Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun İqtisadiyyat fakültəsinin tələbələri ümumrespublika olimpiadasında final mərhələsinə vəsiqə qazandılar
Yerləşdirilmə tarixi : 18 May 2023 10:41
SDU-nun İqtisadiyyat fakültəsinin tələbələri ümumrespublika olimpiadasında final mərhələsinə vəsiqə qazandılar
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti və “PWC Azərbaycan” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş “Vergilər” mövzusunda ümumrespublika olimpiadasına start verilib. Olimpiadanın keçirilməsində əsas məqsəd “Heydər Əliyev İli”ndə ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında vergitutma sahəsində biliklərin aşılanması, habelə vergi sahəsinə marağın artırılmasıdır. 11, 12 və 16 may tarixlərində Bakı şəhəri və regionlarda, o cümlədən Naxçıvan Muxtar Respublikasının ali təhsil müəssisələrində keçirilən yarışın birinci mərhələsində ölkənin 22 universitetindən 492 tələbə iştirak edib.
Olimpiada, seçim və yekun turdan ibarət olmaqla, iki mərhələdə keçirilir. İlkin mərhələdə tələbələr təqdim olunmuş sualları test imtahanı formatında cavablandırmaqla, vergilər mövzusunda öz bilik və bacarıqlarını sınayıblar. Olimpiadanın seçim turu mərhələsi Dövlət Vergi Xidmətinin Tədris Mərkəzi tərəfindən vergi sistemi və vergi qanunvericiliyi üzrə mürəkkəblik dərəcəsinə uyğun hazırlanıb və təqdim edilmiş test sualları əsasında aparılıb. Bu mərhələdə hər universitetdən 50 baldan yuxarı ən yüksək nəticə göstərən 5 nəfər tələbə yarışın final mərhələsinə vəsiqə qazanıb.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbələri Səbinə Mehrəliyeva, Aqil Nağıyev, Fidan Rəhmanova, Esmira Əmiraslanova və  Miridə İsmayılova 50 baldan yuxarı yüksək nəticə göstərərək final mərhələsinə vəsiqə qazanıblar. Seçim turunda uğur qazanan namizədlər iyun ayında Şamaxı rayonunda yerləşən Tədris Mərkəzinə səfər edəcək və orada final mərhələsində yarışacaqlar.

STUDENTS OF THE FACULTY OF ECONOMICS OF SSU QUALIFIED FOR THE FINAL ROUND OF THE ALL- REPUBLIC OLYMPIAD
The all-republic olympiad on "Taxes" dedicated to the memory of Great Leader Heydar Aliyev among students of higher education institutions started with the joint organization of the State Tax Service under the Ministry of Economy and "PWC Azerbaijan" company. The main purpose of holding the Olympiad was to instill knowledge in the field of taxation among students of higher education institutions in the "Year of Heydar Aliyev", as well as to increase interest in the field of taxation. 492 students from 22 universities of the country took part in the first stage of the competition held on May 11, 12 and 16 in Baku city and regions, including higher education institutions of Nakhchivan Autonomous Republic.
The Olympiad was held in two stages, consisting of selection and final round. At the initial stage, students tested their knowledge and skills on taxes by answering the presented questions in the format of a test exam. The selection round stage of the Olympiad was prepared by the Training Center of the State Tax Service according to the degree of complexity of the tax system and tax legislation and was conducted on the basis of the submitted test questions. 5 students from each university with the highest results above 50 points passed for the final stage of the competition at this stage.
Students of Sumgayit State University's faculty of Economics and management, Sabina Mehraliyeva, Agil Nagiyev, Fidan Rahmanova, Esmira Amiraslanova and Mirida Ismayilova, achieved a high score of over 50 points and qualified for the final stage. Candidates who were successful in the selection round will visit the Training Center located in Shamakhi district in June, where they will compete in the final round.