Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsində “Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti” mövzusunda tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 18 May 2023 19:15
SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsində “Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti” mövzusunda tədbir keçirildi
Mayın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının təşkilatçılığı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi ilə əlaqədar “Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti” mövzusunda tədbir keçirildi.
Öncə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olundu.
Tədbir Ulu Öndərin həyat və fəaliyyətini əks etdirən videoçarxın nümayişi ilə başladı.
Tədbiri giriş sözü ilə açan fakültənin dekanı professor Adil Baxşəliyev Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünün sevinc hissi ilə geniş şəkildə qeyd edildiyini vurğulayaraq, bütün varlığı ilə Vətəninə, xalqına bağlı olan Ulu Öndərin şərəfli və mənalı həyat yolundan, zəngin dövlətçilik irsindən bəhs etdi. Bildirdi ki, zaman keçdikcə dahi lider Heydər Əliyevin dövlət, millət qarşısında xidmətləri daha aydın görünür, həyatımızın elə bir sahəsi yoxdur ki, orada Heydər Əliyev dühası hiss olunmasın. Ulu Öndər ölkəmizin an ağır günlərində hakimiyyətə qayıdaraq xalqımızı qısa müddətdə bəlalardan qurtardı, əmin-amanlığı, sabitliyi, qanunçuluğu bərqərar etdi. Demokratik, hüquqi dövlət quruculuğu yolunu seçən Ümummilli Lider dövlətçiliyin təməllərini möhkəmləndirdi. Dekan, qəlbi daim vətən eşqi ilə döyünən, bütün varlığı ilə xalqına bağlı olan, millətini zamanın sərt sınaqlarından yüksək məharətlə çıxaran, hər bir çətin vəziyyətdən ən düzgün çıxış yolu tapan müdrik lider Heydər Əliyevin Azərbaycan tarixindəki və beynəlxalq arenadakı rolundan, o cümlədən ölkəmizin qüdrətlənməsində, xalqın rifahının yüksəldilməsində misilsiz xidmətlərindən və dünya siyasətinə verdiyi töhfələrdən danışdı. Bildirdi ki, Ümummilli Lider dövlətçiliyin ideoloji-siyasi əsaslarını yaratmaqla, xalqı əsl müstəqilliyə qovuşduraraq hafizələrdə əbədiyaşarlıq qazanıb.
Sonra Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti” barədə geniş məruzə etdi. O, Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan tarixində fenomen şəxsiyyət olduğunu vurğulayaraq, Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışı ilə Azərbaycan dövlətçiliyinin böyük təhlükələrdən xilas olduğunu, ölkənin ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi, elmi-mədəni həyatında, beynəlxalq əlaqələrində əsaslı dönüş yarandığını qeyd etdi. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin qurduğu Azərbaycan bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə beynəlxalq arenada öz sözünü deyir və inkişaf edir. Azərbaycanın əldə etdiyi uğurların əsasında Prezident İlham Əliyevin qətiyyəti, əzmkarlığı və Ulu Öndərin siyasi, mənəvi irsinin layiqincə yaşadılması dayanır. Eyni zamanda, dövlətimizin beynəlxalq nüfuzu daha da artmaqla, dünya ölkələri sırasında mövqeyi hərtərəfli möhkəmlənib. Bütün bunlar isə Vətən müharibəsindəki möhtəşəm Qələbəmizi şərtləndirib. Nəticədə, hərbi və siyasi-diplomatik yolla 30 ilə yaxın müddətdə düşmən tapdağında olan dədə-baba torpaqlarımız 44 günlük Vətən müharibəsi ilə işğaldan azad edildi.
Sonra kafedranın dosenti, Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzinin müdiri dosent Əmirxan İsayev “Heydər Əliyevin hakimiyyətinin I mərhələsində sosial-iqtisadi inkişaf” mövzusunda ətraflı çıxış etdi. Ulu Öndərin elmə, təhsilə, alimlərə diqqət və qayğısından danışdı. Bildirdi ki, 1960-cı illərin sonlarından başlayaraq, elmimizin və təhsilimizin təşəkkülü və inkişafı milli və dövlətçilik tariximizin ən görkəmli siması, müasir müstəqil Azərbaycanın banisi Ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Bu gün Prezident İlham Əliyev Ulu Öndərin məqsədyönlü milli dövlətçilik, müstəqillik, elm, təhsil, mədəniyyət və iqtisadi siyasətini uğurla davam etdirir, elm adamlarına daim həssaslıqla yanaşır. Prezident İlham Əliyev elm, təhsil və mədəniyyətin, alim və müəllimlərin böyük himayədarı olmuş Ulu Öndərin Azərbaycanda elmin inkişafının dəstəklənməsi ilə bağlı uzaqgörənliklə verdiyi tövsiyələrini də bütün digər vəsiyyətləri kimi ardıcıl şəkildə həyata keçirir.
Daha sonra kafedranın müəllimləri: baş müəllim, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Samir Məhərrəmov “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təhsil siyasəti”, baş müəllim Pərviz Cəfərov “Heydər Əliyevin xarici siyasət kursu”, müəllim Aysel Şamilova “Müstəqillik dövründə Heydər Əliyevin sosial-iqtisadi siyasəti”, müəllim Ceyhun Qasımbəyli “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə ordu quruculuğu” və fakültənin 827-ci qrup tələbəsi Songül Kərimzadə “Heydər Əliyevin gənclər siyasəti” mövzularında çıxışlar etdilər. Məruzələrdə qeyd olundu ki, hər bir xalqın milli azadlıq və istiqlaliyyət tarixində xilaskar rolunu oynayan dahi insanlar var. Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev müasir dünya tarixinə parlaq və silinməz iz qoymuş böyük şəxsiyyət, qeyri-adi zəka, fitri istedad sahibi, müdrik dövlət xadimi kimi düşüb.

Главная страница | Новости | На факультете истории и географии СГУ состоялось мероприятие «Жизнь и деятельность Гейдара Алиева»
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Май 2023 19:15
На факультете истории и географии СГУ состоялось мероприятие «Жизнь и деятельность Гейдара Алиева»
18 мая состоялось мероприятие «Жизнь и деятельность Гейдара Алиева», посвященное 100-летию со дня рождения Общенационального лидера, организованное кафедрой истории Азербайджана и народов Восточной Европы факультета истории и географии Сумгаитского государственного университета.
Минутой молчания почтили память Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Мероприятие началось с показа видеоролика, рассказывающего о жизни и деятельности Великого Вождя.
Декан факультета проф. Адиль Бахшалиев отметил, что 100-летие со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева широко отмечается по всей стране и рассказал о жизненном пути Гейдара Алиева, всем своим существом связанного с Родиной и народом. Декан подчеркнул, что с течением времени заслуги гениального лидера Гейдара Алиева перед государством и народом становятся все более очевидными. Вернувшись к власти в самые трудные для нашей страны дни, Великий лидер в короткие сроки вывел страну из кризиса и привел ее к стабильности. Общенациональный лидер, избравший путь демократического, правового государственного строительства, укрепил основы государственности. Гейдар Алиев, умело выведший свой народ из суровых испытаний времени, сумел поднять ее авторитет и на международной арене. Он рассказал и о вкладе Гейдара Алиева в мировую политику.
Далее с докладом «Жизнь и деятельность великого лидера Гейдара Алиева» выступил заведующий кафедрой истории Азербайджана и народов Восточной Европы проф. Ширхан Салимов. Он подчеркнул, что Гейдар Алиев является феноменальной фигурой в истории Азербайджана, и отметил, что с возвращением Гейдара Алиева к власти государственность Азербайджана избежала нависшей над ней опасности. В стране установилась стабильность в общественно-политической, общественно-экономической, научно-культурной жизни, наладились новые международные отношения. Азербайджан, как творение Общенационального лидера Гейдара Алиева, сегодня развивается и заявляет о себе на международной арене под руководством Президента Ильхама Алиева.
Достигнутый Азербайджаном успех основан на решимости и настойчивости Президента Ильхама Алиева и надлежащем воплощении в жизнь политического и морального наследия Великого лидера. Все это , а также повышение международного авторитета нашего государства и укрепление его позиции среди стран мира обусловило славную Победу в одержанную в Отечественной войне. В результате наши исконные земли были освобождены от почти 30-летней оккупации.
Затем директор Центра карьеры и работы с выпускниками доц. Амирхан Исаев выступил с докладом «Социально-экономическое развитие в первый период правления Гейдара Алиева». Он рассказал о внимании Общенационального лидера к науке и образованию и о его заботе, об ученых. Доц. Амирхан Исаев отметил, что с конца 1960-х годов организация и развитие нашей науки и образования связаны с именем виднейшего деятеля истории нашей страны и государственности, основателя современного независимого Азербайджана, Общенационального лидера Гейдара Алиева. Сегодня Президент Ильхам Алиев успешно продолжает политику Гейдара Алиева последовательно претворяя в жизнь идеи Великого лидера, укрепляя национальную независимость, проявляя внимание и заботу о науке, образовании, культуре и экономике.
Далее выступили  старший преподаватель д.ф.и. Самир Магеррамов «Образовательная политика Общенационального лидера Гейдара Алиева», старший преподаватель Парвиз Джафаров «Курс внешней политики Гейдара Алиева», преподаватель Айсель Шамилова «Социально-экономическая политика Гейдара Алиева в период независимости», преподаватель Джейхун Гасымбейли «Строительство армии в период правления Общенационального лидера Гейдара Алиева», студентка 827-й группы факультета Сонгюль Керимзаде «Молодежная политика Гейдара Алиева». В докладах отмечалось, что Общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев оставил яркий и неизгладимый след в истории современного мира как великая личность, незаурядный ум, врожденный талант, мудрый государственный деятель.