Ufa Dövlət Neft Texnologiya Universitetində Azərbaycan Respublikası auditoriyasının açılış mərasimi oldu
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan olunması ilə əlaqədar olaraq keçirilən tədbirlər silsiləsindən növbəti tədbir mayın 24-də Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyası çərçivəsində Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində keçirilən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycanın tarixi və mədəniyyətinə həsr olunmuş “Azərbaycan Respublikası auditoriyası”nın təntənəli açılış mərasimi oldu.
Auditoriyanın açılış mərasimində UDNTU-nun rektoru Oleq Baulin və universitetin professor müəllim heyəti ilə yanaşı, UDNTU-da ezamiyyətdə olan Sumqayıt Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayevin rəhbərliyi ilə Ümumi işlər üzrə prorektor Əsəd Məmmədov, Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının müdiri professor Əkbər Ağayev, Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradovdan ibarət nümayəndə heyəti iştrak etdilər. Həmçinin tədbirdə Başqırdıstan, Qırğızıstan, Qazaxıstan, Tacikistan Respublikasının rəhbər nümayəndələri, Başqırdıstanda yaşayan Azərbaycan diaspora nümayəndələri və UDNTU-da hazırda təhsil alan 20-ə yaxın azərbaycanlı tələbə iştirak etdilər. Hibrid formatda baş tutan açılış mərasiminə hazırda Azərbaycanda səfərdə olan akademik Ramil Baxtizin, ADNSU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Rafiq Camalov, SDU-nun Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru dosent Natiq Talıbov, Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov, Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov, İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev və digər struktur rəhbərləri də qoşulmuşdular.
Moderator UDNTU-nun rektoru Oleq Baulin qonaqları salamlayaraq, auditoriyanın universitet üçün vacib əhəmiyyətindən danışdı və auditoriyanın yaradılması üçün materialların əldə olunmasında yaxından köməyə görə Heydər Əliyev Mərkəzinə, Sumqayıt Dövlət Universitetinə və birbaşa iştirakına görə UDNTU-nun məzunu Əyyub Bəbirova dərin təşəkkürünü bildirdi.
Sonra söz Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı, Azərbaycan-Rusiya parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun üzvü Sabir Hacıyevə verildi. Sabir Hacıyev çıxışında bu auditoriyanın dünyada Azərbaycan ornametləri ilə bəzədilmiş mədəniyyət və incəsənətimizi tərənnüm edən ilk auditoriya olduğunu bildirərək tələbələrin belə bir mühitdə təhsil almasının əhəmiyyətini xüsusi ilə vurğuladı.
Daha sonra tədbirin əsas məruzəçisi və yeni auditoriyanın ilk çıxışçısı dosent Qafar Atayev SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovun salamlarını çatdıraraq Ulu Öndər Heydər Əliyevin zəngin həyat yoluna həsr olunmuş “К 100-летию oбщенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиевa” mövzusunda təqdimatla çıxış etdi. Azərbaycan auditoriyasının açılamasını son illərdə Assosiasiya çərçivəsində həyata keçirilən sıx əməkdaşlığın bariz nümunəsi kimi qiymətləndirdi və SDU adından üzərində “Xarıbülbül” və milli çalğı alətlərinin rəsmi əks olunmuş lövhəni hədiyyə olaraq Oleq Baulinə təqdim etdi.
Məlumat üçün bildirək ki, auditoriyada Azərbaycanın dövlət simvolları, Heydər Əliyev irsi, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyası, Azad Mirzəcanzadənin elmi məktəbi, ölkəmizin təbii sərvətləri, neft, iqlim və coğrafiyası, faydalı qazıntılar, elm və sənaye, mədəniyyət və incəsənəti, xalçaçılığı, tarixi abidələri - Qobustan, paytaxt Bakı, tarixə düşmüş görkəmli şəxsiyyətlər başlığı altında 12 lövhə yaradılıb.
Qeyd edək ki,nümayəndə heyəti eyni zamanda 23 ̶ 25 may 2023-cü il tarixlərində Ufada keçiriləcək 31-ci Beynəlxalq “Qaz. Neft. Texnologiya” sərgisində, UDNTU-da təşkil olunan Olimpiadada ekspert qismində iştirak edəcək, Müstəqillik Günü münasibətilə Diasporanın təşkil etdiyi tədbirə qoşulacaqlar.

Главная страница | Новости | Состоялась церемония открытия аудитории Азербайджанской Республики в Уфимском государственном нефтяном техническом университете
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Май 2023 14:30
Состоялась церемония открытия аудитории Азербайджанской Республики в Уфимском государственном нефтяном техническом университете
24 мая в Уфимском государственном нефтяном техническом университете в рамках сотрудничества Ассоциации российско-азербайджанских университетов состоялось торжественное открытие «Аудитории Азербайджанской Республики».
На церемонии открытия аудитории участвовали ректор УГНТУ Олег Баулин, профессорско-преподавательский состав университета, а также делегация от СГУ в составе проректора Сумгаитского государственного университета по международным связям доц. Гафара Атаева, проректора по общим вопросам Асада Мамедова, заведующего кафедрой нефтехимии и химической инженерии проф. Акбара Агаева и декана химико-биологического факультета доц. Махала Мурадова. В мероприятии также приняли участие представители руководства Республики Башкортостан, Кыргызстана, Казахстана и Таджикистана, представители азербайджанской диаспоры, проживающей в Башкортостане, и около 20 азербайджанских студентов, обучающихся в настоящее время в УГНТУ. К церемонии открытия, которая прошла в гибридной форме, также присоединились, находящийся с визитом в Азербайджане академик Рамиль Бахтизин, проректор по международным связям АГУНП Рафик Джамалов, проректоры СГУ доц. Натиг Талыбов, проф. Рамазан Мамедов, доц. Эльмар Халилов, Наиб Гаджиев и другие руководители структур.
Ректор УГНТУ Олег Баулин приветствовал участников мероприятия, рассказал о значении открытия аудитории для университета и выразил глубокую признательность Центру Гейдара Алиева, Сумгаитскому государственному университету за помощь в сборе материалов а также выпускнику УГНТУ Айюбу Бабирову за непосредственное участие в создании аудитории.
Затем слово было предоставлено депутату Милли Меджлиса Азербайджана, члену рабочей группы по азербайджано-российским межпарламентским связям Сабиру Гаджиеву. В своем выступлении Сабир Гаджиев заявил, что создание аудитории будет способствовать пропаганде нашей культуры и искусства. Аудитория, украшенная азербайджанскими орнаментами и различными интересными предметами, расскажет студентам, проходящим здесь занятия, о нашей культуре.
Проректор СГУ доц. Гафар Атаев передал приветствие ректора СГУ проф. Эльхана Гусейнова и выступил с презентацией «К 100-летию Общенационального лидера Азербайджанского народа Гейдара Алиева», посвященной жизни Великого лидера Гейдара Алиева. Он оценил открытие азербайджанской аудитории как наглядный пример тесного сотрудничества, осуществляемого в рамках Ассоциации вузов и от имени СГУ вручил ректору Олегу Баулину картину с изображением «Хары бюльбюль» и национальных музыкальных инструментов.
Отметим, что в аудитории выставлены 12 плакатов с информацией о  государственных символах Азербайджана, наследии Гейдара Алиева, Ассоциации российско-азербайджанских университетов, научной школе Азада Мирзаджанзаде, природных ресурсах нашей страны, нефти, климате и географии, полезных ископаемых, науке и промышленности, культуре и искусстве, ковроткачестве, исторических памятниках, Гобустане, столице Баку, выдающихся личностях и т.д.
Отметим, что делегация также посетит 31-ю Международную выставку «Газ. Нефть. Технологии», которая пройдет в Уфе 23-25 ​​мая 2023 года, выступит в  качестве эксперта в олимпиаде, организованной УГНТУ и присоединятся к мероприятию, организованному азербайджанской диаспорой по случаю Дня Независимости.