Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Sərbəst insanlar ölkəsinin fədaisi Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda dəyirmi masa keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 27 May 2023 13:28
SDU-da “Sərbəst insanlar ölkəsinin fədaisi Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda dəyirmi masa keçirildi
Mayın 26-da SDU-nun Filologiya fakültəsinin Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Sərbəst insanlar ölkəsinin fədaisi Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda dəyirmi masa keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Filologiya fakültəsinin dekan müavini, baş müəllim Qara Əhmədov bildirdi ki, dəyirmi masa Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər planının əsasən həyata keçirilir. Qeyd etdi ki, Şuşa şəhərində anadan olmuş Əhməd bəy Ağaoğlu böyük ictimai-siyasi xadim, ziyalı, jurnalist, pedaqoq, siyasətçi, yazıçı və əsl vətənpərvər şəxsiyyət idi. O, Azərbaycanda və ölkənin hüdudlarından kənarda ictimai-siyasi proseslərdə fəal iştirak edib, milli oyanış hərəkatının daim ön sıralarında dayanıb, eyni zamanda, müsəlman Şərqində müasirləşmə siyasətinin ardıcıl tərəfdarı kimi tanınıb. Əhməd bəy Ağaoğlu Ankara Universitetinin Hüquq fakültəsinin qurucularından olub, eləcə də ölkəmizdə çar hökumətinə və daşnak ermənilərə qarşı mübarizə aparmaq üçün “Difai” təşkilatını yaradıb.
Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru İlahə Vəliyeva Əhməd bəy Ağaoğlunun ictimai-siyasi fəaliyyətində qadına verilən yüksək dəyərdən danışaraq bildirib ki, qadın azadlığı ideyalarını yayan və bunu azadlıq mübarizəsinin əsas faktoru kimi göstərən görkəmli mütəfəkkir qadına bərabər hüquqların verilməsinə çağıran ilk ziyalılardan idi. Əhməd bəy Ağaoğlu qadınların geriliyini və o dövrdə istifadə olunan əlifbanı müsəlman dünyasının iki əsas düşməni və sağalmaz yarası sayırdı. Bununla yanaşı, həmin dövrdə Əhməd bəyin türkçülük ideyaları onun fəaliyyətinin əsas istiqamətinə çevrilmişdir.
Qafqazda 1905-1906-cı illərdə baş vermiş milli münaqişədən və Əhməd bəy Ağaoğlunun fəaliyyətindən danışan fakültənin müəllimi Mədinə Cabbarova bildirdi ki, Əhməd bəy Ağaoğlu Azərbaycanda XX əsrin əvvəllərində milli oyanışa və müstəqil dövlətçilik uğrunda mübarizəyə hazırlıq məsələlərinin həyata keçirilməsinə böyük təkan verib.
Daha sonra tələbələrdən Reyhan Əmənli və Nərminə Atakişiyeva Əhməd bəy Ağaoğlunun Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətindəki fəaliyyəti və mütəfəkkirin yaradıcılığında Qərb ədəbiyyatına münasibət mövzularında çıxışlar etdilər.

A ROUND TABLE ON "AHMED BEY AGAOGLU, DEVOTEE OF THE COUNTRY OF FREE PEOPLE" WAS HELD AT SSU
On May 26, a round table on "Ahmed Bey Agaoglu, devotee of the country of free people" was organized by the department of literature of Azerbaijan and foreign countries of the faculty of Philology of SSU.
The deputy dean of the faculty of Philology, senior lecturer Gara Ahmadov, who opened the event with an introductory speech, said that the round table was implemented based on the plan of events related to the declaration of the city of Shusha as the "cultural capital of the Turkic world" for 2023. He noted that Ahmet bey Agaoglu, who was born in Shusha, was a great social and political figure, intellectual, journalist, educator, politician, writer and a true patriot. He actively participated in social and political processes in Azerbaijan and outside the country, always stood in the forefront of the national awakening movement, and at the same time, he was recognized as a consistent supporter of the policy of modernization in the Muslim East. Ahmed bey Agaoglu was one of the founders of the Law faculty of Ankara University, as well as created the "Difai" organization to fight against the tsarist government and Dashnak Armenians in our country.
Doctor of philosophy in Philology Ilaha Valiyeva spoke about the high value given to women in the socio-political activities of Ahmed bey Agaoglu and said that the prominent thinker who spread the ideas of women's freedom and showed it as the main factor of the freedom struggle was one of the first intellectuals to call for equal rights for women. Ahmed bey Agaoglu considered female lag and the alphabet used at that time to be the two main enemies and incurable wounds of the Muslim world. At the same time, Ahmed bey's ideas of Turkism became the main direction of his activity in that period.
Speaking about the national conflict in the Caucasus in 1905-1906 and the activities of Ahmad bey Agaoglu, the teacher of the faculty, Madina Jabbarova, said that he had a great important role to the implementation of national awakening in Azerbaijan at the beginning of the 20th century.
Later, students Reyhan Amanli and Narmina Atakishiyeva made a speech on the activities of Ahmed bey Agaoglu in the Azerbaijan Democratic Republic and the attitude of the thinker to Western literature.