbaycan Respublikasının Müstəqillik Günü münasibəti ilə Diasporanın təşkil etdiyi tədbirdə iştirak etmişlər.
Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov Perm Milli Elmi-Tədqiqat Universitetində SDU nümayəndə heyətinin işgüzar səfəri barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, PMETU-nun SDU ilə ikitərəfli və çoxtərəfli istiqamətdə əməkdaşlığını genişləndirmək üçün ətraflı fikir mübadiləsi, həmçinin tələbə və müəllim mobilliyi istiqamətində müzakirələr aparılıb.
SDU-nun nümayəndə heyətinin Almaniya Federativ Respublikasının Brandenburq Texniki Universitetinə işgüzar səfərinin hesabatını Strateji İnkişaf Mərkəzinin direktoru dosent Günel Paşayeva təqdim etdi.
Hesabatdan sonra Almaniyanın Brandenburq Texniki Universiteti ilə SDU arasında ikili diplom proqramının həyata keçirilməsi üçün müvafiq ixtisasların müəyyənləşdirilməsi və bu istiqamətdə işlərin davam etdirilməsi müvafiq struktur rəhbərlərinə tapşırıldı. Həmçinin Almaniyanın Brandenburq Texniki Universitetinin tələbələri qarşısında SDU nümayəndə heyətinin Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar təqdimatla çıxış etmələri Ümummilli Liderin həyat yolu, genişmiqyaslı fəaliyyəti, Azərbaycan respublikasının inkişafında misilsiz xidmətləri barədə məlumatların verilməsi müsbət qiymətləndirildi.
SDU-nun Tələbə Elmi Cəmiyyətinin fəaliyyəti barədə TEC-in elmi rəhbəri dosent Lalə Bunyatova məlumat verdi. Bildirdi ki, 2023-cüildə keçiriləcək 8-ci elmi konfransa hazırlıq işləri davam etdirilir. Tələbə Elmi Cəmiyyətinin üzvləri respublika və xarici ölkə universitetləri ilə əlaqələri daim genişləndirir, Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində keçirilən beynəlxalq olimpiadalarda fəal iştirak edirlər, Azərbaycanın ali təhsil müəssisələri arasında keçirilən EdTech Startap müsabiqəsində Sdu-nun komandası Respublika üzrə 10 ən yaxşı komanda arasında yer tutmuş, Macarıstanda onlayn formatda keçirilən startap müsabiqəsində, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olnumuş SDU Tələbə Elmi Cəmiyyətinin VIII Elmi konfransına hazırlıq işlərinin daim diqqət mərkəzində saxlanılması TEC-in rəhbəri dosent Lalə Bunyatovaya, Tələbə Elmi Cəmiyyətinin fəaliyyətinin səmərəliliyinin daha da yüksəldilməsi, TEC üzvlərinin xarici ölkə universitetlərində keçirilən konfranslarda, olimpiadalarda iştirakının dəstəklənməsi və təmin olunması kafedra müdirlərinə, fakütə dekanlarına, ümumi rəhbərlik isə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədova tapşırıldı.
Tədris proqramlarında təcrübə üçün nəzərdə tutulmuş 30 kreditin bölgüsünün tənzimlənməsi barədə Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov ətraflı çıxış etdi və 21 kreditin təcrübəyə, 9 kreditin isə hesabatın hazırlanmasına ayrılması qərara alındı. Cari məsələlərin müzakirəsində Elmi katib professor Muxtar Səmədov qeyd etdi ki, Fizika və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti, elmlər doktoru proqramı üzrə   qiyabi doktorant Rəsmiyyə Məmmədovanın doktorluq dissertasiyasının yeni redaksiyada mövzusunun və elmi məsləhətçinin, Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının assistenti Dürdanə Ələsgərovanın və Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının dissertantı Xalidə Quliyevanın dissertasiya işlərinə elmi rəhbərin təyini barədə məlumat verdi.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi və bildirdi ki, Elmi Şuraya 4 dərs vəsaiti, 1 metodik vəsait daxil olub.
Sonra professor Adil Baxşəliyevin və professor Şirxan Səlimovun Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasında boş olan 0,5 ştat professor vəzifələrinə, professor Cavanşir Məmmədovun isə Avtomatika və idarəetmə kafedrasında boş olan 0,5 ştat professor vəzifəsinə, eləcə də Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının 0,5 ştat professoru Muxtar Səmədova elmi-pedaqoji fəaliyyətə görə professor elmi adı verilməsinə dair AAK qarşısında vəsatət qaldırılması məsələsi müzakirə olundu. Aparılan müzakirələrdən sonra gizli səsvermənin nəticəsinə əsasən müvafiq qərarlar qəbul edildi.

Home | News | THE NEXT MEETING OF THE SCIENTIFIC COUNCIL WAS HELD AT SSU
Rector of the university, chairman of the Scientific Council professor Elkhan Huseynov opened the meeting with an introductory speech and after greeting the members of the council, professors and teachers, congratulated a group of employees of the university who received scientific degrees and academic titles on behalf of the members of the Scientific Council, wished them new success in their scientific and pedagogical activities.
Then the rector informed about the issues on the agenda and was approved.
Faig Shirinov, director of the Teaching Methodological Center, spoke about the results of the students" experience at the undergraduate level in the 2022/2023 academic year and stated that the pedagogical and industrial experience were fully completed according to the schedule. Regular checking of pedagogical and industrial practice, supervision of the preparation of practice reports by students was entrusted to practice supervisors, department heads and faculty deans. According to the profile of each specialty, during the internship organized in various educational institutions, students performed properly to the program with the organization of group leaders and the participation of their teachers. During the internship period, the students demonstrated their skills to use modern learning technologies as well as their ability to create lessons in accordance with the requirements of the curriculum. Faig Shirinov also emphasized that a group of students, who showed good activity during the internship period, were offered employment in enterprises.
Deputy rector for International relations Gafar Atayev informed about the report of the delegation of Sumgayit State University"s business trip to Ufa State Oil Technical University. He said that the next event from the series of events held in connection with the declaration of 2023 as the "Year of Heydar Aliyev" by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan was the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev, which was held on May 24 at the Ufa State Oil Technical University within the framework of the Association of Russian-Azerbaijani Universities. on the occasion of the opening ceremony of the "Auditorium of the Republic of Azerbaijan" dedicated to the history and culture of Azerbaijan.
At the opening ceremony of the auditorium, USPTU rector Oleg Baulin and the professors of the university  and teaching staff, as well as Sumgayit State University vice-rector on General affairs Asad Mammadov, head of the department of petroleum chemistry and chemical engineering, professor Akbar Agayev, dean of the faculty of Chemistry and biology, associate professor Mahal Muradov, along with the university"s teaching staff delegation took part. The event was also attended by leading representatives of the Republic of Bashkortostan, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Tajikistan, representatives of the Azerbaijani diaspora living in Bashkortostan, deputy of the Azerbaijan Milli Majlis, member of the working group on Azerbaijan-Russia inter-parliamentary relations, and Azerbaijani students currently studying at USPTU.
Academician Ramil Bakhtizin, Rafik Jamalov, vice-rector on International relations of ASOIU, and a group of SSU scientists joined the opening ceremony, which took place in a hybrid format. Under the title of outstanding personalities - the state symbols of Azerbaijan, the legacy of Heydar Aliyev, the Association of Russian-Azerbaijani Universities, the scientific school of Azad Mirzajanzadeh, the natural resources of our country, oil, climate and geography, minerals, science and industry, culture and art, carpet weaving, historical monuments of our country - Gobustan, the capital Baku 12 plaques were created.
It should be noted that the delegation also attended the 31st International "Gas.Oil.Technology" held in Ufa on May 23-25, 2023 exhibition, participated as an expert in the Olympiad organized by USPTU, in the event organized by the Diaspora on the occasion of the Independence Day of the Republic of Azerbaijan.
Associate professor Mahal Muradov, dean of the faculty of Chemistry and biology informed about the business trip of the SSU delegation to the Perm State National Research University. He noted that in order to expand bilateral and multilateral cooperation between PMETU and SSU, a detailed exchange of ideas was held, as well as discussions in the direction of student and teacher mobility.
Associate professor Gunel Pashayeva, director of the Strategic Development Center, presented the report of the business trip of SSU delegation  to Brandenburg Technical University of the Federal Republic of Germany.
After the report, it was assigned to the heads of the respective structures to determine the relevant qualifications for the implementation of the dual diploma program between the Brandenburg Technical University of Germany and SSU in this direction. Also, the SSU delegation"s presentation in front of the students of the Brandenburg Technical University of Germany on the 100th anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev was positively evaluated.
Associate professor Lala Bunyatova was informed about the activities of the Student Scientific Society of SSU. She said that preparations for the 8th scientific conference to be held in 2023 were  continued. The members of the Student Scientific Society were constantly expanding relations with the universities of the republic and foreign countries, they actively participated in the international Olympiads held at the Ufa State Petroleum Technical University. Team  of SSS was ranked among the 10 best teams in the Republic, in the startup competition which held online in Hungary. The  preparations for the VIII Scientific Conference of the Student Scientific Society dedicated to the 100th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev were always in the spotlight, the head of SSS associate professor Lala Bunyatova stated  the further improvement of the efficiency of the activity of the Student Scientific Society. Support  and provision of the participation of SSS members in conferences and Olympiads  in foreign universities was entrusted to the heads of departments, faculty deans, and the general management was assigned to the vice-rector on Science and innovations professor Ramazan Mammadov.
Faig Shirinov, director of the Teaching Methodological Center, gave a detailed speech on the regulation of the distribution of 30 credits intended for practice in educational programs, and it was decided to allocate 21 credits for practicing and 9 credits for the preparation of a report. In the discussion of current issues, Scientific secretary professor Mukhtar Samadov noted about the dissertation of associate professor of the department of Methodology, correspondence doctoral student of the doctor of Science program, Rasmiyya Mammadova, informed about the topic of her doctoral dissertation in the new editorial office and the appointment of the scientific supervisor for the dissertation works of the assistant of the department of Solid State and Semiconductor  Durdana Alasgarova, and doctoral student of the department of Azerbaijani language and its teaching methodology, Khalida Guliyeva.
Scientific secretary professor Mukhtar Samadov informed about the granting of publishing rights to educational materials and stated that the Scientific Council received 4 teaching materials and 1 methodical material.
After the discussions, publishing educational materials was allowed.
Then the issues of filling petition to the HAC for giving the professor scientific title to the professors Adil Bakhshaliyev and  Shirkhan Salimov to the vacant 0.5 full-time professor positions in the department of history of Azerbaijan and Eastern Europe peoples, Javanshir Mammadov to the vacant 0.5 full-time professor positions in the department of Automation and management was discussed  as well as  Mukhtar Samadov to the 0.5 full-time professor positions in the department of Chemistry and its teaching methodology for their  scientific and pedagogical activities.