Əsas səhifə | Xəbərlər | Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin alimi SDU-nun tələbələrinə mühazirə oxuyub
Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin alimi SDU-nun tələbələrinə mühazirə oxuyub
Səfər çərçivəsində SDU-da ezamiyyətdə olan Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının müdiri dosent Olqa Mamelatalaşvili mayın 24-də İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbələrinə “Müəssisələrin iqtisadi təhlükəsizliyi” mövzusunda mühazirə oxuyub. Tələbə heyətini salamlayan dosent Olqa Mamelatalaşvili SDU-da olmağından məmnunluğunu ifadə edib və təmsil etdiyi universitet haqqında tələbələrə geniş məlumat verib.
Dosent Olqa Mamelatalaşvili qeyd edib ki, 2015-ci ildən universitetlərimiz arasında bağlanan əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən rəhbər işçilər, alimlər, tələbələr dəfələrlə ezamiyyətdə olur, elmi konfranslarda, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının forumlarında, tələbə forumlarında iştirak edirlər. Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinin elm və təhsil sahələrində fəaliyyətləri, ölkəmizin tarixi və mədəniyyəti ilə tanış olurlar. Bu da universitetlərimizin beynəlxalq əlaqələrinin inkişafına öz tövhəsini verir.
Qeyd edək ki, SDU Rusiya və Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfindən həmsədri kimi fəaliyyət göstərir, keçirilən forum, konfrans, görüşlər elm, təhsil sahəsi üzrə əlaqələrimizin genişlənməsinə səbəb olur. Bu cür görüşlərin təşkili Azərbaycan və Rusiya ali məktəbləri arasında qarşılıqlı münasibətlərin və dostluq əlaqələrinin möhkəmlənməsində böyük rol oynayır. Bu kimi görüşlərdə bir sıra mühüm məsələlər müzakirə edilir, təcrübə mübadiləsi və müxtəlif mövzularda diskussiyalar aparılır.

В СГУ прошла лекция доцента Уфимского государственного нефтяного технического университета
24 мая заведующая кафедрой экономической безопасности Уфимского государственного нефтяного технического университета доц. Ольга Мамелаталашвили, находящаяся в командировке в СГУ, прочитала студентам факультета экономики и управления лекцию «Экономическая безопасность предприятий». Доц. Ольга Мамелаталашвили приветствовала студентов и рассказала об университете, который она представляет.
Доц. Ольга Мамелаталашвили отметила, что в соответствии с соглашением о сотрудничестве, заключенным между нашими вузами начиная с 2015 года, преподаватели и студенты университетов взаимно участвуют в научных конференциях, форумах Ассоциации российско-азербайджанских университетов, студенческих форумах. Они знакомятся с деятельностью высших учебных заведений Азербайджана в области науки и образования, историей и культурой нашей страны, что способствует развитию международных связей наших университетов.
Следует отметить, что СГУ является сопредседателем Ассоциации вузов России и Азербайджана со стороны Азербайджана. Проводимые совместно форумы, конференции, встречи и.т.д. ведут к расширению наших связей в области науки и образования. Организация подобных встреч играет большую роль в укреплении дружеских отношений между азербайджанскими и российскими университетами. На подобных встречах обсуждается ряд важных вопросов, происходит обмен опытом и ведутся дискуссии на различные темы.