Noyabrın 19-da "ADA" Universitetində Azərbaycan-Rusiya Universitetlərarası Forumunun açılışı oldu. İki ölkənin aparıcı universitetlərinin rektorlarının və tanınmış elm xadimlərinin iştirak etdiyi Forum Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin və Rusiya Federasiyası Təhsil və Elm Nazirliyinin təşkilatı dəstəyi ilə keçirilir.
"ADA" Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev tədbiri açaraq iştirakçıları salamladı və bu forumun keçirilməsinə göstərilən köməyə görə Rusiya nümayəndə heyətinə minnətdarlığını bildirdi. O, tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı ki, Azərbaycan və Rusiya təhsil nazirliklərinin təşəbbüsü ilə noyabrın 20-də Rusiya və Azərbaycan Ali Məktəbləri Assosiasiyasının yaradılması haqqında Memorandum imzalanacaq. Rektor bu sənədin əhəmiyyətini vurğulayaraq qeyd etdi ki, həmin Memorandum iki ölkənin aparıcı universitetlərinin əməkdaşlığı tarixində yeni səhifə açacaqdır.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru, professor Elxan Hüseynov bildirdi ki, sürətlə modernləşən Azərbaycan Respublikasında təhsil sisteminin insan kapitalının inkişafı çağırışlarına cavab verməsi istiqamətində yeni addımlar atılır, ümumi təhsilin keyfiyyət göstəricilərinin Avropa standartlarına uyğunlaşdırılır, təhsilin normativ hüquqi bazası təkmilləşdirilir, maddi-texniki təminatı istiqamətində Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamları əsasında geniş tədbirlər həyata keçirilir.
Forumun işini yüksək qiymətləndirən rektor vurğuladı ki, bu cür tədbirlər Azərbaycan və Rusiya ali məktəblərinin rektorluqları arasında qarşılıqlı münasibətlərin və dostluq əlaqələrinin möhkəmlənməsində böyük rol oynayır, çünki bu forumda bir sıra mühüm məsələlər müzakirə edilir, təcrübə mübadiləsi, müxtəlif mövzularda diskussiyalar aparılır.
Ufa Dövlət Neft-Texniki Universitetinin rektoru Ramil Baxtizin Azərbaycanın elm və texnikanın inkişafındakı rolunu yüksək qiymətləndirərək gələcəkdə hər iki təhsil ocaqları arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyətini xüsusilə qeyd etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan dövləti hər bir sahədə olduğu kimi təhsil sahəsinə də xüsusi önəm verir. Azərbaycanda təhsil alan gənclər dünyanın müxtəlif ölkələrində peşəkar kadr kimi özlərini doğrultmuşlar.
Rektor Rusiya və Azərbaycan Ali Məktəbləri Assosiasiyasının işini uğurla davam etdirəcəyinə əminliyini vurğuladı.
Sonra Azərbaycan və Rusiya Universitetlərinin rektorları təhsil, elm və texnologiyalar sahəsində Rusiya-Azərbaycan əlaqələrinin inkişafı mövzusunda məruzələrlə çıxış etdilər.

Home | News | The Forum is being held between Azerbaijan–Russia universities in ADA University
On the 19 th of November there took place an opening ceremony  of the Forum between Azerbaijan - Russia universities in ADA University. The forum which took place with the partici pation of Rectors and leading scholars was realized with organizational support of Ministry of Education of Azerbaijan Republic and Ministry of Education of Russia Federation.
The rector of “ADA” University Hafiz Pashayev opening the event greeted the participants and thanked the Russian representative ambassador for their help in helding this forum. He mentioned in speech that in November 20 there will be signed a Memorandum for the establishment of Russia and Azerbaijan Higher Educational Association with the aspiration of Azerbaijan and Russia Ministries of Education.
The Rector of Sumgait State University mentioned that the quality indicators of total education are adapted to the European standards,on the basis of President Ilham Aliyev’s commands there are held lots of events in the direction of financial and technical maintenance.
Highly appreciating the work of forum the Rector, prof. Elkhan Huseynov told that it will influence greatly to the interconnection and interrelationships of the Rectors of the two Universities.
The Rector of Ufa State Oil- Technical University Ramil Bakhtiz also estimated the helding of this Forum, the signing Memorandum highly.He told in his report that the students of this Univer sity are adopted as professional personnels in their work in many parts of world.
Then the Rectors of Azerbaijan and Russian Universities made reports on the educational, technical and technological development of interrelationships. The forum will last 2 days.