Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU tələbələrinin istehsalat (pedaqoji) təcrübələrindəki uğurları
2022-2023-cü tədris ilinin yaz semestrində Filologiya fakültəsinin 7 ixtisasının 11 buraxılış qrupu 16 fevral – 24 may 2023-cü il tarixlərinədək istehsalat (pedaqoji) təcrübəsi keçiblər. Hər ixtisasın profilinə uyğun olaraq müxtəlif tədris və istehsalat müəssisələrində təşkil olunan təcrübə müddətində tələbələr qrup rəhbərlərinin təşkilatçılığı və müəllimlərinin iştirakı ilə proqrama uyğun fəaliyyət göstərirdilər. Tələbələr təcrübə müddəti ərzində müasir təlim texnologiyalarından istifadə etmək bacarığı ilə yanaşı, kurikulumun tələblərinə uyğun dərs qurmaq qabiliyyətlərini də nümayiş etdirərək, həm müəssisə rəhbərliyinin, həm də təcrübə keçdikləri kontingentin rəğbətini qazanıblar.
Bununla yanaşı, təcrübədə iştirak edən tələbələr təhkim olunduqları müəssisələrdə fakültə rəhbərliyi ilə birgə tədbirlər təşkil edərək eyni zamanda müəssisələrin təşkil etdiyi yığıncaqlarda da fəal iştirak ediblər. Tədbirlərin əsas əksəriyyəti “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bağlı Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tədbirlər Planı”na uyğun olaraq təşkil olunmuşdur. Belə ki, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, dahi siyasətçi və qüdrətli dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü ilə əlaqədar Ulu Öndərin zəngin siyasi irsinin, şərəfli həyat və fəaliyyətinin gənc nəsil tərəfindən öyrənilməsi işinin daha da gücləndirilməsi məqsədilə tələbələr təcrübədə olduqları müəssisələrdə silsilə tədbirlər təşkil ediblər. Həmin tədbirlər sırasında “100 illərdir mövcud olan dilimiz” adlı ədəbi-bədii tədbiri və “Heydər Əliyev siyasətində Azərbaycan təhsili” adlı elmi-praktik seminarı qeyd etmək olar.
Pedaqoji təcrübə zamanı tələbələr dərs demək, istehsalat vərdişlərinə yiyələnməklə yanaşı, həm də həmin müəssisələrin ictimai həyatında fəal iştirak etdiklərinə görə müəssisə rəhbərləri tərəfindən xüsusi minnətdarlığa layiq görülmüşlər. Belə ki, 39 və 40 saylı Körpələr evi - uşaq bağçalarının rəhbərliyi adından Sumqayıt Dövlət Universitetinin adına təşəkkürnamə göndərilmiş, bir neçə təcrübəçi tələbəyə tərifnamələr təqdim edilmişdir.

Home | News | SUCCESSES OF SSU STUDENTS IN PEDAGOGICAL PRACTICE
In the spring semester of the 2022-2023 academic year, 11 graduating groups of 7 majors of the faculty of Philology went pedagogical experience from February 16 to May 24, 2023. In accordance with the profile of each specialty, during the internship organized in various educational institutions  students worked according to the program with the organization of group leaders and the participation of their teachers. During the internship period, the students demonstrated their ability to use modern learning technologies as well as their skills to build lessons in accordance with the requirements of the curriculum.
At the same time, the students who took part in the experience organized events  with the faculty  where they were assigned, and participated in the meetings organized by the institutions. Most of the events were organized in accordance with the "Event Plan of Sumgayit State University regarding the declaration of 2023 as the "Year of Heydar Aliyev" in the Republic of Azerbaijan". So, in connection with the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the founder of the independent state of Azerbaijan, a successful politician and a powerful statesman, a series of events were organized in the institutions where the students were practicing in order to further improve the study of the Great Leader's rich political heritage, honorable life and activities by the young generation. Among those events, we can mention the literary-artistic event called "Our language that has existed for 100 years" and the scientific-practical seminar called "Education of Azerbaijan in Heydar Aliyev's policy".
During the pedagogical experience, the heads of the enterprises said special thanks to the students for their active participation in the social life of the enterprises. So, on behalf of the management of the kindergartens No. 39 and 40, a letter of thanks was sent to the name of Sumgayit State University, and certificates of appreciation were presented to several students.li".