Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Ümumi tarix fənni üzrə olimpiada keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 27 May 2023 18:20
SDU-da “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Ümumi tarix fənni üzrə olimpiada keçirildi
Mayın 27-də SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının təşkilatçılığı ilə Sumqayıt şəhər ümumtəhsil məktəblərinin IX-XI sinif şagirdləri arasında Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş Ümumi tarix fənni üzrə olimpiada keçirildi.
Əvvəlcə Ulu Öndərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi. Olimpiadanı SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq olimpiadanın əhəmiyyəti və məqsədindən danışdı, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan tarixində əvəzolunmaz rolundan bəhs etdi. Bildirdi ki, ictimai-siyasi həyatın bütün sahələrində böyük zirvələr fəth edən müstəqil Azərbaycanın qurucusu və banisi Heydər Əliyevin tarix və xalq qarşısında gördüyü işlərin içərisində ən misilsiz xidməti məhz dövlətçiliyin sarsılmaz əsaslarının formalaşdırılması olmuşdur. Ulu Öndərin hakimiyyətdə olduğu dövrü Azərbaycan təhsilinin sürətli yüksəliş illəri kimi tarixi yaddaşımıza daxil olduğunu qeyd edən prorektor 15 mindən çox azərbaycanlı gəncin SSRİ-nin ən nüfuzlu ali məktəblərinə oxumağa göndərildiyini, ölkəmizin gələcəyi üçün güclü kadr potensialının formalaşdırıldığını bildirdi, həmçinin təhsil müəssisələrinin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirildiyini nəzərə çatdırdı.
Sonra Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekan müavini dosent Osman Hacıyev, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova tarix fənninin üstünlüklərindən danışaraq qeyd etdilər ki, tarix bəşəriyyətin, o cümlədən ayrı-ayrı xalqların həyatında qədim zamanlardan bu günə qədər baş vermiş ən mühüm hadisələri öyrənən elm hesab olunur. Bu mənada “Heydər Əliyev İli” ilə əlaqədar Ümumi tarix fənni üzrə keçirilən olimpiada xüsusi əhəmiyyətə malikdir.

В СГУ в рамках «Года Гейдара Алиева» прошла олимпиада по истории
27 мая среди учащихся IX-XI классов общеобразовательных школ города Сумгаит была проведена всеобщая олимпиада по истории, посвященная 100-летию со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева, и организованная кафедрой истории и методики ее преподавания.
Минутой молчания почтили светлую память Великого Вождя. Проректор СГУ доц. Эльмар Халилов рассказал о незаменимой роли Общенационального лидера Гейдара Алиева в истории Азербайджана. Он отметил, что Гейдар Алиев, основоположник и основатель независимого Азербайджана, добившийся больших высот во всех сферах общественно-политической жизни, оказал самую несравненную услугу народу в деле формирования незыблемых основ государственности. Проректор сообщил, что более 15 тысяч юных азербайджанцев были направлены на обучение в самые престижные вузы СССР, благодаря чему был сформирован кадровый потенциал нашей страны и укреплена материально-техническая база учебных заведений.
Заместитель декана историко-географического факультета доц. Осман Гаджиев, заведующая кафедрой истории и методики ее преподавания доц. Сона Магеррамова отметили, что история – это изучение важнейших событий которые произошли в жизни человечества, в том числе и отдельных народов, с древнейших времен до наших дней. В этом смысле всеобщая олимпиада по истории, проводимая в связи с «Годом Гейдара Алиева», имеет особое значение.