SDU-da“Əhalinin fövqəladə hallar zamanı mühafizəsinin təşkili” mövzusunda nümunəvi dərs keçirildi
Mayın 12-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Sumqayıt Regional Mərkəzi tərəfindən “Əhalinin fövqəladə hallar zamanı mühafizəsinin təşkili” mövzusunda nümunəvi dərs keçirildi.
Dərsdə FHN-in Sumqayıt Regional Mərkəzinin əməkdaşları, universitetin müəllim və tələbələri iştirak ediblər.
Tədbirdə Mərkəzin əməkdaşları tərəfindən mülki müdafiənin əsas prinsipləri, fövqəladə hallar və bununla bağlı davranış qaydaları barədə tədbir iştirakçılarına ümumi məlumat verildi. Qeyd edildi ki,dərsin keçirilməsində məqsəd müəllim və tələbələrin fövqəladə hallarla bağlı davranış qaydaları və mülki müdafiə sahəsində biliklərinin artırılmasına, təhsil müəssisələrində baş verə biləcək yanğın və ya partlayış hadisələrinin qarşısının alınması məqsədilə profilaktik tədbirlərin görülməsinə nail olmaqdır.
Mövzuya aid videoçarxlar nümayiş etdirildi, bununla yanaşı, dinləyicilər xüsusi xilasetmə avadanlıqları ilə də yaxından tanış oldular.

В СГУ прошло мероприятие «Организация защиты населения при чрезвычайных ситуациях»
12 мая в Сумгаитском государственном университете прошло мероприятие «Организация защиты населения при чрезвычайных ситуациях», организованное Сумгаитским региональным центром МЧС.
В занятии приняли участие сотрудники Сумгаитского регионального центра Министерства чрезвычайных ситуаций, преподаватели и студенты университета.
Сотрудники Центра проинформировали участников мероприятия об основных принципах гражданской обороны и правилах поведения при чрезвычайных ситуациях. Было отмечено, что целью мероприятия является повышение знаний педагогов и студентов о правилах поведения, связанных с гражданской обороной и чрезвычайными ситуациями, которые могут возникнуть в образовательных учреждениях.
Далее были продемонстрированы видеоролики по теме, после которых участников ознакомили со специальной спасательной техникой.