Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Filologiya fakültəsində müştərək dərs formatında mühazirə keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 19 May 2023 22:30
SDU-nun Filologiya fakültəsində müştərək dərs formatında mühazirə keçirildi
Mayın 19-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsində Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş müştərək dərs formatında mühazirə keçirildi. Bu layihədə SDU-nun Strateji İnkişaf Planının (SİP) starateji hədəfləri nəzərə alınmışdır. Belə ki, SİP-in həyata keçirilməsi ilə bağlı 2023-cü il üçün təsdiqlənmiş Fəaliyyət Planının 1.2.3 bəndinə uyğun olaraq, bütün ixtisaslar üzrə fənlərin daha effektiv və səmərəli şəkildə keçirilməsinin təmin edilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Mühazirə Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının əməkdaşları: baş müəllim, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Afiqə Alıyevanın 934 saylı qrupda tədris etdiyi “Türk xalqları ədəbiyyatı” fənni  və dosent Törə Məmmədova tərəfindən tədris olunan “Azərbaycan ədəbiyyatı” fənninə uyğun olaraq, təqvim-tematik plana əsasən “Qırğız ədəbiyyatı” mövzusu ətrafında təşkil edilmişdi.
Əvvəlcə fakültənin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva çıxış edərək Ulu Öndərə həsr olunmuş müştərək dərs layihəsinin əhəmiyyətini qeyd etdi. Öncə Ulu Öndər Heydər Əliyevin dövlət quruculuğundakı rolundan, ədəbiyyat, təhsil sahəsində gördüyü işlərdən bəhs etdi. Bildirdi ki, Ulu Öndərin 100 illik yubileyi çərçivəsində universitetdə fərqli, maraqlı tədbirlər keçirilmişdir. Bu gün “Türk xalqları ədəbiyyatı” və “Azərbaycan ədəbiyyatı” fənləri arasında əlaqəyə əsaslanan və yeni formatda təqdim olunan müştərək dərs Ulu Öndərin yubileyinə ithaf olunur və Təhsil haqqında əsasnamənin müvafiq müddəalarına uyğun şəkildə təşkil edilmişdir. Belə ki, fənlərarası inteqrasiya yeni təhsil sistemində özünə layiqli yer tutur. Bugünkü dərs də bu inteqrasiyaya əsaslanır.
Sonra Ulu Öndərin mədəniyyət siyasətini, onun Qırğız ədəbiyyatına verdiyi dəyəri əks etdirən videoçarx nümayiş etdirildi.
Daha sonra Afiqə Alıyeva Ulu Öndərin türk dövlətləri arasında ədəbi-mədəni və elmi əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinə göstərdiyi xidmətlərdən, onun Qırğız ədəbiyyatına və mədəniyyətinə olan diqqət və qayğısından söhbət açdı. O qeyd etdi ki, Ulu Öndər Qırğız xalqının qədim folklor abidəsi olan "Manas" dastanının 1000 illiyi münasibətilə 28 avqust 1995-ci ildə Qırğızıstanda keçirilən tədbirlərdə iştirak etmişdir. Heydər Əliyev qırğızların məşhur yazıçısı Çingiz Aytmatov haqqında qeyd edirdi. "Dünya ədəbiyyatı xəzinəsinə gözəl əsərlər bəxş etmiş Çingiz Aytmatov həm Qırğızıstanın, həm də türk dünyasının fəxridir".
Daha sonra Afiqə Alıyeva Qırğız ədəbiyyatının yaranma tarixini, mühüm məqamlarını tələbələrin nəzərinə çatdırdı. Qırğız şairi Qasım Tınıstanovun yaradıcılığından bəhs olunarkən Törə Məmmədova qırğız poeziyası ilə Azərbaycan poeziyasında oxşar məqamlardan danışdı. Mikayıl Müşfiq və Əhməd Cavadın eyni mövzuda yazdıqları “Göygöl” şeirləri Qasım Tınıstanovun “İsıq gölə” şeiri ilə müqayisəli təhlil edildi. Məlum oldu ki, hər üç şair sovet dövründə eyni mövzuda yazdıqları sözügedən şeirlərində öz xalqlarının azadlığı məsələsini önə çəkmiş, sətiraltı olaraq azadlıq ideyalarını tərənnüm etmişlər.
Afiqə Alıyeva Çingiz Aytmatov yaradıcılığına keçid alaraq onun “Cəmilə”, “Ağ gəmi”, “Gün var, əsrə bərabər”, “Kassandra damğası”, “Qiyamət”, “Əbədi gəlin” adlı əsərlərindən danışdı. Dosent Törə Məmmədova həmin əsərlərlə Azərbaycan ədəbiyyatı arasında oxşar məqamlardan söhbət açdı. Yusif Səmədoğlunun “Qətl günü”, Elçinin “Ölüm hökmü”, İsa Hüseynovun “Məhşər” əsərləri ilə Çingiz Aytmatovun əsərləri arasında oxşar mövzular, oxşar obrazlar, oxşar süjetlər üzərində təhlillər apardı. Bu da vurğulandı ki, əsərlərdə sovet dövrünün reallıqları, represiya mövzusu, miflərə müraciət, oxşar talelərin təsviri əslində real hadisələrdən qaynaqlanır.
Sonda SDU-nun Strateji İnkişaf Mərkəzinin direktoru dosent Günel Paşayeva qeyd etdi ki, müştərək dərs layihəsi çərçivəsində bu cür mühazirələrin mütəmadi olaraq təşkil olunması müxtəlif fənlər arasında məntiqi əlaqələrin qurulmasına xidmət edir və tələbələrdə təhlil qabiliyyətini inkişaf etdirir.

Главная страница | Новости | На факультете филологии СГУ прошла лекция в формате совместного урока
19 мая на филологическом факультете Сумгаитского государственного университета состоялась лекция в формате совместного урока, посвященная 100-летию со дня рождения Гейдара Алиева. В данном проекте учитывались цели Стратегического плана развития СГУ. Так, в соответствии с пунктом 1.2.3 утвержденного Плана мероприятий на 2023 год по реализации СП планируется обеспечить более эффективное и результативное ведение предметов по всем специальностям.
Лекцию по теме «Кыргызская литература» в группе 934 провели сотрудники кафедры литературы Азербайджана и зарубежных стран преподаватель по предмету «Литература тюркских народов» старший преподаватель д.ф.ф. Афига Алиева и преподаватель по предмету «Литература Азербайджана» доц. Торе Мамедова.
Декан факультета доц. Севиндж Гамзаева отметила важность совместной лекции, посвященной Общенациональному Лидеру. Она рассказала о роли Гейдара Алиева в строительстве государства, его деятельности в области литературы и образования. Декан отметила, что совместное занятие, основанное на связи между предметами «Литература тюркских народов» и «Литература Азербайджана», посвящено юбилею Великого лидера в соответствии с пунктами Положения об образовании. Урок был основан на принципе междисциплинарной интеграции.
Участники мероприятия просмотрели видеоролик, который отражал культурную политику Общенационального Лидера и то значение, которое он придавал кыргызской литературе.
Далее Афига Алиева рассказала о заслугах Великого лидера в развитии литературных, культурных и научных связей между тюркскими государствами. Она напомнила, что Гейдар Алиев участвовал в мероприятиях, проведенных в Кыргызстане 28 августа 1995 года по случаю 1000-летия древнего фольклорного памятника кыргызского народа эпоса «Манас» и дал высокую оценку творчеству известного кыргызского писателя Чингиза Айтматова.
Афига Алиева ознакомила студентов с историей кыргызской литературы. Анализируя творчество кыргызского поэта Гасыма Тынистанова, Торе Мамедова сравнила кыргызскую и азербайджанскую поэзию. Стихи «Гёй-гёль» Микаила Мушфига и Ахмеда Джавада были сопоставлены со стихотворением Гасыма Тынистанова «Иссы́к-Ку́ль». Было выявлено, что все три поэта в названных стихотворениях прославляли идею свободы.
Афига Алиева рассказала о произведениях Чингиза Айтматова «Джамиля», «Белый корабль», «И дольше века длится день», «Тавро Кассандры», «Судный день», «Вечная невеста». Доц. Торе Мамедова дала сравнительный анализ этих произведений с произведениями «День казни» Юсифа Самедоглу, «Смертный приговор» Эльчина, «Судный день» Исы Гусейнова. В завершение совместной лекции директор Центра стратегического развития СГУ доц. Гюнель Пашаева отметила, что регулярное проведение подобных совместных проектов служит установлению логических связей между разными предметами и развивает у студентов способность к анализу.