Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun İqtisadiyyat fakültəsinin tələbələri ümumrespublika olimpiadasında final mərhələsinə vəsiqə qazandılar
Yerləşdirilmə tarixi : 18 May 2023 10:41
SDU-nun İqtisadiyyat fakültəsinin tələbələri ümumrespublika olimpiadasında final mərhələsinə vəsiqə qazandılar
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti və “PWC Azərbaycan” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş “Vergilər” mövzusunda ümumrespublika olimpiadasına start verilib. Olimpiadanın keçirilməsində əsas məqsəd “Heydər Əliyev İli”ndə ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında vergitutma sahəsində biliklərin aşılanması, habelə vergi sahəsinə marağın artırılmasıdır. 11, 12 və 16 may tarixlərində Bakı şəhəri və regionlarda, o cümlədən Naxçıvan Muxtar Respublikasının ali təhsil müəssisələrində keçirilən yarışın birinci mərhələsində ölkənin 22 universitetindən 492 tələbə iştirak edib.
Olimpiada, seçim və yekun turdan ibarət olmaqla, iki mərhələdə keçirilir. İlkin mərhələdə tələbələr təqdim olunmuş sualları test imtahanı formatında cavablandırmaqla, vergilər mövzusunda öz bilik və bacarıqlarını sınayıblar. Olimpiadanın seçim turu mərhələsi Dövlət Vergi Xidmətinin Tədris Mərkəzi tərəfindən vergi sistemi və vergi qanunvericiliyi üzrə mürəkkəblik dərəcəsinə uyğun hazırlanıb və təqdim edilmiş test sualları əsasında aparılıb. Bu mərhələdə hər universitetdən 50 baldan yuxarı ən yüksək nəticə göstərən 5 nəfər tələbə yarışın final mərhələsinə vəsiqə qazanıb.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbələri Səbinə Mehrəliyeva, Aqil Nağıyev, Fidan Rəhmanova, Esmira Əmiraslanova və  Miridə İsmayılova 50 baldan yuxarı yüksək nəticə göstərərək final mərhələsinə vəsiqə qazanıblar. Seçim turunda uğur qazanan namizədlər iyun ayında Şamaxı rayonunda yerləşən Tədris Mərkəzinə səfər edəcək və orada final mərhələsində yarışacaqlar.

Главная страница | Новости | Студенты факультета экономики и управления СГУ вышли в финал Общереспубликанской олимпиады
Студенты факультета экономики и управления СГУ вышли в финал Общереспубликанской олимпиады
Стартовала Общереспубликанская олимпиада по теме «Налоги» среди студентов высших учебных заведений, посвященная памяти Гейдара Алиева и организованная совместно Государственной налоговой службой при Министерстве экономики и компанией «PWC Азербайджан». Основной целью проведения олимпиады является выявление знания студентов в области налогового дела, совершенствование подготовки специалистов в данной области, а также повышение интереса к сфере налогообложения. В первом этапе конкурса, который прошел 11-12 и 16 мая в городе Баку и районах, а также в высших учебных заведениях Нахчыванской Автономной Республики, приняли участие 492 студента из 22 вузов страны.
Олимпиада проводится в два этапа, состоящих из отборочного и финального тура. В отборочном туре студенты демонстрировали свои знания по налогам, выполняя тестовые задания. Вопросы были подготовлены Учебным центром Государственной налоговой службы. В финальную стадию конкурса вышли 5 студентов от каждого вуза показавшие результаты выше 50 баллов.
Студенты факультета экономики и управления Сумгаитского государственного университета Сабина Мехралиева, Агиль Нагиев, Фидан Рахманова, Эсмира Амирасланова и Мирида Исмаилова набрали более 50 баллов и вышли в финальный тур. Кандидаты, успешно прошедшие отборочный тур, примут участие в финальном туре, который пройдет в июне в Учебном центре, расположенном в Шамахинском районе.