Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Sərbəst insanlar ölkəsinin fədaisi Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda dəyirmi masa keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 27 May 2023 13:28
SDU-da “Sərbəst insanlar ölkəsinin fədaisi Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda dəyirmi masa keçirildi
Mayın 26-da SDU-nun Filologiya fakültəsinin Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Sərbəst insanlar ölkəsinin fədaisi Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda dəyirmi masa keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Filologiya fakültəsinin dekan müavini, baş müəllim Qara Əhmədov bildirdi ki, dəyirmi masa Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər planının əsasən həyata keçirilir. Qeyd etdi ki, Şuşa şəhərində anadan olmuş Əhməd bəy Ağaoğlu böyük ictimai-siyasi xadim, ziyalı, jurnalist, pedaqoq, siyasətçi, yazıçı və əsl vətənpərvər şəxsiyyət idi. O, Azərbaycanda və ölkənin hüdudlarından kənarda ictimai-siyasi proseslərdə fəal iştirak edib, milli oyanış hərəkatının daim ön sıralarında dayanıb, eyni zamanda, müsəlman Şərqində müasirləşmə siyasətinin ardıcıl tərəfdarı kimi tanınıb. Əhməd bəy Ağaoğlu Ankara Universitetinin Hüquq fakültəsinin qurucularından olub, eləcə də ölkəmizdə çar hökumətinə və daşnak ermənilərə qarşı mübarizə aparmaq üçün “Difai” təşkilatını yaradıb.
Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru İlahə Vəliyeva Əhməd bəy Ağaoğlunun ictimai-siyasi fəaliyyətində qadına verilən yüksək dəyərdən danışaraq bildirib ki, qadın azadlığı ideyalarını yayan və bunu azadlıq mübarizəsinin əsas faktoru kimi göstərən görkəmli mütəfəkkir qadına bərabər hüquqların verilməsinə çağıran ilk ziyalılardan idi. Əhməd bəy Ağaoğlu qadınların geriliyini və o dövrdə istifadə olunan əlifbanı müsəlman dünyasının iki əsas düşməni və sağalmaz yarası sayırdı. Bununla yanaşı, həmin dövrdə Əhməd bəyin türkçülük ideyaları onun fəaliyyətinin əsas istiqamətinə çevrilmişdir.
Qafqazda 1905-1906-cı illərdə baş vermiş milli münaqişədən və Əhməd bəy Ağaoğlunun fəaliyyətindən danışan fakültənin müəllimi Mədinə Cabbarova bildirdi ki, Əhməd bəy Ağaoğlu Azərbaycanda XX əsrin əvvəllərində milli oyanışa və müstəqil dövlətçilik uğrunda mübarizəyə hazırlıq məsələlərinin həyata keçirilməsinə böyük təkan verib.
Daha sonra tələbələrdən Reyhan Əmənli və Nərminə Atakişiyeva Əhməd bəy Ağaoğlunun Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətindəki fəaliyyəti və mütəfəkkirin yaradıcılığında Qərb ədəbiyyatına münasibət mövzularında çıxışlar etdilər.

В СГУ прошел круглый стол «Ахмед бек Агаоглу, подвижник страны свободных людей»
26 мая кафедрой литературы Азербайджана и зарубежных стран филологического факультета СГУ был организован круглый стол «Ахмед бек Агаоглу, подвижник страны свободных людей».
Заместитель декана филологического факультета, ст. преподаватель Гара Ахмедов, сообщил, что круглый стол проводится в соответствии с планом мероприятий, связанных с объявлением города Шуши «культурной столицей тюркского мира» на 2023 год. Он отметил, что Ахмед бек Агаоглу, родившийся в Шуше, был крупным общественно-политическим деятелем, интеллектуалом, журналистом, просветителем, политиком, писателем и настоящим патриотом. Он активно участвовал в общественно-политических процессах в Азербайджане и за его пределами, всегда стоял в авангарде движения национального пробуждения и в то же время был признан последовательным сторонником политики модернизации на мусульманском Востоке. Ахмед бек Агаоглу был одним из основателей юридического факультета университета Анкары, а также создал организацию «Дифаи» для борьбы с царским правительством и дашнакскими армянами в нашей стране.
Доктор философии по филологическим наукам Илаха Валиева рассказала о высоком значении, придаваемом женщинам в общественно-политической деятельности Ахмед бека Агаоглу, и отметила, что он был выдающимся мыслителем, который распространял идеи женской свободы и показал ее как главный фактор освободительной борьбы. В то же время идеи Ахмед бека о тюркизме стали основным направлением его деятельности в этот период.
Рассказав о межнациональном конфликте на Кавказе в 1905-1906 годах, и о деятельности Ахмед бека Агаоглу, преподаватель факультета Мадина Джаббарова подчеркнула, что Ахмед бек Агаоглу сделал большой вклад в дело национального пробуждения и подготовки к борьбе за независимый Азербайджан в начале 20 века.
Студенты факультета Рейхан Аманлы и Нармина Атакишиева выступили с докладами о деятельности Ахмед бека Агаоглу в Азербайджанской Демократической Республике.