SDU-da “Orta əsr mənbələrində və müasir dövr tədqiqatlarında “Qarabağ və Şuşa” mövzusunda “Ən yaxşı təqdimat” müsabiqəsinə start verildi
Mayın 15-də Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər planının icra edilməsinə əsasən “Orta əsr mənbələrində və müasir dövr tədqiqatlarında Qarabağ və Şuşa” mövzusunda “Ən yaxşı təqdimat” müsabiqəsinə start verildi.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra vətənimizin suverenliyi, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Sonra “Doğma yurdum Qarabağ” mövzusu ilə bağlı videoçarx nümayiş olundu.
Tədbiri giriş sözü ilə açan İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva XVIII əsrin əvvəllərində “Qafqazın incisi” adlandırılan Şuşa şəhərinin xalqımızın sosial, siyasi və mədəni həyatındakı rolundan bəhs etdi. Qeyd etdi ki, təməli 1752-ci ildə Qarabağ xanı Pənahəli xan tərəfindən qoyulan Şuşa şəhəri zəngin tarixi inkişaf yolu keçmiş, Azərbaycanın və bütün Cənubi Qafqazın mədəni və ictimai-siyasi həyatında müstəsna rol oynamışdır. Bənzərsiz tarixi görkəmini və formalaşdırdığı özünəməxsus mühiti həmişə qoruyub-saxlayan bu şəhər yetirdiyi böyük şəxsiyyətləri ilə ədəbi, mədəni, elmi və ictimai fikir salnaməmizə əlamətdar səhifələr yazmışdır. Şuşa şəhərinin ötən əsrin 70-ci illərində sürətli inkişafı Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin adı ilə sıx bağlıdır. Şəhərin inkişafına dair xüsusi qərarlar məhz Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə qəbul edilmişdir. Həmin vaxtdan Şuşada quruculuq işləri geniş vüsət almış, mədəniyyət xadimlərimizin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır.
Şuşa şəhərinin 28 il erməni işğalında qaldığını, 2020-ci ilin noyabrın 8-də Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan Ordusu tərəfindən azad edildiyini deyən dekan bundan sonra şəhərdə infrastrukturun qurulmasına, tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpasına, Şuşanın əsl tarixi simasının bərpası yönündə nəhəng layihələrin həyata keçirməsinə başlanıldığını və bu sahədə böyük işlər görüldüyünü qeyd etdi və tələbələrə uğurlar arzuladı.
Tədbirin moderatoru Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının baş müəllimi, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Lyudmila İsmayılova qeyd etdi ki, müsabiqədə iştirak etmək üçün İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsindən 24 tələbə müraciət etmişdir. Müsabiqə 3 mərhələdə həyata keçiriləcək. Hər mərhələdə 8 iştirakçının çıxışları dinləniləcək. Hər turun qalibi münsiflər heyəti: Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının müdiri dosent Məlahət Pənahəliyeva, Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri Loğman Abdullayev, İqtisadiyyat kafedrasının müdiri Lalə Mahmudova və Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov tərəfindən müəyyən edildikdən sonra final mərhələsinin qalibi müəyyənləşdiriləcək.
Qeyd edək ki, final günündə hər üç turun qalibləri yenidən dinləniləcək və qalib müəyyənləşəcək. Qalibə və final turuna çıxan tələbələrə sertifikat və hədiyyələr veriləcək.

Главная страница | Новости | В СГУ стартовал конкурс на лучшую презентацию «Карабах и Шуша в средневековых источниках и современных исследованиях»
Yerləşdirilmə tarixi : 15 Май 2023 19:00
В СГУ стартовал конкурс на лучшую презентацию «Карабах и Шуша в средневековых источниках и современных исследованиях»
15 мая стартовал конкурс на лучшую презентацию «Карабах и Шуша в средневековых источниках и современных исследованиях» в соответствии с планом мероприятий, связанных с объявлением города Шуши «Культурной столицей Тюркского мира» на 2023 год.
Мероприятие началось с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики, после которого была объявлена минута молчания в память наших шехидов, павших за независимость и территориальную целостность нашей Родины.
Затем был продемонстрирован видеоролик «Мой родной Карабах».
Декан факультета экономики и управления доц. Айнура Яхьяева рассказала о роли города Шуши в общественной, политической и культурной жизни нашего народа, который в начале XVIII века называли «Жемчужиной Кавказа». Она отметила, что город Шуша, основанный в 1752 году карабахским ханом Панахали ханом играл исключительную роль в культурной и общественно-политической жизни Азербайджана и всего Южного Кавказа. Стремительное развитие города Шуши в 70-х годах прошлого века тесно связано с именем нашего Общенационального лидера Гейдара Алиева. По инициативе Великого лидера в Шуше велись строительные работы, были предприняты важные шаги по увековечиванию памяти деятелей культуры.
Декан отметила, что город Шуша 28 лет находился под армянской оккупацией и был освобожден мужественной азербайджанской армией под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева 8 ноября 2020 года. После этого начались работы по восстановлению городской инфраструктуры, памятников истории и культуры, подлинного исторического облика Шуши.
Модератор мероприятия, старший преподаватель кафедры финансов и бухгалтерского учета, доктор философии по экономике Людмила Исмаилова, отметила, что на участие в конкурсе подали заявки 24 студента факультета. Конкурс будет проходить в 3 этапа. На каждом этапе будут заслушаны выступления 8 участников. Победителя каждого тура определит жюри в составе заведующей кафедрой мировой экономики и маркетинга доц. Малахат Панахалиевой, заведующего кафедрой финансов и бухгалтерского учета Логмана Абдуллаева, заведующей кафедрой экономики Лалы Махмудовой и заведующего кафедрой организации бизнеса и менеджмента доц. Галиба Гусейнова.
В конце будут заслушаны доклады победителей всех трех туров, после чего жюри определит победителя. Победителям и финалистам будут вручены сертификаты и призы.