Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Filologiya fakültəsində müştərək dərs formatında mühazirə keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 19 May 2023 22:30
SDU-nun Filologiya fakültəsində müştərək dərs formatında mühazirə keçirildi
Mayın 19-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsində Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş müştərək dərs formatında mühazirə keçirildi. Bu layihədə SDU-nun Strateji İnkişaf Planının (SİP) starateji hədəfləri nəzərə alınmışdır. Belə ki, SİP-in həyata keçirilməsi ilə bağlı 2023-cü il üçün təsdiqlənmiş Fəaliyyət Planının 1.2.3 bəndinə uyğun olaraq, bütün ixtisaslar üzrə fənlərin daha effektiv və səmərəli şəkildə keçirilməsinin təmin edilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Mühazirə Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının əməkdaşları: baş müəllim, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Afiqə Alıyevanın 934 saylı qrupda tədris etdiyi “Türk xalqları ədəbiyyatı” fənni  və dosent Törə Məmmədova tərəfindən tədris olunan “Azərbaycan ədəbiyyatı” fənninə uyğun olaraq, təqvim-tematik plana əsasən “Qırğız ədəbiyyatı” mövzusu ətrafında təşkil edilmişdi.
Əvvəlcə fakültənin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva çıxış edərək Ulu Öndərə həsr olunmuş müştərək dərs layihəsinin əhəmiyyətini qeyd etdi. Öncə Ulu Öndər Heydər Əliyevin dövlət quruculuğundakı rolundan, ədəbiyyat, təhsil sahəsində gördüyü işlərdən bəhs etdi. Bildirdi ki, Ulu Öndərin 100 illik yubileyi çərçivəsində universitetdə fərqli, maraqlı tədbirlər keçirilmişdir. Bu gün “Türk xalqları ədəbiyyatı” və “Azərbaycan ədəbiyyatı” fənləri arasında əlaqəyə əsaslanan və yeni formatda təqdim olunan müştərək dərs Ulu Öndərin yubileyinə ithaf olunur və Təhsil haqqında əsasnamənin müvafiq müddəalarına uyğun şəkildə təşkil edilmişdir. Belə ki, fənlərarası inteqrasiya yeni təhsil sistemində özünə layiqli yer tutur. Bugünkü dərs də bu inteqrasiyaya əsaslanır.
Sonra Ulu Öndərin mədəniyyət siyasətini, onun Qırğız ədəbiyyatına verdiyi dəyəri əks etdirən videoçarx nümayiş etdirildi.
Daha sonra Afiqə Alıyeva Ulu Öndərin türk dövlətləri arasında ədəbi-mədəni və elmi əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinə göstərdiyi xidmətlərdən, onun Qırğız ədəbiyyatına və mədəniyyətinə olan diqqət və qayğısından söhbət açdı. O qeyd etdi ki, Ulu Öndər Qırğız xalqının qədim folklor abidəsi olan "Manas" dastanının 1000 illiyi münasibətilə 28 avqust 1995-ci ildə Qırğızıstanda keçirilən tədbirlərdə iştirak etmişdir. Heydər Əliyev qırğızların məşhur yazıçısı Çingiz Aytmatov haqqında qeyd edirdi. "Dünya ədəbiyyatı xəzinəsinə gözəl əsərlər bəxş etmiş Çingiz Aytmatov həm Qırğızıstanın, həm də türk dünyasının fəxridir".
Daha sonra Afiqə Alıyeva Qırğız ədəbiyyatının yaranma tarixini, mühüm məqamlarını tələbələrin nəzərinə çatdırdı. Qırğız şairi Qasım Tınıstanovun yaradıcılığından bəhs olunarkən Törə Məmmədova qırğız poeziyası ilə Azərbaycan poeziyasında oxşar məqamlardan danışdı. Mikayıl Müşfiq və Əhməd Cavadın eyni mövzuda yazdıqları “Göygöl” şeirləri Qasım Tınıstanovun “İsıq gölə” şeiri ilə müqayisəli təhlil edildi. Məlum oldu ki, hər üç şair sovet dövründə eyni mövzuda yazdıqları sözügedən şeirlərində öz xalqlarının azadlığı məsələsini önə çəkmiş, sətiraltı olaraq azadlıq ideyalarını tərənnüm etmişlər.
Afiqə Alıyeva Çingiz Aytmatov yaradıcılığına keçid alaraq onun “Cəmilə”, “Ağ gəmi”, “Gün var, əsrə bərabər”, “Kassandra damğası”, “Qiyamət”, “Əbədi gəlin” adlı əsərlərindən danışdı. Dosent Törə Məmmədova həmin əsərlərlə Azərbaycan ədəbiyyatı arasında oxşar məqamlardan söhbət açdı. Yusif Səmədoğlunun “Qətl günü”, Elçinin “Ölüm hökmü”, İsa Hüseynovun “Məhşər” əsərləri ilə Çingiz Aytmatovun əsərləri arasında oxşar mövzular, oxşar obrazlar, oxşar süjetlər üzərində təhlillər apardı. Bu da vurğulandı ki, əsərlərdə sovet dövrünün reallıqları, represiya mövzusu, miflərə müraciət, oxşar talelərin təsviri əslində real hadisələrdən qaynaqlanır.
Sonda SDU-nun Strateji İnkişaf Mərkəzinin direktoru dosent Günel Paşayeva qeyd etdi ki, müştərək dərs layihəsi çərçivəsində bu cür mühazirələrin mütəmadi olaraq təşkil olunması müxtəlif fənlər arasında məntiqi əlaqələrin qurulmasına xidmət edir və tələbələrdə təhlil qabiliyyətini inkişaf etdirir.

Home | News | A LECTURE WAS HELD IN THE FORMAT OF A JOINT LESSON AT THE FACULTY OF PHILOLOGY OF SSU
On May 19, a lecture in the format of a joint lesson dedicated to the 100th anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev was held at the faculty of Philology of Sumgayit State University. In this project, the strategic goals of the Strategic Development Plan (SDP) of SSU were considered. Thus, in accordance with paragraph 1.2.3 of the approved Action Plan for 2023 regarding the implementation of the SDP, it was planned to ensure more effective conduct of subjects in all specialties.
The lecture was organized by staff member of the department of literature of Azerbaijan and foreign countries - Afiga Aliyeva, Ph.D. in philology, from the subject "Literature of Turkic peoples" taught in group No. 934, from the subject "Azerbaijani literature” on the theme "Kyrgyz literature" by associate professor Tore Mammadova.
First, the dean of the faculty, associate professor Sevinj  Hamzayeva, made a speech and noted the importance of the joint lesson project dedicated to the Great Leader. First, she talked about the role of Great Leader Heydar Aliyev in the state building, in the field of literature and education. He said that within the framework of the Great Leader"s 100th anniversary, different events were held at the university. Today, a joint lesson based on the connection  the subjects literature of Turkic peoples" and Azerbaijani literature was dedicated to the anniversary of the Great Leader and  organized in accordance with the relevant provisions of the regulation on Education.
Then a video clip was shown, reflecting the Great Leader"s cultural policy and the value which  he gave to Kyrgyz literature.
Afterwards, Afiga Aliyeva talked about the services rendered by the Great Leader to the further development of literary, cultural and scientific relations between the Turkic states, his attention and concern for Kyrgyz literature and culture. He noted that the Great Leader participated in the events which held in Kyrgyzstan on August 28, 1995 on the occasion of the 1000th anniversary of the "Manas" epos- an ancient folklore monument of the Kyrgyz people. Heydar Aliyev mentioned the famous Kyrgyz writer Chingiz Aitmatov who has given beautiful works to the treasury of world literature, is the pride of both Kyrgyzstan and the Turkic world."
After that, Afiga Aliyeva informed the students about the history of Kyrgyz literature and its important points. While talking about the work of Kyrgyz poet Gasim Tynistanov, Tore Mammadova spoke about the similarities between Kyrgyz and Azerbaijani poetry. The poems "Goygol" written by Mikayil Mushfiq and Ahmet Javad on the same topic were compared with Gasim Tynistanov"s poem "Isıg gole". It turned out that all three poets in the mentioned poems they wrote on the same topic in the Soviet era highlighted the issue of the freedom of their people and glorified the ideas of freedom.
Referring to the work of Chingiz Aytmatov, Afiga Aliyeva talked about his works "Jamila", "White Ship", "Day is equal to age", "Cassandra"s mark”,"Doomsday", "Eternal Bride". Docent Tore Mammadova talked about the similarities between those works and Azerbaijani literature. She analyzed similar themes, similar images, and similar plots with the  works of Chingiz Aytmatov, and   the works of Yusif Samadoglu "The day of murder", Elchin "Death sentence", Isa Huseynov "Mahshar" . It was also emphasized that the realities of the Soviet era, the topic of repression, appeal to myths, and the description of similar fates actually originated  from real events in the works.
In the end, associate professor Gunel Pashayeva, director of the Strategic Development Center of SSU, noted that regularly organizing such lectures within the framework of a joint lesson project serves to establish logical connections between different subjects and develops  students" analysis  ability.