Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsində “Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti” mövzusunda tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 18 May 2023 19:15
SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsində “Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti” mövzusunda tədbir keçirildi
Mayın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının təşkilatçılığı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi ilə əlaqədar “Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti” mövzusunda tədbir keçirildi.
Öncə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olundu.
Tədbir Ulu Öndərin həyat və fəaliyyətini əks etdirən videoçarxın nümayişi ilə başladı.
Tədbiri giriş sözü ilə açan fakültənin dekanı professor Adil Baxşəliyev Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünün sevinc hissi ilə geniş şəkildə qeyd edildiyini vurğulayaraq, bütün varlığı ilə Vətəninə, xalqına bağlı olan Ulu Öndərin şərəfli və mənalı həyat yolundan, zəngin dövlətçilik irsindən bəhs etdi. Bildirdi ki, zaman keçdikcə dahi lider Heydər Əliyevin dövlət, millət qarşısında xidmətləri daha aydın görünür, həyatımızın elə bir sahəsi yoxdur ki, orada Heydər Əliyev dühası hiss olunmasın. Ulu Öndər ölkəmizin an ağır günlərində hakimiyyətə qayıdaraq xalqımızı qısa müddətdə bəlalardan qurtardı, əmin-amanlığı, sabitliyi, qanunçuluğu bərqərar etdi. Demokratik, hüquqi dövlət quruculuğu yolunu seçən Ümummilli Lider dövlətçiliyin təməllərini möhkəmləndirdi. Dekan, qəlbi daim vətən eşqi ilə döyünən, bütün varlığı ilə xalqına bağlı olan, millətini zamanın sərt sınaqlarından yüksək məharətlə çıxaran, hər bir çətin vəziyyətdən ən düzgün çıxış yolu tapan müdrik lider Heydər Əliyevin Azərbaycan tarixindəki və beynəlxalq arenadakı rolundan, o cümlədən ölkəmizin qüdrətlənməsində, xalqın rifahının yüksəldilməsində misilsiz xidmətlərindən və dünya siyasətinə verdiyi töhfələrdən danışdı. Bildirdi ki, Ümummilli Lider dövlətçiliyin ideoloji-siyasi əsaslarını yaratmaqla, xalqı əsl müstəqilliyə qovuşduraraq hafizələrdə əbədiyaşarlıq qazanıb.
Sonra Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti” barədə geniş məruzə etdi. O, Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan tarixində fenomen şəxsiyyət olduğunu vurğulayaraq, Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışı ilə Azərbaycan dövlətçiliyinin böyük təhlükələrdən xilas olduğunu, ölkənin ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi, elmi-mədəni həyatında, beynəlxalq əlaqələrində əsaslı dönüş yarandığını qeyd etdi. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin qurduğu Azərbaycan bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə beynəlxalq arenada öz sözünü deyir və inkişaf edir. Azərbaycanın əldə etdiyi uğurların əsasında Prezident İlham Əliyevin qətiyyəti, əzmkarlığı və Ulu Öndərin siyasi, mənəvi irsinin layiqincə yaşadılması dayanır. Eyni zamanda, dövlətimizin beynəlxalq nüfuzu daha da artmaqla, dünya ölkələri sırasında mövqeyi hərtərəfli möhkəmlənib. Bütün bunlar isə Vətən müharibəsindəki möhtəşəm Qələbəmizi şərtləndirib. Nəticədə, hərbi və siyasi-diplomatik yolla 30 ilə yaxın müddətdə düşmən tapdağında olan dədə-baba torpaqlarımız 44 günlük Vətən müharibəsi ilə işğaldan azad edildi.
Sonra kafedranın dosenti, Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzinin müdiri dosent Əmirxan İsayev “Heydər Əliyevin hakimiyyətinin I mərhələsində sosial-iqtisadi inkişaf” mövzusunda ətraflı çıxış etdi. Ulu Öndərin elmə, təhsilə, alimlərə diqqət və qayğısından danışdı. Bildirdi ki, 1960-cı illərin sonlarından başlayaraq, elmimizin və təhsilimizin təşəkkülü və inkişafı milli və dövlətçilik tariximizin ən görkəmli siması, müasir müstəqil Azərbaycanın banisi Ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Bu gün Prezident İlham Əliyev Ulu Öndərin məqsədyönlü milli dövlətçilik, müstəqillik, elm, təhsil, mədəniyyət və iqtisadi siyasətini uğurla davam etdirir, elm adamlarına daim həssaslıqla yanaşır. Prezident İlham Əliyev elm, təhsil və mədəniyyətin, alim və müəllimlərin böyük himayədarı olmuş Ulu Öndərin Azərbaycanda elmin inkişafının dəstəklənməsi ilə bağlı uzaqgörənliklə verdiyi tövsiyələrini də bütün digər vəsiyyətləri kimi ardıcıl şəkildə həyata keçirir.
Daha sonra kafedranın müəllimləri: baş müəllim, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Samir Məhərrəmov “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təhsil siyasəti”, baş müəllim Pərviz Cəfərov “Heydər Əliyevin xarici siyasət kursu”, müəllim Aysel Şamilova “Müstəqillik dövründə Heydər Əliyevin sosial-iqtisadi siyasəti”, müəllim Ceyhun Qasımbəyli “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə ordu quruculuğu” və fakültənin 827-ci qrup tələbəsi Songül Kərimzadə “Heydər Əliyevin gənclər siyasəti” mövzularında çıxışlar etdilər. Məruzələrdə qeyd olundu ki, hər bir xalqın milli azadlıq və istiqlaliyyət tarixində xilaskar rolunu oynayan dahi insanlar var. Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev müasir dünya tarixinə parlaq və silinməz iz qoymuş böyük şəxsiyyət, qeyri-adi zəka, fitri istedad sahibi, müdrik dövlət xadimi kimi düşüb.

AN EVENT ABOUT "LIFE AND ACTIVITY OF HEYDAR ALIYEV" WAS HELD AT THE FACULTY OF HISTORY AND GEOGRAPHY OF SSU
On May 18, an event on "Life and activity of Heydar Aliyev" was held in connection with the 100th anniversary of the birth of Great Leader Heydar Aliyev, organized by the department of history of Azerbaijan and Eastern Europe people of the History and geography faculty of Sumgayit State University.
First, the dear memory of National Leader Heydar Aliyev was commemorated with a minute"s silence.
The event began with the screening of a video clip depicting the life and activity of the Great Leader.
The dean of the faculty, professor Adil Bakhshaliyev opened the event with his speech, emphasized that the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev was widely celebrated with joy, and spoke about the honorable and meaningful life path of the Great Leader. Returning to power in the most difficult days of our country, the Great Leader rescued our people from troubles in a short time, established peace, stability, and rule of law.The dean said that the wise leader Heydar Aliyev, whose heart always beat with love for the country, who found the best way out of every difficult situation, his role in the history of Azerbaijan and in the international arena, including in the empowerment of our country, his unparalleled services and contributions to world politics. He said that the National Leader won eternal life in the memory by creating the ideological and political foundations of statehood.
Then professor Shirkhan Salimov, head of the department of history of Azerbaijan and Eastern Europe peoples, gave an extensive report on "The life and activity of the Great Leader Heydar Aliyev". He emphasized that the Great Leader Heydar Aliyev is a phenomenal figure in the history of Azerbaijan, and noted that with Heydar Aliyev"s return to power, Azerbaijan"s statehood was saved from great threats, and a fundamental turn occured in the country"s social-political, socio-economic, scientific-cultural life, and international relations. Azerbaijan, founded by national leader Heydar Aliyev, is developing in the international arena today under the leadership of President Ilham Aliyev. The success achieved by Azerbaijan is based on the determination and perseverance of President Ilham Aliyev and the proper living of the political and moral legacy of the Great Leader. At the same time, the international reputation of our state has increased, and its position among the countries of the world has been comprehensively strengthened. Our ancestral lands, which were held by the enemy for nearly 30 years through military and political-diplomatic means, were freed from occupation by the 44-day Patriotic war.
Then the associate professor of the department, head of the Career and Graduate employment center, associate professor Amirkhan Isayev gave a detailed speech on "Socio-economic development in the first stage of Heydar Aliyev"s rule". He spoke about the Great Leader"s attention and concern for science, education, and scientists. He said that since the late 1960s, the organization and development of our science and education was connected with the name of the most prominent figure of our national and statehood history, the founder of modern independent Azerbaijan, National leader Heydar Aliyev. Today, President Ilham Aliyev successfully continues the goal-oriented national statehood, independence, science, education, culture and economic policy of the Great Leader, and always approach sensitively to scientists. President Ilham Aliyev consistently implements the visionary recommendations of the Great Leader, who was a great protector of science, education and culture, scientists and teachers, on supporting the development of science in Azerbaijan, as well as all his other wills.
Then the lecturers of the department made a speech on the topics: senior lecturer, doctor of philosophy in history Samir Maharramov "Education policy of National Leader Heydar Aliyev", senior lecturer Parviz Jafarov "Course of Heydar Aliyev"s foreign policy", lecturer Aysel Shamilova "Socio-economic policy of Heydar Aliyev in the period of independence", lecturer Jeyhun Gasimbeyli "Army building during the reign of National Leader Heydar Aliyev" and Songul Karimzade, student of the 827th group of the faculty, "Heydar Aliyev"s youth policy". It was noted in the reports that every nation has geniuses who play the role of saviors in the history of national freedom and independence. The National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, left a bright and unforgettable mark on the history of the modern world as a great personality, extraordinary and a wise statesman.